تامین مالی طرح‌های زیرساختی ایران به دور از سیاست‌زدگی

۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۳:۳۵
کد خبر: ۴۷۳۶۰۷۷
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
تامین مالی طرح‌های زیرساختی ایران به دور از سیاست‌زدگی
وزیر اقتصاد در اجلاس سالانه بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا در قاهره خواستار راه‌ها و ابزار‌هایی برای حمایت از پروژه‌ها شد.

خبرگزاری میزان - طبق گزارش شادا، سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان طی سخنانی در اجلاس سالیانه بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا، گفت: تجربه این نهاد نوظهور، بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا، به دلیل نقش برجسته توسعه‌ای آن به عنوان یک اهرم اقتصادی و توسعه برای یکپارچگی اجتماعی-اقتصادی کشور‌های عضو، واقعاً الهام‌بخش و شایسته تقدیر و افتخار است.

وی افزود: ما استراتژی شرکتی AIIB را که با آرمان‌های کشور‌های عضو آن همسو است و به شکلی انعطاف‌پذیر به نیاز‌های در حال رشد توسعه‌ای و بحران‌ها و تحولاتی که جهان در زمینه‌های اقتصاد و توسعه شاهد آن است، پاسخ می‌دهد، می‌ستاییم.

خاندوزی، یادآور شد: در پایان آگوست ۲۰۲۳، مجموع تامین مالی تصویب شده توسط بانک ۴۳ میلیارد و ۶۴ میلیون  دلار آمریکا بود. تنها در سال ۲۰۲۲، AIIB تعداد ۴۲ پروژه را در بخش‌ها و کشور‌های مختلف به ارزش ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار تصویب کرد.

وزیر اقتصاد با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از اعضای موسس بانک است، افزود: پروژه‌های زیرساختی متعددی از سوی ایران معرفی شده و هیئت‌­های بانک به کشورمان اعزام شد و جلسات متعددی نیز برگزار شد، اما این پروژه‌ها در مراحل مختلف به حالت تعلیق درآمده است.

وی ادامه داد: همچنین بسیاری از پروژه‌های زیربنایی دیگر در زمینه‌های محیط زیست، آب و فاضلاب، انرژی، حمل و نقل و بهداشت وجود دارد که می‌­تواند معیار‌های بانک را برآورده نمایند.  

خاندوزی، تاکید کرد: ما از بانک می‌خواهیم راه‌ها و ابزار‌هایی را برای حمایت از پروژه‌های ما ابداع کند. در بیشتر این زمینه‌ها می‌­توان پروژه‌های فرامرزی را تعریف کرد، به ویژه پروژه‌های زیست محیطی هیچ گونه چالش سیاسی در زمینه همکاری بانک با کشور‌های عضو ایجاد نمی‌­کند.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه این پروژه‌ها در راستای اهداف توسعه پایدار است، گفت: به عنوان مثال، بانک می­‌تواند برای حفظ اکوسیستم به تامین مالی پروژه‌های فاضلاب در کشور‌های حاشیه دریای خزر توجه کند. همچنین پروژه‌های ریلی بین ایران و عراق و پروژه‌های انرژی سبز بین ایران و چین. علاوه بر این، در استان خوزستان در ایران بحران ریزگرد داریم. این یک بحران زیست محیطی در منطقه است. لذا، تامین مالی پروژه اثرات خارجی مثبتی خواهد داشت که می‌­تواند به رفع بحران در کشور‌های همسایه ایران، مانند عراق  نیز کمک کند.

خاندوزی در پایان گفت: امیدواریم روابط ما با AIIB در این مرحله حساس از تاریخ کشورمان تقویت شود. من از این فرصت استفاده می‌کنم و تعهد کامل خود را برای همکاری با یکدیگر جهت ارتقای همکاری و پایداری مشارکت‌مان به منظور دستیابی به اهداف و آرمان­‌های مشترکمان به شما اطمینان می­‌دهم.  

وزیر اقتصاد همچنین در حاشیه نشست دقایقی با رئیس بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا درباره پروژه‌های سرمایه‌گذاری مدنظر ایران گفت‌وگو کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در نشستی که بعد از ۴ سال برگزار می‌شد، سومین سخنران نشست بود.

در این نشست ۲۷ نفر از وزرای کشور‌های مختلف با نمایندگان کشور‌ها صحبت کردند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *