«تارکد» به ماجرای «نفوذ» در پرونده فرار بنی صدر می‌پردازد

13:52 - 30 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۵۴۱۰
«تارکد» به ماجرای «نفوذ» در پرونده فرار بنی صدر می‌پردازد
قسمت جدید «تارکد» یک ماجرای نفوذ را در پرونده فرار بنی صدر واکاوی می‌کند.

خبرگزاری میزان- به گزارش روابط عمومی مستند، مجموعه ۱۰ قسمتی «تارکد» به ۱۰ پرونده از حساس‌ترین موضوعات در تاریخ انقلاب اسلامی می‌پردازد و با استفاده از مجموعه اسناد پژوهشی دقیق، جزئیات کمتر شنیده‌شده از این رویداد‌ها را بیان می‌کند.

صالح نیکنام کارگردان «تارکد» درباره قسمت هشتم این مستند که پنجشنبه ۳۰ شهریور روی آنتن می‌رود، گفت: در قسمت هشتم به پرونده بنی صدر و ارتباطات او با امریکایی‌ها می‌پردازیم. اسنادی که نشان می‌دهد او در برهه‌ای از این مناسبات ماهانه هزار دلار حقوق دریافت می‌کرده است. همچنین به یک ماجرای نفوذ می‌پردازیم که تاکنون در مستند‌ها درباره او صحبت نشده است. بهزاد معزی شاه مهره‌ای که محمدرضا پهلوی را از کشور فراری دارد. او بعدا با مدلی قهرمانانه به کشور بازگشت و این بار با همان شیوه نفوذ توانست بنی صدر را فراری دهد.

این مجموعه به موضوعات مهم امنیتی تاریخ انقلاب از جمله کارنامه سیاسی شهید بهشتی و ترور وی، آغاز جنگ تحمیلی، پشت پرده حملات شیمیایی عراق در دفاع مقدس، پرونده ابراهیم یزدی، فرار بنی‌صدر، حج خونین سال ۱۳۶۶ و انفجار دفتر نخست‌وزیری پرداخته است.

به گفته کارگردان، وجه تمایز اصلی این مجموعه تمرکز بر اسنادی است که بسیاری از آن‌ها برای نخستین‌بار بازخوانی می‌شود.

مجری طرح و کارگردان مجموعه «تارکد» محمد صالح نیکنام است و از دیگر عوامل آن می‌توان به نویسنده و پژوهشگر: مجتبی نوروزپور و موشن‌گرافیک: احسان میرآبادی اشاره کرد.

«تارکد» تولید مرکز هنری رسانه‌ای نهضت و شبکه مستند سیما است و پنجشنبه‌ها ساعت ۲۲ از شبکه مستند پخش می‌شود. تکرار این مجموعه تلویزیونی هم روز بعد ساعت ۱۵ است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *