نرخ تورم سالانه کشور در شهریور ۴۶.۱ درصد شد

۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۸:۲۰
کد خبر: ۴۷۳۵۸۶۷
دسته بندی‌: اقتصاد ، اقتصاد ایران
نرخ تورم سالانه کشور در شهریور ۴۶.۱ درصد شد
مرکز آمار اعلام کرد که نرخ تورم سالانه کشور در شهریور ۱۴۰۲، برابر ۴۶.۱ درصد است.

خبرگزاری میزان - بر اساس اعلام مرکز آمار در شهریور ١٤٠٢، شاخص قیمت مصرف کننده خانوار‌های کشور به عدد ٢٠١،٧ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٠ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۳۹.۵ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴۶.۱ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم ماهانه مواد غذایی که در مردادماه ۲.۶ درصد بود در شهریور با ۱.۲ واحد درصد کاهش به ۱.۴ درصد رسیده است.

نزول نرخ تورم ماهانه مواد غذایی به زیر ۲ درصد بیانگر آرامش نسبی در بازار محصولات خوراکی است.

تورم نقطه به نقطه که در فروردین امسال به ۵۵.۵ درصد رسیده بود در شهریور به ۳۹.۵ درصد رسید.

بدین ترتیب در نیمه اول امسال نرخ تورم نقطه به نقطه ۱۶ درصد کاهش یافته که سریع‌ترین کاهش تورم در سالیان اخیر است.

تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در شهریور ١٤٠٢، تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور، ۳۹.۵ درصد بوده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین، ۳۹.۵ درصد بیشتر از شهریور ۱۴۰۱، برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. تورم نقطه به نقطه شهریور ۱۴۰۲، در مقایسه با ماه قبل، ٠،٣ واحد درصد کاهش یافته است.

تورم ماهانه خانوار‌های کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. در شهریور ۱۴۰۲، تورم ماهانه خانوار‌های کشور برابر ٢،٠ درصد بوده‌ است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ۱.۵ درصد و برای گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٣ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. در شهریور ۱۴۰۲، نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های کشور به ۴۶.۱ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۶ واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در شهریور ماه ۱۴۰۲

نرخ تورم سالانه کشور در شهریور ۱۴۰۲ برابر ۴۶.۱ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴۵.۹ درصد برای دهک‌های ششم تا نهم، تا ۴۶.۶ درصد برای دهک دهم است.

بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٠.٧ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (١.٨ واحد درصد) ١.١ واحد درصد کاهش داشته است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *