حضور غیرقانونی و غارت منابع ملی سوریه از سوی آمریکا

11:19 - 21 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۳۹۳۹
حضور غیرقانونی و غارت منابع ملی سوریه از سوی آمریکا
آمریکا که در سال‌های گذشته به بهانه مبارزه با تروریسم حضور نظامی خود را در سوریه حفظ کرده، به طور مداوم به غارت منابع این کشور ادامه داده است.

خبرگزاری میزان - آمریکا در حال حاضر حدود یک سوم سوریه را اشغال کرده و میلیارد‌ها دلار نفت و مواد غذایی را از این کشور غارت کرده است. 

هدف آمریکا این است تا پس از شکست اقدامات خصمانه سازمان «سیا» برای سرنگونی دولت دمشق، سوریه را از نظر اقتصادی تحت فشار قرار داده و آن را وادار به تسلیم کند.

وزارت خارجه سوریه به تازگی با ارسال نامه‌هایی به «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت این سازمان، خواستار اقدام برای پایان دادن به رفتار غیرقانونی واشنگتن شده است.

وزارت خارجه سوریه در خلاصه نامه منتشر شده از سوی رسانه‌های سوریه به سازمان ملل، می‎گوید: آمریکا و ابزار سازمان‌های تروریستی و شبه‌نظامیان آن همچنان به نقض حاکمیت سوریه و غارت ثروت و منابع استراتژیک این کشور ادامه می‌دهند. 

دمشق خواستار پاسخگویی، دریافت غرامت، پایان دادن به حضور غیرقانونی نیرو‌های آمریکایی و بازگرداندن اراضی تحت اشغال واشنگتن و میادین نفت و گاز به دولت سوریه شد.

سوریه می‎گوید که این اقدامات تهاجمی نقض قوانین بین‌المللی و مفاد منشور سازمان ملل است.

دمشق همچنین واشنگتن را به تشدید عمدی اثرات اقدامات قهرآمیز غیرقانونی یکجانبه و محروم کردن سوریه‌ای‌ها از منابع سرزمین خود و افزایش رنج آن‌ها متهم کرد.

خسارات وارد شده به سوریه از سوی آمریکا

وزارت خارجه سوریه هزینه کل تجاوز، غارت و خرابکاری از سوی نظامیان آمریکایی و ابزار تروریستی آن‌ها را اکنون در حدود ۱۱۵.۲ میلیارد دلار تخمین زده است. 

این رقم که خلاصه خسارات متحمل شده از سال ۲۰۱۱ تا اواسط سال ۲۰۲۳ است، شامل ۲۷.۵ میلیارد دلار خسارت مستقیمی است که بخش نفت سوریه متحمل شده است.

در ادامه این میزان خسارات به تفکیک آورده شده است؛ غارت، اتلاف و سوزاندن حدود ۳۴۱ میلیون بشکه نفت، شامل سرقت میانگین بین ۱۰۰ هزار تا ۱۳۰ هزار بشکه در روز که اخیرا به ۱۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است؛ سرقت و هدر رفت حدود ۵۹.۹ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و ۴۱۳ هزار تن منابع گاز خانگی؛ خرابکاری و سرقت در تاسیسات تولید انرژی به مبلغ ۳.۲ میلیارد دلار؛ خسارات ناشی از بمباران تاسیسات نفت و گاز سوریه از سوی ائتلاف به سرکردگی آمریکا بالغ بر ۲.۹ میلیارد دلار.

به گفته دمشق، زیان ثانویه اضافی به مبلغ نزدیک به ۸۸ میلیارد دلار ناشی از کاهش تولید برنامه‌ریزی شده در شرایط فعلی بوده است. 

با وجود ارائه داده‌های وزارت خارجه سوریه به سازمان ملل، غارت منابع این کشور از سوی آمریکا ادامه یافته است.

رسانه‌های محلی سوریه نیز گزارش دادند که نیرو‌های آمریکایی نفت خام حدود ۹۵ تانکر نفت را با استفاده از ۲ کاروان جداگانه از سوریه به عراق منتقل کرده‌اند. 

حضور غیرقانونی آمریکا و ادامه غارتگری

فعالیت‌های قاچاق نفت و مواد غذایی از سوی آمریکا در سوریه با وجود چندین پایگاه آمریکایی در یک سوم شرقی این کشور امکان‌پذیر شده است و نیرو‌های آمریکایی برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ به بهانه جنگ علیه داعش وارد این کشور شدند.

پس از سرنگونی داعش، نیرو‌های آمریکایی هرگز سوریه را ترک نکردند؛ پنتاگون ادامه استقرار نظامیان آمریکایی را با این ادعا که آن‌ها برای جلوگیری از پیدایش مجدد تروریست‌ها در سوریه حضور دارند، توجیه می‌کند.

دمشق این توجیهات را رد کرده است، اما به دلیل خطر آغاز انتقام‌جویی نظامی آمریکا علیه سوریه تاکنون نتوانسته نظامیان آمریکایی را از این کشور بیرون براند.

اشغال مناطق غنی از نفت و مواد غذایی سوریه از سوی آمریکا، مانع بزرگی برای بازسازی این کشور بوده است.

در حالی که سوریه هرگز در مقایسه با برخی از همسایگان خود، از جمله عراق، صادرکننده اصلی منابع انرژی نبود، اما قبل از بحران کنونی قادر به تامین نیاز‌های نفت و گاز خود و کسب درآمد‌های اندکی از صادرات بود.

در همین رابطه خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی معتقد است که حضور غیرقانونی آمریکا در این کشور همراه با تحریم‌های موسوم به «قانون سزار»، سوریه را به متحدانش وابسته کرده است. 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *