آمادگی ایران برای توسعه همکاری‌ها با اسکاپ در زمینه مقابله با کانون‌های توفان گردوغبار

20:33 - 19 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۳۶۸۶
آمادگی ایران برای توسعه همکاری‌ها با اسکاپ در زمینه مقابله با کانون‌های توفان گردوغبار
وزیر امور خارجه آمادگی ایران را برای توسعه همکاری‌ها با اسکاپ برای مقابله با کانون‌های توفان گردوغبار در منطقه اعلام کرد.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و خانم آلیس جابانا، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و دبیر اجرایی کمسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) دیدار و کفت‌وگو کردند.

امیرعبداللهیان با قدردانی از مشارکت و همکاری دبیر اجرایی اسکاپ در برگزاری اجلاس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار در تهران، بر ضرورت همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی برای برطرف سازی کانون‌های تولید گرد و غبار در منطقه و جهان و کاهش مخاطرات آن تاکید کرد.

وزیر امور خارجه بخشی از منشا کانون‌های تولید گرد و غبار در منطقه را ناشی از جنگ‌های تحمیل شده از سوی قدرت‌های فرامنطقه‌ای دانست که تنها برای تامین اهداف خود و بدون توجه به موضوعات مهمی، چون محیط زیست مشکلاتی را به مردم و طبیعت منطقه تحمیل کرده‌اند. 

امیرعبداللهیان وجود تغییرات اقلیمی و آب و هوایی را عامل دیگری برای افزایش پدیده گرد و غبار دانست.

وزیر امور خارجه آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری‌ها با اسکاپ برای مقابله با حوادث ناگوار طبیعی و همچنین کانون‌های توفان گرد و غبار در منطقه را مورد تاکید قرار داد.

خانم آلیس جابانا، دبیر اجرایی کمسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) نیز در این دیدار با ابلاغ سلام دبیر کل سازمان ملل به وزیر امور خارجه کشورمان، زمینه‌های همکاری اسکاپ با کشور‌ها و مجموعه‌های منطقه‌ای را تشریح و ضمن با اهمیت خواندن اقدامات هماهنگ منطقه‌ای در زمینه مقابله با پدیده گرد و غبار، آمادگی اسکاپ را برای پشتیبانی از کشورمان در این زمینه اعلام کرد.

وی همچنین از کمک‌های کشورمان به مرکز منطقه‌ای مدیریت اطلاعات بلایا وابسته به اسکاپ (اپدیم) و میزبانی بسیار خوب کشورمان از مقر آن در تهران قدردانی کرد. 

جابانا همچنین برگزاری موفق اجلاس بین المللی مقابله با گرد و غبار را ستود و حضور و سخنرانی ارزشمند رئیس جمهور کشورمان در افتتاحیه اجلاس را دلیلی بر توجه سطح بالای جمهوری اسلامی ایران به مباحث بین المللی و محیط زیست خواند.

 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *