گفت‌وگو

جشنواره منطقه‌ای پناهگاه فیلمسازان جوان/ جشنواره فیلم کوتاه تهران محفل دوستداران سینما

9:58 - 25 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۴۸۲
جشنواره منطقه‌ای پناهگاه فیلمسازان جوان/ جشنواره فیلم کوتاه تهران محفل دوستداران سینما
مهدی غلامی عضو هیات انتخاب و داوری بخش فیلم شصت ‌و هفتمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان یاسوج-دنا درباره کیفیت و نحوه انتخاب آثار توضیح داد.

مهدی غلامی عضو هیات انتخاب و داوری بخش فیلم شصت ‌و هفتمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان یاسوج-دنا در گفت‌وگو با میزان درباره کیفیت این دوره از جشنواره گفت: اولین چیزی که شما به عنوان بیننده، تماشاگر و یا مخاطب عام و جدی سینما در چنین جشنواره‌هایی با آن روبه‌رو می‌شوید، اتمسفر جشنواره است که به دلیل وجود قومیت‌ها و طبیعت‌های مختلف، رنگ‌آمیزی متنوعی دارد.

وی ادامه داد: چیزی که مشهود است این تنوع اقلیم و فرهنگ و حتی مساله است. اگر یک نگاه کل به جزء داشته باشید، یک تنوع خاصی از فرهنگ و زبان و... می‌بینید و مساله‌ای را مطرح می‌کنند که با فرهنگ و اقلیم مرتبط است و این زیرمتنی است که شما می‌توانید متوجه شوید که برای بچه‌های جوان چه چیزهایی مهم است.

عضو هیات انتخاب بخش فیلم شصت ‌و هفتمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان یاسوج-دنا درباره کیفیت آثار توضیح داد: تعدادی از فیلم‌ها در سطحی بودند که فیلمسازها به جای اینکه توانایی تولید حس و معنا از طریق فرم و زبان سینما را داشته باشند، به سمت احساسات‌گرایی صرف رفته بودند. این در وهله اول به فیلمنامه مربوط است. باید در آموزش‌های انجمن سینمای جوانان ایران به این حدود 50درصد فیلم‌ها و آدم‌های حاضر در این جشنواره گفته شود که درست کردن حس از طریق زبان سینما با اینکه یک چیز احساساتی بسازید، خیلی متفاوت است. از طرف دیگر ایده‌های کلیشه‌ای و غیرخلاقانه وجود داشت که این موارد نمی‌تواند جذاب و قابل قبول باشد.

غلامی با اشاره به اینکه حدود 35درصد از فیلم‌ها نیز متوسط بودند، گفت: در این آثار فیلمساز تا حدی زبان سینما را درک کرده و این مدیوم را برای منتج شدن به کارهای خود انتخاب کرده ولی در نهایت خام بودند. شما به عنوان تماشاگر، مخاطب و حتی اگر به عنوان علم به سینما نگاه می‌کنید، با یک اثر همگن چه در فرم و روایت طرف نیستید. شاید یک صحنه یا یک جایی از آن اثر درست است، ولی کلیت ماجرا یک کل همگن و درست نیست. در بخش دیگر نیز فیلم‌هایی بودند که نمی‌توان گفت در سطح خیلی بالایی بودند، ولی نسبت به سایر آثار جشنواره سطح خوبی داشتند. به نحوی که فیلمساز در متن، فرم، شکل، نوع برخورد و موضوع انتخاب شده به یک درکی رسیده و توانسته است آن‌ها را به زبان سینما بیان کند. روایت‌های خلاقانه و ایده‌های جذاب دارند که این ایده‌های خلاق منتج به یک اثر خوب می‌شوند که می‌توان از آن معنا دریافت کرد.

عضو هیات داوری بخش فیلم شصت ‌و هفتمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان یاسوج-دنا درباره نحوه انتخاب آثار بیان کرد: اولین مورد بسیار مهم برای من، رسیدن به آن کل واحد بود. کل واحد معنادار که از پی زبان و باید و نبایدهای سینما می‌آید. اینکه در فرم و روایت چگونه عمل کرده و از چه چیزهایی استفاده کرده است. در نهایت همانطور که عرض کردم، مهم‌ترین مساله برای من این بود که فیلمساز چقدر توانسته به یک کل واحد معنادار چه در فرم بصری، روایی، خلاقانه و زاویه دید برسد.

وی درباره تاثیر برگزاری چنین جشنواره‌هایی بر سینمای کوتاه و سینمای کشور مطرح کرد: قطعا برگزاری چنین جشنواره‌هایی بسیار تاثیرگذار خواهد بود و مانند یک پناهگاه است. این جشنواره‌ها شبیه آدمی است که می‌داند کسی را دارد و می‌تواند با او درد و دل کند. جشنواره‌ منطقه‌ای همان کسی است که به شما اهمیت می‌دهد و از پی آن شما می‌توانید هویت پیدا کنید و علاوه بر این موارد برای دیده شدن نیز بسیار کمک‌کننده است. تاثیر چنین جشنواره‌هایی بر سینمای کشور شاید آرمان‌گرایانه باشد ولی این جشنواره‌ها مانند زمین خاکی است که آدم‌های مستعد می‌آیند و کشف می‌شوند. اینکه چطور این آدم‌ها که اتفاقا آینده سینما هستند، توسط اصل سینما کشف شده و مورد حمایت و توجه قرار بگیرند نیز بسیار مهم است.

غلامی در پایان درباره اهمیت جشنواره فیلم کوتاه تهران و لزوم برگزاری پرقدرت آن گفت: تاثیر جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران بر روند فیلمسازی و مخصوصا فیلم کوتاه پر واضح است. درحقیقت تنها پناهگاهی است برای فیلمسازان جوانی که اول راه هستند و به دیده شدن نیاز دارند. به آدم هایی نیاز دارند که مانند خودشان هدف مشترکی به نام فیلمسازی دارند، آدم‌هایی که بشود با آنها مراوده کرد. نیاز دارند که برای اثرشان بازخورد بگیرند، زیرا دریافت بازخورد ضلع دیگری از پروسه کامل تهیه و تولید فیلم است و از پی این دیده شدن برای این مسیر که سخت است، چشم‌اندازی برای خود درست کنند. جشنواره فیلم کوتاه تهران جایی است که فیلمسازهای جوان و اول راه می‌توانند به آن به عنوان پله اول نگاه کنند. در عین حال خود جشنواره از هویت چندین ساله برخوردار است و رویداد بسیار جذاب و محفل آدم‌هایی است که سینما را دوست دارند.

شصت‌وهفتمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان یاسوج-دنا ۳  تا ۶ مهرماه ۱۴۰۲ به میزبانی انجمن سینمای جوانان ایران- دفتر یاسوج و به دبیری امین درخشان برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *