دیدار وزیران امور خارجه ایران و واتیکان در نیویورک

۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۲:۳۵
کد خبر: ۴۷۳۵۸۶۰
دیدار وزیران امور خارجه ایران و واتیکان در نیویورک
وزیر امور خارجه کشورمان با همتای خود در واتیکان دیدار و گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با پل ریچارد گلگر، وزیر خارجه واتیکان دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان ایده‌های پاپ و نیز گفت‌وگو و همکاری با واتیکان را برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت دانست و گفت: گفت‌وگو میان رهبران و پیروان ادیان ابراهیمی در شرایط کنونی جهان و بویژه در زمانی‌که کتب آسمانی مورد اهانت قرار می‌گیرد، بیش از پیش حائز اهمیت است.

وی افزود: اقدام برخی دولت‌ها در صدور مجوز اهانت به مقدسات دینی و کتب آسمانی با توسل به شعار آزادی بیان به‌هیچ وجه قابل دفاع نیست، فلذا جناب آقای رئیسی با نگاه به اهمیت موضوع، این مسئله را در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل مورد توجه و تاکید قرار داد.

امیرعبداللهیان از اقدام پاپ در محکومیت قرآن سوزی تشکر کرد و گفت: این محکومیت باید در همه کشور‌های اروپایی انجام شود.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به بحران اوکراین و تلاش‌های ایران برای تحقق صلح و پایان دادن به جنگ، مواضع اصولی کشورمان را در این رابطه برشمرد و گفت: ایران جنگ را راه حل نمی‌داند و از هر ابتکار برای تحقق صلح در اوکراین حمایت می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه منطقه ما از معضل تروریسم رنج می‌برد، توجه ویژه جهانی به این مسئله را یک ضرورت دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان استفاده برخی کشور‌ها از تحریم به‌عنوان یک ابزار سیاسی علیه کشور‌ها و ملت‌های دیگر  را تقبیح کرد و گفت: تداوم تحریم‌ها علاوه بر پیامد‌های ضدانسانی، مسائل منطقه را پیچیده می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان سلام‌های جناب آقای رئیسی، رئیس جمهور کشورمان خطاب به پاپ را به وزیر خارجه واتیکان ابلاغ کرد.

وزیر امور خارجه واتیکان ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، از اقدام وزیر امور خارجه کشورمان در طرح دیدگاه‌های مهم  تشکر کرد.

وی نسبت به ازسرگیری روابط سیاسی ایران و عربستان اظهار خرسندی کرد و آن را دارای آثار مثبت برای منطقه دانست. 

وزیر خارجه واتیکان در خصوص اوکراین نیز گفت: لازم است همه کمک کنند که صلح برقرار شود.

گلگر بر اهمیت و کمک کننده بودن گفتگو برای حل مشکلات و مسائل جهانی تاکید کرد و برای تداوم گفت‌وگو و مشورت با طرف ایرانی در قضایای مورد علاقه اعلام آمادگی کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *