اجرای «سوگ شفق» بیانگر نویدی تازه در حوزه موسیقی است

13:54 - 21 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۰۰۰
اجرای «سوگ شفق» بیانگر نویدی تازه در حوزه موسیقی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه گذشته در حاشیه تماشای موسیقی آیینی «سوگ شفق» اجرای آن را بیانگر نویدی تازه در حوزه موسیقی کشور برشمرد.

خبرگزاری میزان- طبق اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی با بیان این مطلب افزود: «سوگ شفق» کار بسیار فاخر و ارزشمندی است که اجرا شد و در این برنامه، ارکستر بسیار هماهنگ و در سطح بسیار عالی ظاهر شد. خوانندگان نیز اجرای  بسیار خوبی به تماشا گذاشتند. انتخاب اشعار نیز فوق العاده و هوشمندانه بود و این نگاه برگرفته از ایده آهنگساز اثر بوده است که توانسته اشعار قدیمی  را در کنار اشعار جدید قرار بدهد و این تلفیق موجب شده اثر موسیقیایی بسیار بدیع و کم‌نظیری شکل بگیرد.

وی ادامه داد: بر این اساس اجرای «سوگ شفق» بیانگر نویدی تازه در این حوزه است و با حضور این چهره‌های تحول آفرین، اتفاقات مبارکی در حوزه موسیقی شاهد خواهیم بود.

اسماعیلی گفت: «مجموعه کار «سوگ شفق» به مناسبت اربعین حسینی بوده است و بیانگر همراهی جامعه موسیقیایی کشورمان با تحولات جامعه و نبض فرهنگی جامعه و عمق ایمانی دینی جامعه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه افزود: در مراسم اربعین امسال نزدیک به ۷۰ درصد مردم، مشتاق زیارت اربعین بودند؛ بنابراین وقتی اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران، عزادار حادثه کربلا و مصیبت عاشورا هستند، همراهی جامعه هنری با این تراز بالا، بسیار جای امیدواری دارد.

وی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری اجرای این موسیقی درباره هدف از تولید و محتوای بیشتر  در زمینه کار‌های آیینی از سوی هنرمندان و حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: به معاونت هنری تاکید کردیم برنامه ویژه‌ای  برای تقویت این موضوع در نظر بگیرند. اهالی هنر بخش مهمی از جامعه تاثیر گذار ما هستند و در تولید کار‌های متناسب با ایام مختلف خوش ذوق عمل می‌کنند.

اسماعیلی ادامه داد: ما نیز باید بستر‌های لازم را در حمایت از کار این عزیزان فراهم کنیم و قطعا با این دیدگاه اتفاق مبارکی رخ خواهد داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امسال، سال بی نظیری در حوزه هنر‌های آیینی بود که پشت سر گذاشتیم. در همین ایام برنامه‌های مختلف موسیقیایی در تالار وحدت، تالار رودکی و همچنین مجموعه برج میلاد با اجرای سبک‌های  مختلفی از موسیقی آیینی برگزارشد و این نشان از  شور و عشق و علاقه هنرمندان عزیز ما نسبت به مسائل مذهبی است.

اسماعیلی به اجرای کار‌های آیینی در بخش موسیقی شادیانه نیز اشاره کرد و گفت: در حوزه شادیانه‌ها و آیین‌های سور و شادی باید کار‌هایی تولید شود و یکی از برنامه‌های مهم  با همین نگاه و  در این زمینه تقویت موسیقی مقامی و محلی است.

«سوگ شفق» با همراهی ارکستر بزرگ متشکل از نوازندگان به رهبری عرفان وکیلی و خوانندگان کُر به رهبری سرژیک میرزائیان با خوانندگی مجتبی عسگری (امام حسین (ع))، هادی فیض‌آبادی (حضرت عباس (ع))، سیدمحسن حسینی (جناب حُر)، امیرحسین سمیعی (عمربن سعد)، محمدرضا صفی (شمر) و ستار روزبه (ابلیس) به آهنگسازی میلاد آقایی است.

اجرای مناسبتی-مذهبی «سوگ شفق» به تهیه‌کنندگی انجمن موسیقی ایران و با مشارکت برج میلاد به مناسبت اربعین حسینی (ع) در برج میلاد تهران برگزار شد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *