اعلام نتایج نهایی کنکور در مهر/ هیچ تقلب سازماندهی شده در آزمون سراسری ۱۴۰۲ وجود نداشت

18:44 - 21 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۰۵۱
اعلام نتایج نهایی کنکور در مهر/ هیچ تقلب سازماندهی شده در آزمون سراسری ۱۴۰۲ وجود نداشت
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به اینکه نتایج نهایی کنکور در مهر اعلام می‌شود، گفت که هیچ‌گونه تقلب سازماندهی شده در آزمون سراسری ۱۴۰۲ وجود نداشت.

خبرگزاری میزان - عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، روز سه‌شنبه در اجلاس ۲ روزه روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، گفت: دانشگاه‌ها اقدام ویژه‌ای را در برگزاری آزمون سراسری ایفا و بار اصلی برگزاری آزمون‌ها را به دوش می‌کشند و بخش دیگری از کار روی دوش وزارت آموزش و پرورش است.

وی اظهار کرد: سازمان سنجش امسال به طور ویژه ۲ آزمون سراسری را طی ۶ ماه برگزار کرد و این آزمون‌ها با تدابیری که اندیشیده شد، بسیار موفق برگزار شد و حضور نمایندگان وزیر علوم و نمایندگان تام الاختیار در برگزاری این آزمون‌ها بسیار موثر بود.

رئیس سازمان سنجش همچنین بیان کرد: برگزاری این دو آزمون در قیاس با آزمون سال ۱۴۰۰ و قبل از آن که حدود چند هزار تقلب احراز شد، قابل مقایسه نیست، در نوبت اول و دوم آزمون سراسری امسال که دی گذشته و تیر برگزار شد، در مجموع حتی یک مورد تقلب سازماندهی شده اتفاق نیفتاد.

پورعباس، عنوان کرد: در بررسی‌های فنی و گزارش‌های ویژه که از طرف دستگاه‌های ناظر و دستگاه‌های ضابط و حتی قضات و سازمان بازرسی که حضور مستمر داشتند، تقلب در آزمون سراسری امسال اعلام نشده است و این با کمک و توان همه دستگاه‌های مرتبط اتفاق افتاد.

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم نتایج نوبت دوم آزمون سراسری ۱۴۰۲ در مهر آماده و اعلام کنیم، گفت: امسال دو اتفاق رخ داد، نخست آنکه سوابق تحصیلی را به طور قطعی اعلام کردیم، حتی نمی‌توانستیم یک مورد عدم سابقه تحصیلی را نادیده بگیریم یعنی باید تمام موارد سوابق تحصیلی آن‌ها ارسال می‌شد که حدود ۲۵ روز با تاخیر سوابق تحصیلی نهایی شد.

رئیس سازمان سنجش ادامه داد: همچنین یک فرصت مجدد به آموزش و پرورش برای داوطلبانی که هنوز سوابق تحصیلی را برای ما ارسال نکرده بود، داده شد و تا هشتم شهریور این مهلت تمدید شد و در نهایت نتایج کنکور در هفته گذشته استخراج شد و نتایج رشته‌های خاص نیز استخراج و به دانشگاه‌ها اعلام کردیم و تا ۳۱ شهریور فرصت دادیم تا این موارد را به ما برگردانند.

پورعباس، اظهار کرد: سخت‌ترین کار ما در خصوص دانشگاه فرهنگیان بود چرا که باید بیش از ۶۰ هزار نفر در این مدت کم گزینش می‌شدند. امیدواریم ۳۱ شهریور تمامی شرایط خاص از دانشگاه‌ها به سازمان سنجش برگشت داده شود تا بتوانیم در مهر این قول را بدهیم که کارنامه نهایی آزمون سراسری اعلام می‌شود.

وی افزود: ۵۳۰ هزار نفر ظرفیت پذیرش اعلام شده است که از این تعداد به احتمال زیاد بخش زیادی خالی می‌شود.

رئیس سازمان سنجش به برگزاری کنکور کارشناسی ارشد و اعلام نتایج آن اشاره کرد و عنوان کرد: در این کنکور یک مورد هم اعتراض وجود ندارد، به طوری که سازمان بازرسی در تماسی با سازمان سنجش سوال کرد که چه خبر است و این خلوتی مشکوک است و چرا داوطلبی اعتراض ندارد.

پورعباس همچنین گفت: در دوره کارشناسی ارشد ظرفیت پذیرش ۱۳۱ هزار نفر بود که ۱۲۸ هزار و یک نفر را اعلام قبولی کردیم و در دوره دکتری نیز ۱۴ هزار ظرفیت داشتیم که ۱۰ هزار و ۸۷۱ نفر اعلام قبولی شد. این تعداد نزدیک به چهار هزار نفر به دلیل حد نصابی است که اعلام می‌شود.


انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *