نشست تبیین شخصیت سردار سلیمانی|

کدخدایی: شهید سلیمانی رویکردی انسانی به مقوله اقلیت‌ها در جریان جنگ با داعش در عراق داشت

15:25 - 28 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۵۰۶۵
کدخدایی: شهید سلیمانی رویکردی انسانی به مقوله اقلیت‌ها در جریان جنگ با داعش در عراق داشت
سومین نشست از سلسله نشست‌های علمی و مطالعاتی تبیین شخصیت و معرفی خدمات سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با عنوان «نقش سردار سلیمانی در دفاع از اقلیت‌ها در برابر داعش در عراق» برگزار شد.

خبرگزاری میزان - سومین نشست از سلسله نشست‌های علمی و مطالعاتی تبیین شخصیت و معرفی سردار شهید «حاج قاسم سلیمانی» با سخنرانی رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور شهید سلیمانی، معاونان وزرای امور خارجه، کشور و شماری از اساتید دانشگاه و صاحب‌نظران مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی با محوریت تبیین دیدگاه و سیره عملی شهید سلیمانی در تکریم و دفاع از حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی در جریان تهاجم داعش علیه عراق برگزار شد.

در این نشست «عباسعلی کدخدایی»، مشاور وزیر امور خارجه و رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور شهید سلیمانی، گفت: وفای به عهد، شجاعت، صداقت و تواضع فضائل اخلاقی و ویژگی‌های شهید سلیمانی است که رهبران اقلیت جامعه عراقی در جریان تهاجم داعش شاهد آن بوده و همواره مایه تمجید از شخصیت ایشان است.

وی با تبیین رویکرد انسانی شهید سلیمانی به مقوله اقلیت‌ها در جریان جنگ با داعش در عراق، تصریح کرد: این صفات از شهید سلیمانی یک فرمانده با نگاه انسانی ساخته بود و با باور به تکریم انسان، عملیات علیه داعش و حماسه شکستن محاصره آمرلی را فرماندهی کرد و در مسیر دفاع از حقوق اقلیت‌های کرد و ایزدی و ترکمن و مسیحی، فارغ از قومیت آن‌ها گام برداشت و در جهت توانمندسازی بنیه دفاعی آن‌ها در جنگ علیه داعش مجاهدت کرد.

«کدخدایی»، اقدام‌های شهید سلیمانی در دفاع از اقلیت‌های قومی در عراق را برخاسته از ایمان به آموزه‌های قرآنی تکریم انسان عنوان و تاکید کرد: رفتار شهید سلیمانی در قبال اقلیت‌ها منطبق بر هنجار‌های بین‌المللی و موافق حقوق بین‌الملل است و لازم است حقیقت سیره عملی ایشان در جریان دفاع از اقلیت‌ها برای افکارعمومی جهان تبیین شود تا بتوانیم از این رهگذر از پرونده حقوقی ایشان نیز دفاعی قوی و روشن داشته باشیم.

«عبداله مبینی»، معاون وزیر کشور و هم‌رزم و همراه شهید سلیمانی سخنران دیگر این نشست بود که با اشاره به بنیان‌های فکری و گفتمانی مبارزات شهید سلیمانی با داعش، گفت: تقابل دو گفتمان، نگاه، تفکر، رویکرد و منش رفتاری در حوزه بین‌الملل در این مبارزات وجود دارد.

وی افزود: سیاستی که از سال ۲۰۰۳ تا شهادت سردار سلیمانی بر نظام بین‌الملل حاکم بود و بخشی از آن به منطقه سیطره پیدا کرد، تفاوت این دو رویکرد را نشان می‌دهد.

معاون وزیر کشور بیان کرد: رویکرد اول که در ظاهر ادعای حقوق بشر دارد و رویکرد دوم به صورت واقعی به دور از ریا و تزویر و انگیزه‌های مادی با هدف دفاع از امنیت، انسانیت و دفاع از حقوق انسان به معنای انسان است.

وی اظهار کرد: دیدگاه و سیره شهید سلیمانی در دفاع از اقلیت‌ها در برابر داعش براساس مبانی معرفتی قوی بود که برگرفته از آموزه‌ها و معارف ناب اسلام و سیره پیامبر اکرم و اهل بیت علیهم السلام و رهنمود‌های مقام معظم رهبری است؛ آمریکا با ایجاد و حمایت از داعش دنبال اجرای نقشه خاورمیانه بزرگ و نابودی کشور‌های محور مقاومت بود، اما شهید سلیمانی در جنگ با داعش مجاهدت کرد و بنیه دفاعی مظلومان اقلیت را در برابر داعش تقویت کرد تا از خودشان دفاع کنند و به آنان هویت بخشید؛ سردار سلیمانی فارغ از نگاه مبتنی بر تفاوت‌های قومی و نژادی و براساس باور قرآنی به تکریم انسان و تکلیف دینی در پاسخ به ندای تظلم‌خواهانه مردم تحت ستم داعش رفتار می‌کرد و با این رویکرد در میدان مبارزه با داعش که در واقع به نیابت از آمریکا می‌جنگید، بر داعش پیروز شد و در اصل طرح توطئه آمیز آمریکایی خاورمیانه جدید را خنثی کرد.

«محمدحسن شیخ الاسلامی»، معاون وزیر امور خارجه و رئیس مرکز مطالعات سیاسی از دیگر سخنرانان در این نشست نیز گفت: در بسیاری از موضوع‌های حقوق بشری لازم است از نگاه‌های تنگ صرفا حقوقی فراتر رویم که برای فهم نگاه اسلام به این موضوع نیازمند نگاه عارفانه به انسان هستیم.

«شیخ‌الاسلامی» با اشاره به اینکه شهید سلیمانی به جهت مجاهدات مستمر و اخلاص بی‌نظیر، مورد عنایت خدا بود، تصریح کرد: نگاه شهید سلیمانی نسبت به انسان و جهان عارفانه و کریمانه بود و از این زاویه برای وی تفاوتی میان مردم منطقه وجود نداشت.

وی افزود: حمایت وی از اقلیت‌های قومی و مذهبی محدود به عراق و زمان جنگ نبود و پس از سقوط صدام و شکل‌گیری نظام جدید عراق در هر دو حوزه حقوق‌بشر و حقوق بشردوستانه هم این شرایط حاکم بود.

«ایرج مسجدی»، سفیر سابق ایران در عراق سخنران دیگر این نشست بود که به حضور سردار سلیمانی در منطقه اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و گفت: داعش پس از تسلط بر مناطق دهوک و مرز‌های سوریه به سمت اقلیم کردستان حمله کرد و مردم در این استان‌ها در حال فرار به سمت مرز‌های ایران و ترکیه بودند؛ سردار سلیمانی به سرعت به تقاضای کاک مسعود بارزانی از جمهوری اسلامی ایران دایر بر کمک نظامی برای دفع داعش پاسخ مثبت داد و ایشان به همراه هیئتی که بنده هم به عنوان مشاور شهید سلیمانی در آن هیئت حضور داشتم، به اربیل رفتیم؛ عملیات با هدایت و مشارکت قوی ایران در سه محور طراحی و با سرعت برای پس گرفتن شهر‌های اقلیم آغاز شد، پیشمرگه‌ها قوت‌قلب گرفتند و این معادلات را تغییر داد و نیرو‌های داعش از تمام مناطق اقلیم ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت عقب‌نشینی کردند و این مناطق آزاد شد.

سفیر سابق ایران در عراق، تصریح کرد: با آزادسازی اقلیم، مسعود بارزانی در جلسه‌ای به بنده گفت که واقعا نمی‌دانم چگونه از جمهوری اسلامی و سردار سلیمانی و شما تشکر کنم؛ وی نامه‌ای به رئیس‌جمهور ایران نوشت و رسما تشکر کرد؛ بنده هم عرض کردم دفاع از شما دفاع از انسانیت است و برای ما تفاوتی میان کرد و اهل سنت و ایزدی نیست و باید همه را از قتل‌عام داعش نجات داد.
وی با تاکید بر اینکه شهید سلیمانی یک واقعیت تاریخی است، گفت: اگر مجاهدت‌های شهید سلیمانی نبود، اقلیم به دست داعش می‌افتاد و مرز‌های ایران را تهدید می‌کرد. این حقیقتی است که بسیاری از خود اکراد به آن اعتراف دارند. آن‌ها شهید سلیمانی را دوست داشتند و بارزانی معتقد بود شهید سلیمانی مردی است که به قول خود عمل می‌کند. نگاه سردار سلیمانی به جهان و انسان عارفانه و کریمانه بود.

در بخشی دیگر از این نشست، «اسماعیل بقایی هامانه»، مشاور وزیر امورخارجه با اشاره به نقش شهید سلیمانی در دفاع از اقلیت‌ها در جریان مبارزه با داعش، خاطرنشان کرد: کوشش شهید سلیمانی در مبارزه با داعش و دفاع از اقلیت‌هایی، چون ایزدی‌ها، ترکمن‌ها، کرد‌ها در سوریه و عراق گویاست؛ تلاش شهید در حفظ و حراست از اقلیت‌ها بدون در نظر گرفتن نژاد، قومیت و مذهب آن‌ها و با نگاه انسانی بود.

سردار «عبدالرضا مسگریان» از همرزمان شهید سلیمانی نیز در بخش دیگری از این نشست با بیان شرایط سخت حاکم بر عراق در جریان حمله داعش و تشریح وضعیت وخیم اقلیت‌های ایزدی و ترکمن شیعه در استان نینوا و صلاح الدین و کرکوک در برابر رفتار سبوعانه و به غایت خشونت بار داعش، مجاهدت‌های شهید سلیمانی در دفاع از موجودیت این اقلیت‌ها را مایه نجات شمار بسیاری از انسان‌های بیگناه دانسته و اقدامات شجاعانه و با تدبیر شهید سلیمانی در شکستن حصر آمرلی و آزادسازی این شهر را مانع از بروز فاجعه قتل عام گسترده ترکمن‌ها به دست لشکر داعش ارزیابی کرد.

سخنران پایانی این نشست، «حسین خانی»، عضو هیئت علمی دانشگاه به بررسی ابعاد جنایات داعش علیه اقلیت ایزدی که از مصادیق بارز نقض فاحش حقوق بشری است، از منظر حقوق بین‌الملل پرداخته، سپس نقش موثر شهید سلیمانی در تحدید و توقف این جنایات را تبیین کرد .

«خانی» همچنین اظهار کرد: شهید سلیمانی توانست در قالب ارزش‌ها و اصول حقوق بین‌الملل که مفروض و مورد قبول نوع انسانها، دولت‌ها و نهاد‌های بین‌المللی است، تاثیرات شگرفی در عرصه بین‌الملل ایجاد کند؛ همچنین حمایت وی از اقلیت‌های مذهبی، دینی و قومی در عراق و سوریه به عنوان یکی از ارزش‌ها، اصول و قواعد حقوق بین‌الملل در سیره و رفتار این شهید و یارانش قابل مشاهده است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *