ارزآوری ۱۶ میلیارد دلاری صادرات محصولات پتروشیمی در سال گذشته

12:42 - 27 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۸۱۳
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
ارزآوری ۱۶ میلیارد دلاری صادرات محصولات پتروشیمی در سال گذشته
معاون وزیر نفت از ارزآوری ۱۶ میلیارد دلاری صادرات محصولات پتروشیمی در سال گذشته خبر داد و گفت: ۱۴ و نیم میلیارد دلار از این عدد در سامانه نیما به عنوان ارز صنعت پتروشیمی عرضه شده است.

خبرگزاری میزان _  مرتضی شاهمیرزایی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، با اشاره به اینکه با روی کار آمدن دولت فعلی برنامه‌های گذشته در صنعت پتروشیمی مورد بازبینی قرار گرفته است، گفت: در این مدت حرکت عمودی به سمت زنجیره ارزش در دستور کار قرار گرفت تا در حوزه تولید موادی مثل متانول به سمت توسعه زنجیره ارزش برای به دست‌آوردن ارزش‌افزوده بیشتر حرکت کنیم.  

وی در ادامه افزود: دولت سیزدهم بر آرمان رهبر انقلاب تاکید کرد و اعلام شد که از صادرات مواد خام جلوگیری و این محصولات را تبدیل به ارزش‌افزوده کنیم.

شاهمیرزایی با تاکید بر اینکه حتی در حوزه مواد غذایی هم ما وابسته به صنعت هستیم و کشاورزی صنعتی جای کشاورزی سنتی را گرفته است، گفت: کود‌های صنعتی می‌تواند باعث رشد سریع گیاه شود، بر روی ۲۱ محصول دارای اهمیت در زنجیره ارزش کار مطالعه تطبیقی انجام دادیم و این محصولات آماده شد و به هلدینگ‌های صنعت پتروشیمی اعلام شد تا اقدامات بعدی روی آن انجام شود.  

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های اصلی در حوزه صنعت دانش فنی است، اظهار کرد: برای پیشرفت یک شرکت دانش‌بنیان را متمرکز بر حوزه دانش فنی کرده‌ایم، بعد از ۱۱۳ سال از جوشش نفت که وابسته به کاتالیست خارجی هستیم برنامه‌ریزی شده که تا پایان دولت در این زمینه خود کفا شویم.  

وی تاکید کرد: سند جامع کاتالیست هم آماده شده و به جرگه صادرکنندگان کاتالیست پیوسته‌ایم که نتیجه اعتماد به شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی است، به سایر مجموعه‌ها هم اعلام کردیم که کاتالیست مورد نیاز خود را باید از این شرکت‌ها تامین کنند.  

معاون وزیر نفت همچنین گفت: براساس برنامه‌ریزی‌ها تمام محصولات پتروشیمی تولیدی در جهان باید در داخل تولید و زنجیره ارزش تکمیل شود و اصل دیگر این بود که برای کاهش وابستگی شرکت‌های داخلی به خارج بومی‌سازی کاتالیست‌ها را اجرایی کردیم. اصل دیگر شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان بود که مرکز خودکفایی صنعت پتروشیمی ایجاد شد تا تمام نیاز‌ها احصا و در راستای تولید آن‌ها گام برداشته شود.  

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشور‌های صاحب نام سفارش ساخت کمپرسور و پمپ به ایران داده‌اند، تصریح کرد: حرکت سریع به سمت ارزش‌افزوده ما را به سمت ارزآوری بیشتر برد و در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۱۶ میلیارد دلار ارزآوری صادرات محصولات پتروشیمی ما بوده که ۱۴ و نیم میلیارد دلار آن در سامانه نیما به عنوان ارز صنعت پتروشیمی عرضه شد که در حوزه تعادل بخشی به بازار ارز نقش بسزایی داشت.  

به گفته معاون وزیر نفت، مهمترین دستاورد صنعت پتروشیمی ایجاد خود باوری در کشور است، بیشترین دلیل فرار مغز‌ها در بین جوانان عدم توجه به آن‌ها بوده که در دولت فعلی و در وزارت نفت به آن‌ها توجه شد.

شاهمیرزایی تاکید کرد که صنعت ما به یمن خودکفایی هیج‌گاه تعطیل نخواهد شد، تحریم‌ها در کشور ما خنثی شده و مهمترین سرمایه ما عزت‌بخشی به جوانان و دانشگاه‌ها بوده است.  

وی در ادامه برنامه تهران بیست درباره نمایشگاه ایران پلاس گفت: هفدهمین دوره این نمایشگاه  در حال حاضر در حال برگزاری است از همه فعالان این حوزه تقاضا داریم از این فن بازار دیدار کنند و رشد صنعت پتروشیمی ما را ببینند. یک و نیم میلیون تن عملکرد پتروشیمی سال ۵۷ بوده و امروز ۹۲ میلیون تن ظرفیت صنعت پتروشیمی ما است.

بزرگترین نمایشگاه ایران پلاس در دوره فعلی در حال برگزاری است و ۲۱۰ شرکت خارجی در آن شرکت کرده‌اند و ۷۸۰ شرکت در آن در حال فعالیت هستند.  

معاون وزیر نفت در پایان تاکید کرد: در ۵ ماه اخیر صنعت پتروشیمی  ۲۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات به واحد‌های پایین دستی پرداخت کرده است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *