ناجی آخرالزمانی اعتقاد بسیاری از ادیان الهی 

۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۱:۴۶
کد خبر: ۴۷۳۵۹۹۷
ناجی آخرالزمانی اعتقاد بسیاری از ادیان الهی 
یک کارشناس علوم قرآنی ضمن اشاره به این موضوع که ناجی آخرالزمانی در همه ادیان مورد توجه قرار گرفته است، به ایجاد عدل الهی توسط امام عصر (عج) تاکید کرد. 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی رضایی در گفت‌وگو با میزان درباره ولایت امام زمان (عج) گفت: نهم ربیع روز ولایت امام زمان (ع) است. از آنجا که قائم آل محمد (عج) موعود انبیا، پایان‌بخش طومار حاکمیت طاغوت و برقرارکننده حکومت عدل الهی در سرتاسر زمین شناخته می‌شوند، دشمنان فراوانی درصدد نابود کردن ایشان هستند و در همان ابتدا حاکمان عباسی تلاش‌های فراوانی برای نابودی و ولایت امام زمان (عج) داشتند. 

وی ادامه داد: از آنجا که ولادت امام دوازدهم (عج) به‌صورت پنهانی انجام گرفت، امام حسن عسکری (ع) اقداماتی را برای اثبات ولادت و ولایت امام زمان انجام دادند که بسیار ثمربخش بود. ایشان در ابتدا فرزند خود را به گروهی از بزرگان شیعه و افراد مورد اعتماد معرفی کردند، آنان نیز خبر ولادت امام زمان (عج) را به دیگر پیروان اهل‌بیت (ع) رساندند تا ضمن معرفی آن بزرگوار، تهدیدی متوجه آخرین سفیر حق نشود. 

رضایی تلاش‌های امام حسن عسکری (ع) را بیان و تاکید کرد: رویکردهایی که امام یازدهم (ع) در پیش گرفتند، توانست جنگ نرمی را در مقابل خفقان و تلاش عباسیان برای قطع ولایت به دنبال داشته باشد و در نهایت خواست خداوند متعال اعمال شد. نگاهی به امامت و جایگاه امام زمان (عج) در نزد جامعه اسلامی گویای ابعاد گسترده امام دوازدهم (ع) است. امامت و ولایت در گام نخست به معنای ریاست عمومی بر امور دین و دنیا است و برخی آن را به جانشینی پیامبر اسلام (ص) در حفظ دین و سیاست دنیا تعبیر و تفسیر می‌کنند. به هر ترتیب امام زمان (عج) توانست باوجود دو غیبت کبرا و صغرا مردم را به حفظ مصالح دین و دنیایشان ترغیب و از آنچه به حال آنان زیان‌بار بوده منع کنند. 

وی تلاش‌های شکل‌گرفته در قالب جنگ نرم برای زمینه‌سازی ولایت امام زمان (عج) را مورد ارزیابی قرارداد و تاکید کرد: شیوه ارتباط برقرار کردن امام حسن عسکری (ع) با وکلا و دوستداران ائمه معصومین (ع) به گونه‌ای خاص و سوال برانگیز انجام می‌شد؛ بدین ترتیب که افراد به ندیدن امام زمان خود عادت پیدا کردند. از این‌رو از پشت پرده با وکلا ارتباط برقرار می‌کردند و در عین حال وکلا نیز در لباس دست‌فروشان به در خانه امام یازدهم (ع) مراجعه می‌کردند، زیرا ایشان شدیدا تحت نظر بودند تا ارتباط با مردم نداشته باشند. تدابیر امام حسن عسکری (عج) و کانال وکلا جنگی نرم و اثرگذار در عرصه تاریخ رقم زد و ولادت امام زمان (عج) پایه‌گذاری شد. 

این کارشناس علوم قرآنی ضمن برشمردن اهمیت ولایت امام زمان (عج) تاکید کرد: ولایت امام زمان (عج) با هدف تکامل انسان به اجرا گذاشته شد، از این رو وجود ایشان برای جامعه بشری نکته مهم و حیاتی محسوب می‌شود. ناجی آخرالزمانی اعتقادی است که در بین بسیاری از ادیان الهی وجود دارد. از سوی دیگر ظهور به معنای امید است و این امید برای جامعه بشری که در آخرالزمان با مشکلات فراوانی دست به گریبان هستند، به معنی امید برای زندگی است، بنابراین ظهور ابعاد گسترده‌ای دارد. 

رضایی به نگاه دین اسلام درباره امام زمان (عج) و ظهور ایشان اشاره و بیان کرد: دین اسلام این داعیه را دارد که مصلح جهانی از نسل حضرت محمد (ص) خواهد بود که در آخرالزمان با قیام جهانی خود، برای همیشه تمام دنیا را از لوث ظلم و ظالم و فساد و مفسد پاک می‌کند و حکومت عدل جهانی تشکیل می‌دهد. 

وی آیات مهدوی در قرآن کریم را مورد تاکید قرار داد و افزود: تاکید بر مهدویت در نقاط متعدد از قرآن کریم آمده است. «وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْ‌ضَ یَرِ‌ثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُون، و در حقیقت، در زبور پس از تورات نوشتیم که زمین را بندگان شایسته ما به ارث خواهند برد.» در آیه ۵ سوره قصص نیز بیان شده است: «وَنُرِ‌یدُ أَن نَّمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْ‌ضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِ‌ثِینَ و خواستیم بر کسانی که در آن سرزمین فرودست شده بودند منّت نهیم و آنان را پیشوایان مردم گردانیم و ایشان را وارث زمین کنیم.» در این آیه نیز ضمن تاکید بر ظهور امام زمان (عج) به این موضوع که حکومت جهانی مستضعفان و حمایت از مظلومان تاریخ، اراده و خواست الهی است و همچنین این نکته که آینده از آنِ مستضعفان است، اشاره شده است. امامت، همچون بعثت، نعمت ویژه‌ای است که خداوند بر مردم منّت می‌نهد و همه در گروی حضور و ظهور آخرین موعود قرار خواهند گرفت. 

این کارشناس علوم قرآنی به سخنان شیخ طوسی در مورد موعود آخرالزمانی پرداخت و بیان کرد: حکومت روی زمین هدف نهایی صالحان و شایستگان نیست، بلکه وسیله‌ای است که با آن به هدف نهایی یعنی تکامل انسان در همه زمینه‌ها به دنبال خواهد داشت، در عین حال به نظر می‌رسد خداوند بر امام زمان (عج) منت نهاده و ایشان را امام روی زمین کرده و وارث مقوله‌ای قرار داده که ستمکاران به زور و ستم از آن خود می‌دانند. 

وی روایت‌ها و احادیث در مورد امام زمان (عج) را مطرح و بیان کرد: در کتاب منتخب‌الاثر صفحه ۲۲۹ روایتی از پیامبر اسلام (ص) بیان شده که می‌فرمایند: «کسی که قائم (مهدی) را که از فرزندان من است در دوران غیبتش مُنکِر شود، بر حالت جاهلیت قبل از اسلام از دنیا خواهد رفت.» این امر نشان‌دهنده ولایت امام زمان (عج) و جایگاه ولایت ایشان دارد. همچنین روایتی از امام زین‌العابدین (ع) وجود دارد که در کتاب بحارالانوار جلد ۵۲ صفحه ۳۱۷ نقل شده امام چهارم (ع) می‌فرمایند: «زمانی که قائم ما قیام می‌کند خدای متعال آفت‌ها را از میان شیعیان برطرف می‌کند و دل‌هایشان (در استقامت) را همانند الوار آهنین قرار می‌دهد که قوّت یک مرد آنان برابر قوّت ۴۰ مرد خواهد بود.» این روایت‌های نشان‌دهنده ولایت امام زمان (عج) است. 
انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *