افزایش ۸ میلیارد مترمکعبی مصرف گاز کشور در نیمه نخست سال

۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۹:۱۹
کد خبر: ۴۷۳۵۷۴۴
دسته بندی‌: اقتصاد ، انرژی
افزایش ۸ میلیارد مترمکعبی مصرف گاز کشور در نیمه نخست سال
سرپرست مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران از افزایش حدود ۸ میلیارد مترمکعبی مصرف گاز کشور در نیمه نخست امسال خبر داد.

خبرگزاری میزان - طبق گزارش شانا، مردم ایران در جای‌جای کشور و در روز‌های گرم امسال مانند سال ۱۴۰۱ خبری از انتشار جدول‌های خاموشی و بی‌برقی دریافت نکردند؛ کارکنان صنعت گاز با همه توان، هم‌وغم خود را برای پایداری گاز نیروگاه‌های کشور گذاشتند و سرانجام امروز اول مهر مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که حجم دریافت گاز از سوی مشترکان نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۸ میلیارد متر مکعب افزایش یافته است.

اما نکته قابل توجه این است که این افزایش مصرف گاز در بخش نیروگاهی و صنایع عمده بوده و وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران با هدف حفظ محیط زیست، تأمین رفاه مردم و افزایش تولید صنایع به‌منظور ارزآوری و اشتغال‌زایی بیشتر نسبت به تأمین و تولید حداکثری گاز اقدام کردند.

سعید عقلی، سرپرست مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، اعلام کرد که مقدار مصرف گاز طبیعی در کل کشور در نیمه نخست امسال ۱۱۷ میلیارد و ۵۵ میلیون مترمکعب بوده که سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده ۳۹ میلیارد و ۱۰ میلیون مترمکعب، صنایع عمده ۲۷ میلیارد و ۸۲۰ میلیون مترمکعب و نیروگاه‌ها نیز ۵۰ میلیارد و ۲۲۵ میلیون مترمکعب بوده است.

به گفته وی، بر این اساس مصرف گاز بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده نسبت به زمان مشابه سال ۱۴۰۱ حدود ۲۶۰ میلیون مترمکعب (۰.۷ درصد) کاهش یافته است، اما مصرف نیروگاه‌ها حدود ۷ میلیارد مترمکعب (۱۶ درصد) افزایش یافت.

براساس اعلام وزارت نفت، حجم گازرسانی به نیروگاه‌ها در تابستان امسال به‌طور میانگین روزانه ۳۸ میلیون مترمکعب افزایش داشته است.

این مقام مسئول در شرکت ملی گاز ایران همچنین با تأکید بر تأمین حداکثری گاز صنایع عمده در کشور، از افزایش یک میلیارد مترمکعبی (۴ درصدی) گازرسانی به آن‌ها خبر داد و تأکید کرد: امسال شاهد ذخیره‌سازی حداکثری و به‌موقع سوخت مایع در کشور هم بودیم با این حال به‌دلیل افزایش گازرسانی،  مصرف سوخت مایع ۵۷ درصد کاهش یافت.

عقلی در ادامه گفت: مقدار گاز تزریق‌شده به شبکه خطوط سراسری در ۶ ماه نخست امسال هم ۱۳۲ میلیارد و ۱۸۶ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به دوره مشابه پارسال حدود ۴ میلیارد مترمکعب (۲.۸ درصد) افزایش یافته است. (گاز تزریقی به خطوط برابر با مصرف گاز در کشور نیست، زیرا موارد دیگری مانند صادرات، گاز تزریقی به مخازن نفتی و گازی و سوخت ایستگاه‌ها را هم شامل می‌شود.)

براساس این گزارش، مجموع مصرف گاز طبیعی کشور در ۲۴ ساعت گذشته و آخرین روز تابستان هم ۶۱۷ میلیون مترمکعب بوده است.

سرپرست مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در پایان از آمادگی کامل صنعت گاز کشور برای تأمین پایدار گاز در زمستان امسال خبر داد و تأکید کرد: تمهید‌های شرکت ملی گاز ایران در بخش تولید، انتقال و توزیع گاز از ماه‌ها پیش برای زمستان امسال مطلوب پیش رفته و امید است امسال هم مشکلی در تأمین گاز به‌ویژه در بخش خانگی به‌وجود نیاید.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *