سرلشکر باقری: هفته دفاع مقدس یادآور حماسه‌آفرینی ملت بزرگ ایران در دوران جنگ تحمیلی است

9:10 - 27 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۷۵۶
دسته بندی: سیاست ، دفاعی و مقاومت
سرلشکر باقری: هفته دفاع مقدس یادآور حماسه‌آفرینی ملت بزرگ ایران در دوران جنگ تحمیلی است
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح هفته دفاع مقدس را یادآور حماسه‌آفرینی ملت بزرگ ایران در دوران جنگ تحمیلی دانست و بر لزوم انتقال علوم و معارف دفاع مقدس به نسل جوان تأکید کرد.

خبرگزاری میزان - به گزارش دفاع‌پرس، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح صبح امروز (دوشنبه) در همایش «دفاع مقدس و تأثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و منطقه غرب آسیا» که در سازمان صنایع دفاع برگزار شد، اظهار داشت: هفته دفاع مقدس یادآور حماسه‌افرینی ملت بزرگ ایران در هشت سال دفاع مقدس است.

سردار باقری ادامه داد: این وظیفه یادگاران دفاع مقدس است که علوم و معارف دفاع مقدس را به نسل جوان منتقل کنند تا جوانان نسبت به واقعیت‌های آن دوران آگاه شوند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: دشمنان، انقلاب اسلامی را مانع بزرگی در مسیر خود برای غارت جهان می‌دیدند و پس از اینکه توطئه‌های‌شان در ماه‌های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی به جایی نرسید، با حمایت از رژیم بعثی عراق جنگ تحمیلی و توطئه‌ای بزرگ را علیه ملت ایران آغاز کردند.

وی افزود: در مصاحبه‌هایی که آن دوران از سوی دشمنان ملت ایران صورت گرفته بود، مشخص بود که رژیم بعثی عراق با برخورداری از حمایت استکبار به دنبال براندازی نظام اسلامی و نابودی انقلاب اسلامی است.

سرلشکر باقری یادآور شد: جنگ تحمیلی در حالی آغاز شد که کشورمان در حال مقابله با گروهک‌های ضد انقلاب در مرز‌ها و نظام اسلامی به دنبال ایجاد ثبات در کشور بود؛ همچنین در چنین شرایطی، ارتش پشتیبانی تسلیحاتی خود را از دست داده بود و حداکثر تجربه و توان سپاه نیز مقابله با گروهک‌های تجزیه‌طلب در مرز‌ها و کار با سلاح‌های سبک بود.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به جنگ‌های ایران و روسیه در دوران قاجار که منجر به دو معاهده شد، خاطرنشان کرد: در دو معاهده ترکمنچاری و گلستان منطقه قفقاز از دست رفت و بخش‌هایی از خاک کشورمان جدا شد.

وی اضافه کرد: در جنگ جهانی اول، کشور ما دچار بیماری و قحطی شد و در جنگ جهانی دوم هم کشورمان به چنین مسائلی مبتلا شد؛ اما بیگانگان که در زمان وقوع این جنگ‌ها ایران را به اشغال خود درآورده بودند، بدون عذرخواهی و پرداخت غرامت این کشور را به حال خود رها کردند. آن‌ها سپس ایران را به اشخاصی وابسته همچون خاندان پهلوی سپردند که پهلوی اول بخشی از اروند و نخجوان را و پهلوی دوم نیز بحرین را بخشید و به این ترتیب باز هم بخش‌های دیگری از خاک ایران جدا شد.

سردار باقری ادامه داد: دشمنان با توجه به چنین سابقه‌ای، بر این باور بودند که به دلیل وقوع انقلاب و نبودِ ثبات در کشورمان، نظام اسلامی با تهاجمی اساسی از پای درخواهد آمد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود:، اما در عمل، عکس این تصور شکل گرفت و عکس آنچه در ۲۰۰ سال گذشته رخ داده بود در دفاع مقدس اتفاق افتاد. ارتش بعثی عراق که خود را در مدت یک و نیم سال آماده جنگ کرده بود با تمامی توان وارد میدان شد و با حمایت استکبار جهانی آن روز و پول اعراب مرتجع منطقه و برخورداری از حمایت‌های سیاسی، حقوقی و نظامی سایر کشور‌ها جنگ را علیه ملت ایران آغاز کرد.

وی عنوان کرد: بر خلاف تصور جهانیان، با رهبری امام خمینی (ره) دفاع مقدس شکل گرفت که در طول هشت سال دشمن را شکست داد و ملت ایران پیروز و سربلند شد. امروز که به گذشته نگاه می‌کنیم، اوضاع و احول کشور متجاوز و حامیان آن چگونه است و ملت مظلوم ایران که با ایثارگری و مقاومت ایستاد، چه وضعیتی دارد. این تغییر روند، تصویر ایران را در ذهن جهانیان را تغییر داد. 

سرلشکر باقری با بیان اینکه دفاع مقدس یک مقطع تاریخ‌ساز برای انقلاب اسلامی است، گفت: پس از جنگ، انقلاب اسلامی شکلی تحول یافته به خود گرفت؛ لذا این وظیفه ما باقی‌ماندگان و پیشکسوتان دفاع مقدس است که ضمن برگزاری چنین همایش‌هایی، با بهره‌گیری از هنر و سایر روش‌ها دفاع مقدس را برای نسل جوان تبیین کنیم تا بدانند که چه اتفاقی رخ داده و از چه ذخیره‌ای برخوردارند؛ به این ترتیب می‌توانند با مشکلات موجود که نسبت به دهه اول انقلاب کمتر است، مقابله کنند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به دستاورد‌های فراوان دفاع مقدس برای ملت ایران، اظهار داشت: دفاع مقدس در حوزه‌های دفاعی و نظامی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، بین‌المللی و روحیات خودباورانه، دستاورد‌های متعددی را برای ملت ما به ارمغان آورد.

وی بیان کرد: روزی تحریم تسلیحاتی بودیم و قطعات مورد نیازمان و حتی سیم خاردار هم به ما نمی‌دادند؛ اما امروز تحریم می‌کنند تا سایرین از ما تسلیحات نخرند و این در حالی است که کشور‌های بزرگ جهان خواهان خرید تجهیزات دفاعی ما هستند. امروز پهپاد‌های ما امروز مشتریان زیادی دارد که حتی بیشتر از میزان تولید ما است.

سردار باقری اضافه کرد: در ابتدای جنگ تحمیلی، دشمن شهر‌های ما موشک‌باران می‌کرد و ما از دیگر کشور‌ها درخواست خرید موشک می‌کردیم، اما به ما نمی‌دادند؛ این در حالی است که امروز ایران جزو قدرت‌های برتر جهان در حوزه موشک‌های بالستیک است و این‌ها جزء دستاورد‌های دفاع مقدس است.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: ورود ایران به عرصه پهپادی در سال ۱۳۶۲ با یک مدل اسباب بازی که از اروپا به کشور وارد شد، صورت گرفت؛ اما، اما امروز در این عرصه به سطحی از قدرت دست یافته‌ایم که توان ما تنه به تنه کشور‌های بزرگ جهان می‌زند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *