توضیحات قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ درباره همکاری وادا با IFBB

12:18 - 27 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۸۲۰
دسته بندی: ورزشی ، سایر حوزه ها
توضیحات قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ درباره همکاری وادا با IFBB
قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ گفت: اینطور نیست که بگوییم، چون IFBB عدم انطباق خورده، کنار گذاشته شده است.

خبرگزاری میزان - فرزاد شارکی در گفت‌وگو با روابط عمومی فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام در رابطه با نحوه همکاری فدراسیون جهانی فیتنس و پرورش اندام (IFBB) با آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) اظهار داشت: آنطور که اطلاع پیدا کردم، اخیرا وادا در خصوص بحث عدم انطباق مواردی را به IFBB ابلاغ کرده است. این یک موضوع طبیعی است و وادا همواره نسبت به نهاد‌هایی که زیرمجموعه اش هستند، حساس است. این اتفاق حتی گاهی اوقات در نادوی کشور‌های مختلف و فدراسیون‌های جهانی رشته‌های مختلف رخ می‌دهد که با رعایت نشدن برخی استاندارد‌ها چنین اخطار‌هایی از سوی وادا داده می‌شود.

وی افزود: وادا هر دو سال یک بار همه نهاد‌های زیرمجموعه خود را چک می‌کند و استاندارد‌ها را در بخش‌های مختلف بررسی می‌کند و ناظران آن گزارشی از نوع فعالیت آن‌ها ارائه می‌دهند. اگر عدم انطباق برای IFBB به وجود آمده، این باعث نمی‌شود بگوییم IFBB زیر نظر وادا نیست. خود ایران نادو نیز هم اکنون در حال بازرسی است و شاید ایراداتی باشد که بگویند باید برطرف کنید. بین ۳ تا ۹ ماه فرصت می‌دهند تا ایرادات برطرف شود. سال ۲۰۲۱ بود که ایران نادو هم یکسری ایرادات داشت و به ما گفتند باید این موارد را اصلاح کنید که این اتفاق رخ داد و ما با استاندارد‌ها منطبق شدیم.

قائم مقام دبیر کل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ تصریح کرد: مطلع شدم در مسابقات آسیایی اخیر IFBB تست‌های زیادی از ورزشکاران گرفته شده که برخی از آن‌ها ایرانی بودند. حتی اگر در زمان تعیین شده فدراسیون‌های جهانی نتوانند خودشان را منطبق کنند، وادا آن‌ها را به مدت محدودی تعلیق می‌کند؛ اتفاقی که برای خیلی از فدراسیون‌های جهانی در سال‌های اخیر رخ داده است. این یک اتفاق روتین است و حتی برای برخی از آزمایشگاه‌ها رخ می‌دهد. تعلیق تا زمانی که انطباق صورت نگیرد ادامه دارد، اما در آن صورت هم یک شرکت دیگر به جای آن نهاد موارد مربوط به رعایت استاندارد‌ها را انجام می‌دهد.

شارکی در پایان گفت: بازهم تاکید می‌کنم اینطور نیست که بگوییم، چون IFBB عدم انطباق خورده، کنار گذاشته شده است. فرصت به آن‌ها داده شده تا استاندارد‌ها را رعایت کنند. از هر رشته فقط یک فدراسیون جهانی توسط وادا به رسمیت شناخته می‌شود و در حوزه فیتنس و پرورش اندام هم IFBB در لیست وادا قرار دارد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *