قرارداد با هند درباره بهره‌برداری چابهار به‌زودی امضا می‌شود

۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۰:۲۶
کد خبر: ۴۷۳۶۲۹۳
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
قرارداد با هند درباره بهره‌برداری چابهار به‌زودی امضا می‌شود
وزیر راه و شهرسازی می‌گوید که قرارداد بلندمدت بهره‌برداری بندر چابهار با هندی‌ها به‌زودی به امضا خواهد رسید.

خبرگزاری میزان - مهرداد بذرپاش، وزیر راه‌ و شهرسازی در مراسم روز جهانی دریانوردی، گفت: ۱۸۰۰ کیلومتر ساحل در جنوب کشور به غیر از جزایر داریم که چهار استان را در بر می‌گیرد، اما درآمد ارزی مرتبط با این میزان ساحل نداریم و از ظرفیت اقتصاد دریا کم بهره برده‌ایم.

وی افزود: ایران سرزمین فرصت‌های لجستیکی و ترانزیتی است. در واقع ایران «ایران راه» است. برای ترانزیت دنیا ایران هم راه است و هم راه حل.

وزیر راه و شهرسازی، ادامه داد: برای توسعه ترانزیت ایران توسعه کریدور‌های شمال - جنوب با اتصال ریلی و سپس جاده‌ای بین دریای شمال و دریای جنوب ضرورت است.

بذرپاش، گفت: تا سه ماه آینده با افتتاح راه‌آهن رشت - کاسپین از بندر شهید رجایی به دریای شمال و بندر کاسپین متصل می‌شویم.

وی با تأکید بر اینکه چاره‌ای جز تکمیل خط آهن چابهار- زاهدان - یونسی - بیرجند - سرخس نداریم، گفت: قرارداد بلندمدت بهره‌برداری چابهار با هندی‌ها به زودی امضا می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی، عنوان کرد: باید اولویت حمل کالا با ریل در دستور کار قرار گیرد. اسکله رو-رو ریلی بندر امیرآباد را تا یک سال آینده تکمیل می‌کنیم.

به گفته بذرپاش، هر بخشی از ظرفیت‌های بندری را حاضریم به بخش خصوصی داخلی یا بیرونی با رعایت مقررات واگذار کنیم.

وی اضافه کرد: باید به سمت توسعه شهرک‌های ساحلی برویم. ایجاد ۲۷ شهرک ساحلی در مسیر سواحل جنوب کار بزرگی است. شرکت‌های بزرگ حمل و نقلی هم باید به سمت حمل‌و‌نقل ترکیبی سوق یابند. 

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: اقتصاد دریایی می‌تواند به اندازه نفت برای آیندگان تولید ثروت کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *