سفیر ژاپن در ایران: برگزاری اجلاس مقابله با گردوغبار نتایج موثری را به همراه دارد

14:46 - 19 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۳۶۲۹
سفیر ژاپن در ایران: برگزاری اجلاس مقابله با گردوغبار نتایج موثری را به همراه دارد
سفیر ژاپن در ایران با تاکید بر اینکه از اقدامات ایران در حوزه محیط زیست از جمله مقابله با توفان‌های گردوغبار حمایت می‌کنیم، گفت: برگزاری اجلاس مقابله با گردوغبار نتایج موثری را در جهت حفاظت از محیط زیست به همراه خواهد داشت.

خبرگزاری میزان- به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، آیکاوا کازو توشی، سفیر ژاپن در ایران در دومین روز از برگزاری اجلاس بین المللی مقابله با توفان‌های ماسه‌ای و گرد و غبار اظهار کرد: همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی جهت مقابله با توفان‌های گرد و غبار بسیار حائز اهمیت است و مشارکت فعال بسیاری از کشور‌ها در اجلاس امروز هم موید همین مطلب است.

وی افزود: در سال جاری شاهد توفان‌های بیشماری در شرق دور بوده‌ایم و در ژاپن برنامه کنترل گرد و غبار از سال ۲۰۰۲ آغاز شده و ما برنامه‌هایی با کشور‌هایی همچون چین کره و مغولستان داشته‌ایم. همچنین سه برنامه عمل با کره و چین امضا کرده‌ایم و در حال حاضر هم انجام برنامه‌های مشترک با کشور‌هایی از جمله ایران برایمان بسیار حائز اهمیت است.

کازو توشی با تاکید بر اینکه از اقدامات ایران در زمینه مقابله با توفان‌های گرد و غبار حمایت می‌کنیم، گفت: در سال ۲۰۱۴ نیز تفاهم‌نامه میان جمهوری اسلامی ایران و محیط زیست ژاپن منعقد شد و ما به دنبال برگزاری کارگاه‌ها و جلسات فنی مشترک بوده‌ایم.

سفیر ژاپن در ایران با بیان اینکه توفان‌های گرد و غبار باعث بیماری‌های زیادی میان افراد شده است گفت: دولت ژاپن متعهد شده یک میلیارد دلار برای مقابله با توفان اختصاص دهد که هر ساله این میزان را افزایش خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: قطعنامه پیشنهادی که در این اجلاس مطرح شده در مورد اقدامات پیشگیرانه و همکاری‌های مشترک برای مقابله با توفان‌های گرد و غبار بسیار حائز اهمیت است و برگزاری اجلاس این چنینی که در ایران بود، می‌تواند نتایج موثری را در جهت حفاظت از محیط زیست به همراه داشته باشد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *