رشد وام ازدواج مثبت شد

15:55 - 21 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۰۳۴
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
رشد وام ازدواج مثبت شد
عملکرد تسهیلات پرداختی قرض‌الحسنه ازدواج با ابلاغ بسته ۱۵ بندی نظارتی – اعتباری تا روز دوشنبه ۲۰ شهریورماه به میزان ۲۱۰ درصد در مبلغ و ۱۸۹ درصد در تعداد رشد داشته است که نشان دهنده همکاری شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات مذکور است.

خبرگزاری میزان - به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مدیر اداره اعتبارات این بانک گفت: از بیستم خردادماه سالجاری و با ابلاغ بسته نظارتی – اعتباری رشد منفی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در ابتدای سال جاری به رشد مثبت و فزاینده تبدیل شده و انتظار می‌رود با روند کنونی اعطای تسهیلات مزبور، تا پایان سالجاری کاهش قابل ملاحظه‌ای در تعداد متقاضیان در صف تسهیلات پیش بینی می‌شود.

صحابی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۳۸۵ هزار نفر به مبلغ ۷۸ همت تسهیلات ازدواج دریافت کرده اند، افزود: بر اساس ابلاغ قانون بودجه شبکه بانکی باید نسبت به پرداخت ۱۴۴ همت تسهیلات ازدواج تا پایان سال اقدام کند و بر این اساس باید تا به امروز ۶۸ همت پرداخت می‌شد که با همکاری شبکه بانکی تاکنونی ۷۸ همت تسهیلات به متقاضیان اعطا شده است.

وی خاطرنشان کرد:‌از ابتدای سالجاری تا بیست و یکم شهریورماه تعداد تعداد ۳۳۹،۷۹۸ مورد تسهیلات فرزند اوری به مبلغ ۲۱ همت به متقاضیان پرداخت شد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی معادل ۴۴/۴۳ درصد داشت، همچنین از زمان ابلاغ مصوبه شورای پول و اعتبار در تیرماه سال ۱۴۰۱ تاکنون در زمینه پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن برای ۳۲۷،۵۴۴ متقاضی پرونده تشکیل شده است که از این تعداد ۲۸۳،۶۶۰ نفر به مبلغ۱۶/۶ همت تسهیلات دریافت کرده‌اند.

وی ادامه داد: با عنایت به اولویت مجلس شورای اسلامی و دولت بر اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، بانک مرکزی نسبت به تدوین بسته ۱۵ بندی نظارتی – اعتباری در جهت تسریع و تسهیل در پرداخت تسهیلات یادشده اقدام و در تاریخ ۲۰‏‏‏‏/۰۳‏‏‏‏/۱۴۰۲ به شبکه بانکی ابلاغ کرد که در آن تاکید شد بر اساس نص صریح قانون باید با اخذ یک ضامن پرداخت شود و سهمیه بانک‌ها به صورت دو هفتگی به ان‌ها اعلام شد و بانک مرکزی نیز به صورت میدانی نسبت به رصد و نظارت اقدام کرد. مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی ادامه داد: بر این اساس عملکرد تسهیلات پرداختی قرض‌الحسنه ازدواج در حال حاضر (۲۰‏‏/۰۶‏‏‏/۱۴۰۲) نسبت به تاریخ ابلاغ بسته یادشده به میزان ۲۱۰ درصد در مبلغ و ۱۸۹ درصد در تعداد رشد داشته است که نشان دهنده همکاری شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات مذکور است.

صحابی خاطرنشان کرد: در اوایل تیر ماه حدود ۴۱۴ هزار نفر در صف وام ازداوج قرار داشتند و پس از دستور رییس جمهور و پیگیری‌های بانک مرکزی این صف علیرغم اینکه در تیر ماه الی شهریورماه بیشترین میزان ثبت نامی را داشتیم ۱۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرده و انتظار می‌رود با همکاری شبکه بانکی این صف به مرور کاهش پیدا کند.

وی تاکید کرد: باید توجه داشت که هر دو بخش این تسهیلات شامل تعداد متقاضیان و منابع بانک‌ها موارد سیالی است یعنی هم متقاضیان در طول سال نسبت به ثبت نام اقدام می‌کنند و بانک‌ها هم باید منابع را با اخذ سپرده جدید و دریافت اقساط تسهیلات پرداختی قبلی جذب کنند و اینکه توقع داشته باشیم متقاضیان ثبت نام نکنند امکانپذیر نیست.

صحابی ادامه داد: اگر بخواهیم امروز صف را به صفر برسانیم ۱۳۷ همت منابع لازم است که پیش بینی ما این است که بانک‌ها تا پایان سال ۱۴۴ همت منابع را جذب کنند و بتوانند تسهیلات را پرداخت کند لذا امید است مانند سنوات قبل بانک‌ها همکاری لازم را داشته باشند و تا انتهای سال این سهمیه محقق خواهد شد.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی افزود: طبق نص صریح قانون بانک‌ها نباید بیشتر از یک ضامن برای وام ازدواج درخواست کنند و بانک مرکزی در این خصوص نظارت جدی و لازم را داشته و حتی با روسای شعبی که در این زمینه سخت گیری می‌کردند برخورد شد و برکنار شدند و روند افزایشی پرداخت تسهیلات بواسطه پیگیری‌ها و نظارت‌ها متاثر شده است و اگر متقاضیان با بانکی که بیش از یک ضامن در خواست می‌کند مواجه شدند می‌توانند مراتب را برای پیگیری به سامانه ۲۷۰۶ بانک مرکزی اعلام کنند.

صحابی در خصوص عدم ثبت نام غیرحضوی تسهیلات ودیعه فرزند سوم گفت: در حال حاضر امکان ثبت نام غیرحضوری وام ازدواج و فرزند از طریق سامانه بانک مرکزی وجود دارد و با توجه به حجم تقاضا و استعلام‌هایی که به صورت انلاین انجام می‌شود و از نظر سخت افزاری امکان اینکه به این سامانه تقاضای جدید اضافه شود در حال حاضر وجود ندارد و باعث کندی و اختلال در روند پرداخت تسهیلات خواهد شد؛ البته روند پرداخت تسهیلات ودیعه فرزند سوم هم سرعت گرفته و با همکاری وزارت راه و شهرسازی و تا پایان سال سهیمه‌ها محقق خواهد شد.

صحابی در خصوص پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن هم گفت: بر اساس قانون تسهیلات نهضت ملی مسکن، ساخت اینگونه مسکن می‌بایست برای افراد واجدالشرایط اتقاق بیافتد. بر این اساس عملکرد شبکه بانکی را باید بر مبنای متقاضیانی که واجد شرایط هستند بسنجیم، بر اساس آمار‌های اخذ شده از سامانه‌های وزارت راه و شهرسازی تاکنون از تعداد ۲ میلیون و ۴۶ هزار نفر متقاضی که به بانک معرفی شده اند تعداد ۱ میلیون و ۵۱۲ هزار نفر متقاضی موثر و واجد شرایط بوده اند.

وی افزود: از این تعداد حدوداً ۳۶ درصد یعنی ۵۴۰ هزار نفر اصلا به بانک مراجعه نکرده اند در واقع از طریق سامانه ثبت نام خود را انجام داده اند و از جانب وزارت راه و شهرسازی به بانک معرفی شده اند، اما برای تشکیل پرونده به بانک مراجعه نکرده اند.

این مقام مسئول تاکید کرد: در واقع ۹۶۹ هزار نفر متقاضی اولیه بوده اند که به بانک عامل برای تسهیلات مراجعه کرده اند و از این تعداد ۲۲۳ هزار نفر که ۲۳ درصد متقاضیان را شامل می‌شود بدلایل متعدد از قبیل معارض داشتن زمین، نداشتن آورده اولیه، فقدان پروانه ساختمانی و ... واجد دریافت شرایط تسهیلات نبوده اند؛ بنابراین از این میزان ۲ میلیون و ۴۲ هزار نفری که به بانک‌ها معرفی شده اند نهایتاً ۷۴۶ هزار نفر متقاضیانی هستند که امروز باید در این مورد ایندسته از افراد صحبت شود.

وی افزود: از این تعداد ۴۲۳ هزار نفر یعنی حدود ۵۷ درصد موفق شده اند با بانک‌ها قرارداد منعقد کنند و ۱۱۵ هزار میلیارد تومان به این دسته از افراد تسهیلات پرداخت شده است باید یادآور شد که این تسهیلات در قالب مشارکت مدنی اعطا می‌شود و فرآیند خاص خود را دارد و عموماً زمانبر و نیازمند مراجعه به دفاتر اسناد رسمی است و به مرور این روند برای متقاضیان واجدشرایط در حال انجام است.

وی تاکید کرد: بر این اساس زمانی که در مورد عملکرد شبکه بانکی صحبت می‌کنیم باید راجع به متقاضیانی که واجد شرایط بوده اند و مراجعه کرده اند قضاوت کرد که بر این مبنا عملکرد شبکه بانکی تا کنون حدود ۵۷ درصد است و عملکرد قابل قبولی است چرا که نمی‌توانیم اینگونه قضاوت کنیم که بانک مرکزی سهمیه‌ای تعیین کرده است و، چون بانک‌ها بر اساس این سهیمه عمل نکرده اند عملکرد آن‌ها ضعیف ارزیابی می‌شود، زیرا یا متقاضی به آن‌ها معرفی نشده یا اینکه اگر معرفی شده فرد مراجعه نکرده و یا بخشی از آن‌ها اهلیت اعتباری نداشته اند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *