سالانه ۲۷ هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا فوت می‌کنند

۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۲:۳۱
کد خبر: ۴۷۳۶۴۱۳
دسته بندی‌: سیاست ، مجلس و دولت
سالانه ۲۷ هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا فوت می‌کنند
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به اینکه سالانه حداقل ۲۷ هزار نفر به دلیل آلودگی هوا در کشور فوت می‌کنند تلاش برای رفع این معضل را وظیفه همگانی دانست.

خبرگزاری میزان - سمیه رفیعی در اولین همایش ملی معاینه فنی خودرو با رویکرد ارتقای ایمنی و کاهش آلودگی هوا افزود: کار برای نحیط زیست یک زنجیره بهم پیوسته است.

وی با بیان این که همه در مورد آلودگی هوا صحبت می‌کنند، ولی زمان فصل بودجه به ناگاه نگرش‌ها عوض شده و بودجه‌های محیط زیستی حذف می‌شود افزود: باید در ابتدای زنجیره اقدامات رفع آلودگی هوا دیده شود.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به این که به عنوان رییس فراکسیون محیط زیست مجلس هرگز سیاسی با موضوع محیط زیست در مجلس برخورد نکردیم گفت: زمانی که به پرونده ترک فعل هوای پاک ورود کردیم دیدیم که دستگاه‌های مسوول اعتباری برای انجام وظایف خود ندارند، ولی جالتر این بود که هیچ تلاشی هم برای گرفتن بودجه نکرده بودند!

رفیعی با بیان این که کار برای رفع آلودگی هوا وظیفه همگانی است گفت: بر اساس امار وزارت بهداشت سالانه تنها به لخاظ الاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون ۲۷ هزار مرگ در کشور رخ می‌دهد که این میزان بسیار قابل توجه است.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به این که مجلس راهکار‌های کوتاه و بلند مدت برای رفع الودگی هوا پیشنهاد کرده است گفت: متاسفانه هیچکدام از راهکار‌های پیشنهادی عملیاتی نشده است و همین است که وضعیت محیط زیست کشور این گونه است.

وی با بیان این که خوشبختانه در اجرای قانون هوای پاک پس از ۴ سال استانداد سوخت در کشور تدوین شد افزود: در عین حال ردیف مستقلی نیز برای اجرای قانون مصوب شده است که امیدواریم زمستان امسال هوای بهتری داشته باشیم.

رفیعی گفت: در حوزه معاینه فنی نیز انتقادات زیادی داشتیم که خوشبختانه در یکسال گذشته با مدیریت جدید شاهد رفع مشکلات در این حوزه بودیم.

رئیس فراکسیون محیط زیست به لایحه هفتم اشاره کرد و‌ گفت: خوشبختانه با تلاش فراکسیون محیط زیست مجلس و موافقت کمیسیون تلفیق، یک فصل برای محیط زیست و ۲ ماده برای آلودگی هوا و تغییر اقلیم تا کنون مصوب شده است که امیدواریم در صحن علنی هم رای بیاورد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *