بیانیه وزارت خارجه درباره آزادسازی منابع مالی و تبادل زندانی‌ها

22:23 - 27 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۹۳۵
بیانیه وزارت خارجه درباره آزادسازی منابع مالی و تبادل زندانی‌ها
وزارت امور خارجه درباره آزادسازی منابع مالی مسدود شده کشورمان در کره‌جنوبی و تبادل زندانی‌ها بیانیه‌ای منتشر و تاکید کرد این منابع هم اکنون در دسترس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و بنا به صلاحدید مراجع ذیربط و براساس نیاز‌ها و اولویت‌های کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری میزان - وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی کشورمان درباره آزادسازی منابع مالی مسدود شده در کره‌جنوبی و تبادل زندانی‌ها بیانیه‌ای منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است:

که در راستای استیفای حقوق اتباع ایرانی در سرتاسر جهان و نیز ایرانیان مقیم آمریکا و در چارچوب فرآیندی مستقل، پنج نفر از شهروندان ایرانی که به‌دلیل فعالیت‌های تجاری عادی به‌شکل غیرقانونی تحت پیگرد دستگاه قضایی آن کشور قرار گرفته بودند، آزاد شدند و به آغوش خانواده‌های خود بازگشتند.

قبل از آن، منابع مالی کشورمان در کره‌جنوبی که به دلیل فشار‌های غیرقانونی ایالات متحده مسدود و برای سال‌ها امکان بهره برداری از آن‌ها وجود نداشت با پیگیری مجدانه وزارت امور خارجه و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، آزاد و طی فرآیندی مالی و بانکی که چند هفته به طول انجامید، به حساب‌های متعلق به بانک‌های کشورمان در قطر منتقل شد. 

این منابع هم اکنون در دسترس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و بنا به صلاحدید مراجع ذیربط و براساس نیاز‌ها و اولویت‌های کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بدون تردید سیاست‌ها و تحرکات دولت‌های مختلف ایالات متحده آمریکا در ممانعت از دسترسی آزاد و مشروع ایران به منابع مالی خود در دیگر کشور‌ها اقدامی غیرقانونی و متخلفانه و غیرانسانی است. 

با وجود این، اقدام غیر قانونی و متخلفانه آمریکا در سوءاستفاده از نظام بانکی بین‌المللی و اعمال فشار بر کشور‌های دیگر برای محدود کردن دسترسی ایران به دارایی‌های خود، به هیچ عنوان نافی مسئولیت دولت‌های محل نگهداری این دارایی‌ها نیست و باید پاسخگوی اقدامات غیر موجه خود در عمل به خواسته غیرقانونی دولت آمریکا، ضرر و زیان‌های مالی مترتب بر مسدودسازی طولانی مدت اموال ایران و نیز تبعات و عواقب بشر دوستانه آن به ویژه در دوره همه‌گیری کرونا باشند.

مردم ما هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنند که حتی در زمان اوج همه گیری بیماری کووید - ۱۹، رژیم وقت ایالات متحده، بی‌اعتنا به شرایط اضطراری بهداشتی و مسائل بشردوستانه و بی‌توجه به درخواست‌های مکرر دبیر کل و مقام‌های حقوق بشری سازمان ملل، مانع از دسترسی کشورمان به منابع مالی خود در کره‌جنوبی شد.

جمهوری اسلامی ایران مراتب قدردانی خود را از «دولت قطر» برای نقش‌آفرینی موثر در فرآیند انتقال منابع مالی و تبادل زندانی‌ها ابراز می‌کند. 

همچنین از تلاش‌های ارزشمند «سلطنت عمان» در پیشبرد این روند و نیز از همکاری دولت سوئیس به‌دلیل مشارکت در تسهیل این فرایند‌ها قدردانی به‌عمل می‌آورد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *