محمد صمیمی: کنگره نوحه زمینه‌ساز شناخت استعدادهاست 

۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۹:۰۸
کد خبر: ۴۷۳۵۸۲۵
محمد صمیمی: کنگره نوحه زمینه‌ساز شناخت استعدادهاست 
محمد صمیمی در نشست نوحه‌سرایان و نغمه‌پردازان گفت: برگزاری کنگره‌ نوحه با اینکه دلت باید پاک باشد و حضرت زهرا(س) نگاه کند، منافاتی ندارد. این را وجه انسانی این کار بدانید.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام روابط عمومی سازمان هیأت و تشکل‌های دینی، نشست صمیمانه نوحه‌سرایان و نغمه‌پردازان با موضوع بررسی نوحه‌های محرم ۱۴۰۲ کشور صبح امروز یکشنبه دوم مهرماه در سالن جلسات برج میلاد تهران با حضور محمد رسولی مدیر دفتر نوحه سازمان هیأت و تشکل‌های دینی، محمد صمیمی داور نخستین دوره کنگره نوحه و حمید رمی دبیر این نشست برگزار شد.

با برگزاری کنگره نوحه به دنبال جلب توجه مسئولان و رسانه‌ها هستیم

محمد رسولی در ابتدای این نشست اظهار کرد: هدف راه‌اندازی دفتر نوحه این بود که نوحه‌سرایانی که در جایگاه حاکمیتی دیده نمی‌شدند و در فضای مداحان یا شاعران هم جایگاهی نداشتند، پایگاهی برای خود داشتند.

وی با بیان اینکه در برگزاری کنگره هدف اصلی ما جلب توجه به نوحه در حوزه رسانه و مسئولان است، گفت: زمانی که جلب توجه رخ دهد، بسیاری از مسائل ما مرتبط می‌شود. هدف بعدی ما تجلیل و تقدیر از نوحه‌سرایان بود.

پرداخت ویژه کنگره نوحه به پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌ها

رسولی ادامه داد: با بررسی پیوست‌های بعد از کنگره امید داریم تا سطح کنگره ارتقا یابد.

این نوحه‌سرا با اشاره به رشته پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های حوزه نوحه گفت: تلاش کردیم از فعالان این حوزه تقدیر کنیم که موجب رشد این حوزه شود. اگر در این زمینه بتوانیم تولیدات علمی داشته باشیم و در دانشگاه‌ها به آن پرداخته شود، بسیاری از مسائل و مشکلات مرتفع می‌شود.

انتظار رهبر انقلاب از نوحه‌سرایان 

در این نشست رضا خورشیدی نوحه‌سرا و پژوهشگر حوزه نوحه گفت: مقام معظم رهبری از نوحه‌سرایان انتظار دارند که زبان و ادبیات فارسی را ارتقا دهند. با زبان فولکور نمی‌توان ادبیات را ارتقا داد و باید از زبان معیار استفاده کرد. در نوحه نمی‌توان از زبان معیار استفاده نکرد، برای همین برخی از شاعران سراغ نوحه سنتی نمی‌روند.

مستمع در هیأت‌های امروزی حذف شده است

خورشیدی با اشاره به اینکه نغمه‌پردازان نوحه باید به دستگاه‌های موسیقی مسلط باشند، گفت: کسی که این ویژگی نداشته باشد، نمی‌تواند در حوزه نوحه سنتی وارد شود.

این نوحه‌سرا با بیان اینکه مستمع در هیأت‌های امروزی حذف شدند و گاهی شاید ذکر بگویند، گفت: در نوحه مستمع باید مشارکت داشته باشد و با حفظ بخشی از شعر او را همراهی کنند.

استفاده نکردن از مستمع جفای این روزها در هیأت است

حمید رمی در این بخش از برنامه گفت: یکی از هدر رفت‌های نوحه استفاده نکردن از مستمع در جلسه است. در این سال‌ها با ایجاد سبک پیش زمینه می‌بینیم که به مستمع جفا کردیم. در زمینه و واحد و ... هم از گوشواره خوب استفاده نکردیم. از گوشواره می‌توان برای بیان هدف نوحه استفاده کرد.

اعتراف معتقدین به ارتقای نوحه

وی در این بخش با اشاره به اینکه بسیاری از منتقدان که همیشه از نوحه‌ها انتقاد می‌کردند، این روزها معتقد هستند که نوحه رشد داشته است، تصریح کرد: این روزها در فضای احساسی نوحه‌ها هم شاهد ارتقای مضامین هستیم. «حسین تو قلبم داره ریشه/ حسین تکراری نمیشه» یا « دنیای منه/ امام حسین بزرگتر از دردهای منه» نوحه‌های احساسی است که مضامین بالایی دارند.

بشری صاحبی پژوهشگر حوزه نوحه و از برگزیدگان کنگره نوحه در این مراسم، پژوهش تطبیقی درباره نوحه‌های فارسی و عربی معاصر خود را که در قالب پایان نامه از آن در دانشگاه دفاع کرده بود، ارائه داد.

چرا برگزاری کنگره نوحه اهمیت دارد؟

در بخش پایانی این نشست محمد صمیمی از نوحه‌سرایان و داور نخستین کنگره ملی نوحه اظهار کرد: جمع شدن نوحه‌سرایان بسیار مهم است و این قشری است که برای حضرت زهرا(س) ارزشمند است. بالاترین دستاوردهای علمی و فنی پیش این انرژی ذخیره و پتانسیل این جمع ناچیز است.

وی افزود: بسیاری در خصوص برگزاری کنگره نوحه، اعلام کردند که حضرت زهرا باید نمره دهد و ... اما باید بدانیم برگزارکننده‌ها هم ضرورت‌هایی دیدند. ما در روایات دیدیم که امیرالمومنین(ع) به حضرت عباس(ع) تمرین نظامی خاص می‌دادند که وقتی حضرت ام‌البنین(س) سوال کرد ایشان فرمود در کربلا این بچه دستش بریده می‌شود و .... مولا نتیجه جنگ را می‌داند، اما این تمرین را ضروری می‌داند‌، بنابراین اتفاقات وجود خاکی و معنوی دارد.

مراسم اختتامیه نخستین کنگره ملی نوحه و نغمه‌های عاشورایی عصر امروز یکشنبه دوم مهرماه از ساعت ۱۴:۳۰ در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *