۳۰ درصد بنگاه‌های املاک مجوز ندارند

9:36 - 23 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۲۹۵
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
۳۰ درصد بنگاه‌های املاک مجوز ندارند
معاون نظارت و بازرسی سازمان تعزیرات حکومتی با تاکید بر اینکه حدود ۳۰ درصد مشاوران املاک بدون پروانه کسب در حال فعالیت هستند، گفت: به مردم توصیه می‌شود بعد از معامله کدرهگیری و فاکتور رسید حق کمیسیون را از مشاوران املاک دریافت کنند.

خبرگزاری میزان - احمد جعفری‌نسب، معاون نظارت و بازرسی سازمان تعزیرات حکومتی، در برنامه تهران بیست گفت: نگرانی‌های زیاد و مشکلاتی برای قشر ضعیف جامعه با توجه به وضعیت مسکن به وجود آمده بود که به همین دلیل بازرسانی برای نظارت بر مشاورین املاک ایجاد شدند. متاسفانه مشاهده کردیم مشاورین املاک به قوانین تمکین نمی‌کنند و تعداد مشاورین املاک بدون پروانه خیلی زیاد هستند و تعداد زیاد دیگری هم هستند که پروانه خود را تمدید نکرده‌اند و این ۲ دسته به اماکن و تعزیرات معرفی شدند.

به گفته وی، از ۵ هزار و ۸۰۰ بازرسی از مشاورین املاک ۳۰ درصد آن‌ها پروانه فعالیت نداشته‌اند. اقدامات خلاف قانون بنگاه‌ها شامل عدم استفاده از کدرهگیری نقض قوانین و مقررات صنفی است، نرخ تعرفه مازاد و گران‌فروشی و بر خلاف نرخنامه عمل کردن است.  

جعفری‌نسب در ادامه به مردم توصیه کرد: مردم حتما بعد از معامله کدرهگیری بگیرند و بعد از دریافت آن فاکتور رسید حق کمیسیون را از مشاورین املاک دریافت کنند، وقتی کدرهگیری دریافت نشود به این وسیله مشاور املاک از پرداخت مالیات هم فرار می‌کند.  

معاون نظارت و بازرسی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: در سراسر کشور مخصوصا در پردیس تهران با دلالان و مشاورین املاکی روبه‌رو شدیم که بین خودشان معامله سوری انجام می‌دادند و این معامله سوری باعث افزایش قیمت مسکن و ضربه به مصرف‌کننده شده بود. نظارت بر کدرهگیری و نرخنامه‌ها و صدور فاکتور را برای جلوگیری از این اقدامات انجام دادیم و نزدیک به ۲ هزار پرونده در این خصوص تشکیل شد و ۴۰۰ میلیارد ریال آن‌ها را جریمه کردیم.  

وی تاکید کرد: بعد از برخورد با مشاورین املاک با فضای مجازی هم برخورد شد و اگر قیمت‌گذاری خلاف واقع در فضای مجازی انجام شود تذکر و برخورد با این پلتفرم‌ها انجام می‌شود.

پلمب ۴ هزار بنگاه مسکن متخلف در سال ۱۴۰۲  

همچنین ابوالفضل نوروزی، مشاور وزیر راه‌وشهرسازی در امور مسکن، در ادامه این برنامه گفت: بعضی از مشاورین املاک اقدامات خلاف قوانین و مقررات انجام می‌دهند و بدون جواز فعالیت می‌کنند. در این ۶ ماه با بنگاه‌های بدون مجوز برخورد شد و بعضا مشاهده شده که مشاورین املاک بیشتر از حد مشخص حق کمیسیون دریافت می‌کنند.  

وی در ادامه افزود: گشت مشترک بین وزارت راه‌وشهرسازی، اتاق اصناف، تعزیرات شکل گرفت. ۱۶۴ هزار بنگاه فعال در سطح کشور داریم که گشت‌های نظارتی ما در سراسر کشور شکل گرفته و از ابتدای سال ۶۰ هزار بازرسی از بنگاه‌های در کل کشور انجام شده و ۴ هزار بنگاه فاقد مجوز پلمب شده‌اند.  

به گفته نوروزی، تمام بنگاه‌ها بازرسی نشده‌اند، در بعضی از شهر‌ها میزان بنگاه‌ها از سرانه مصرف مردم به شدت بالاتر است و قیمت‌سازی مسکن در این بستر انجام می‌شود و بر افزایش قیمت مسکن و تورم موثر است.  

مشاور وزیر راه‌وشهرسازی در امور مسکن تصریح کرد: ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش قیمت مسکن یکی از نتایج گشت‌های مشترک از بنگاه‌های املاک بوده است.

وجود ۱۲ هزار بنگاه بدون جواز کذب درست نیست 

کیانوش گودرزی، رئیس اتحادیه مشاورین املاک استان تهران، نیز در این برنامه گفت: از ابتدای فروردین تاکنون ۱۴۰ تا ۱۵۰ بازرسی از مشاورین املاک تهران داشتیم و ۲ بار از تمام مشاوران املاک تهران بازرسی و گشت ویژه داشتیم و با کمک تعزیرات این گشت‌ها را ادامه داده‌ایم.  

وی تاکید کرد: در این ۶ ماه هزار و ۴۲۰ مورد مشاور املاک بدون مجوز را به اتاق اصناف و اماکن معرفی کرده‌ایم. ۱۱ هزار واحد صنفی مشاوره املاک دارای پروانه کسب داریم. چیزی حدود ۲ درصد دیگر به هزار و ۴۲۰ مورد مشاوره املاک بدون مجوز نیز باید اضافه کنیم، زیرا ممکن است مورد بازرسی قرار نگرفته باشند.  

گودرزی با تاکید بر اینکه  اتحادیه مشاورین املاک استان تهران در حال اجرای طرح سامان‌دهی و قانون‌مداری برای مشاورین املاک است، گفت: اینکه گفته شده ۱۱ تا ۱۲ هزار بنگاه بدون پروانه داریم درست نیست و ما در ۲  بار گشت‌زنی به این مسئله نرسیده ایم.  

رئیس اتحادیه مشاورین املاک استان تهران گفت: ما باید کاری کنیم که به صورت الکترونیکی جلوی واحد‌های بدون پروانه گرفته شود و انقدر گشت و بازرسی نداشته باشیم. کدرهگیری جز وظایف مشاورین املاک است و باید این اقدام را انجام دهند.  

وی در ادامه وجود تبانی بین مشاورین املاک برای انجام معامله سوری و افزایش کاذب قیمت مسکن را تائید کرد و گفت:  این مسئله در هر صنفی ممکن است وجود داشته باشد، ولی این مسائل خیلی در افزایش قیمت مسکن تاثیر گذار نبوده است. در پردیس شاهد نابسامانی زیادی بودیم که ساماندهی شد؛ به عنوان مثال خانه ۳ میلیاردی در پردیس بعد از این اقدامات ۷۰۰ تا یک میلیارد کاهش یافت، در تهران هم شاهد افت ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت مسکن هستیم.  

گودرزی در پایان اظهار کرد: مشاورین املاک از سالیان گذشته یک درصد حق کمیسیون می‌گرفتند و باعث گرانی مسکن نیز نمی‌شدند، ولی وقتی پلتفرم‌های فضای مجازی راه‌اندازی شد افراد ملک شان را با هر قیمتی که می‌خواهند عرضه می‌کنند و باعث مشکلات گرانی مسکن شده، کار مشاورین املاک را هم سخت کرده‌اند و مشاور املاک هم مقصر شناخته می‌شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *