دولت آمریکا در آستانه تعطیلی

۰۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۹:۰۱
کد خبر: ۴۷۳۶۶۵۷
دولت آمریکا در آستانه تعطیلی
با تشدید اختلاف‌ها میان مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا در آستانه نزدیک شدن به ضرب‌الاجل تصویب بودجه این کشور، احتمال تعطیلی دولت بایدن قوت بیشتری گرفت.

خبرگزاری میزان – با تشدید اختلاف‌نظر‌ها میان مجالس سنا و نمایندگان آمریکا بر سر بودجه فدرال و نزدیک شدن به ضرب‌الاجل یکم اکتبر (نهم مهر)، دولت این کشور بیش‌ازپیش سایه تعطیلی را بر سر خود احساس می‌کند.

به گزارش «رویترز»، برنامه‌های بودجه‌ای جداگانه مجالس سنا و نمایندگان آمریکا، دولت این کشور را در آستانه تعطیلی قرار داد.

در حالی که مجلس سنای تحت کنترل دموکرات‌های آمریکا روز پنجشنبه با لایحه‌ای ۲ حزبی برای جلوگیری از تعطیلی دولت تلاش کرد، مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوری‌خواهان این کشور رای‌گیری در مورد لوایح بودجه‌ای حزب مذکور را بدون هیچ شانسی برای تبدیل شدن به قانون، آغاز کرد.

مسیر‌های متفاوت این ۲ مجلس احتمال مواجهه آژانس‌های فدرال آمریکا با کمبود بودجه را افزایش داد؛ همین امر سبب شد تا صد‌ها هزار نفر از کارکنان دولت فدرال به مرخصی فرستاده شده و طیف گسترده‌ای از خدمات دولتی متوقف شوند.

لایحه‌های بودجه‌ای آمریکا زمان‌بندی شده هستند و در صورت عدم تصویب بودجه تا موعد مشخص، دولت وارد وضعیت تعطیلی می‌شود.

ضرب‌الاجل مذکور تاکنون به دست دولت‌ها و ادوار مختلف کنگره آمریکا به عنوان اهرم فشار استفاده شده است.

آخرین مورد تعطیلی دولت آمریکا به دلیل عدم تصویب بودجه در زمان مشخص اواخر سال ۲۰۱۸ رخ داد و ۳۵ روز به طول انجامید.

تعطیلی مذکور که در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا رخ داد، طولانی‌ترین تعطیلی تاریخی دولت در این کشور بود.

به گزارش «رویترز»، اکنون «ترامپ» با کمک متحدانش در کنگره به دنبال سوق دادن دولت «جو بایدن» به سمت تعطیلی است.

آژانس‌های اعتباری و مالی هشدار دادند که حاشیه‌ها و قطبی شدن سیاسی به چشم‌انداز مالی آمریکا آسیب می‌زند.

«مودیز» یکی از برترین آژانس‌های رتبه‌بندی می‌گوید که تعطیلی دولت آمریکا به رتبه اعتباری این کشور آسیب می‌زند؛ «فیچ»، یکی دیگر از آژانس‌های رتبه‌بندی هم رتبه اعتباری آمریکا را کاهش داد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *