گزارش|

خاندان پهلوی با وجود جنایت ۱۷ شهریور هرگز نمی‌تواند خود را تطهیر کند

8:45 - 17 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۳۰۴۵
دسته بندی: سیاست ، گزارش و تحلیل
خاندان پهلوی با وجود جنایت ۱۷ شهریور هرگز نمی‌تواند خود را تطهیر کند
۱۷ شهریور ۱۳۵۷ هرچند روند پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی را سرعت داد و به حضور مردم در صحنه انگیزه بیشتری بخشید اما پهلوی با وجود این جنایت هرگز نمی‌تواند خود را تطهیر کند.

خبرگزاری میزان - انقلاب اسلامی ایران برای رسیدن به پیروزی در تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ سختی‌ها و مرارت‌های زیاد را تجربه کرده که یکی از آن‌ها ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ است که در تاریخ انقلاب با عنوان جمعه سیاه ثبت شد.

تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم تهران که توسط نیرو‌های نظامی ارتش شاهنشاهی ایران به خاک و خون کشیده شد و عده زیادی از مردم شهید یا زخمی شدند، این روز نقطه را عطفی در مبارزات مردم ایران بر ضد حکومت شاهنشاهی قرار داد که در نهایت به پیروزی انقلاب اسلامی ایران منجر شد.

در این رابطه رهبر معظم انقلاب ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ و در دیدار اقشار مختلف مردم گفتند: ماه شهریور از ماه‌های پرخاطره است. هفدهم شهریور سال ۱۳۵۷، یعنی چند ماه به پیروزی انقلاب، در همین میدان شهدای تهران، عوامل رژیم طاغوت مردم بی‌پناه را به رگبار مسلسل بستند و تعداد زیادی -که هنوز هم برای ما معلوم نیست لکن تعداد کثیری [بودند]- از مردم را در آن میدان به قتل رساندند. در همین ماه شهریور، ترور ناجوانمردانه‌ی رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر کشور -مرحوم شهید رجائی و مرحوم شهید باهنر- اتّفاق افتاد. در همین ماه شهریور، ترور شهید آیت‌الله قدّوسی -دادستان کلّ کشور- اتّفاق افتاد. در همین ماه شهریور، شهادت امام‌جمعه‌ی تبریز (۱) به‌دست منافقین اتّفاق افتاد. در همین ماه شهریور -روز آخر شهریور- حمله‌ی نظامی رژیم بعثی صدّام به کشور اتّفاق افتاد. این‌ها خاطرات عجیبی است، پرمعنا است، پُرمغز است. در همه‌ی این حوادث، رژیم آمریکا پشت قضیّه بود؛ عوامل آمریکایی بودند که یا به‌طور مستقیم کمک کردند یا تشویق کردند یا حدّاقل چشمشان را بر این جنایات بستند».

با دقت نظر در سیر تحولات شهریور ۵۷ می‌توان دریافت که نطفه این واقعه اسفناک از روز‌هایی بسته شد که شریف امامی نخست وزیر دولت به اصطلاح آشتی ملی، روی کار آمد و دستور هجوم و کشتار مردم را صادر کرد، که در اثر آن عده زیادی از مردم در شهرستان‌ها به دست مزدوران رژیم به شهادت رسیدند، در اعتراض به این اقدام، تعداد زیادی از مردم تهران در میدان ژاله و خیابان‌های اطراف آن جمع شده و دست به یک راهپیمایی آرام زدند که با برخورد شدید رژیم مواجه شد و بنابر اظهارات مقامات رسمی دولت وقت، طی سرکوب این تظاهرات ۳ نفر شهید و ۱۰ نفر به شدت مجروح شدند. به دنبال این حادثه، چهارشنبه هشتم شهریور نیز مردم در خیابان‌های تهران به ویژه خیابان ژاله سابق دست به اعتراض و تظاهرات زدند و با مقابله شدید ماموران رژیم روبرو شدند و چند تن از آن‌ها شهید شدند.

در سیزدهم شهریور ۵۷ مردم تهران به امامت شهید آیت‌الله مفتح نماز عید فطر را در قیطریه برگزار کرده و پس از آن طی یک راهپیمایی میلیونی گسترده با صدای رسای خود اعلام کردند که خواستار برقراری حکومت اسلامی به رهبری امام خمینی (رحمة‌الله‌علیه) هستند. این راهپیمایی عظیم، جدی‌تر از همیشه زنگ خطر را برای شاه و رژیم پوسیده او به صدا درآورد و عرق سرد وحشت بر پیشانی رژیم فرو نشاند. روز‌های ۱۴ و ۱۵ شهریور نیز، در تهران و شهرستان‌ها تظاهرات پراکنده‌ای صورت گرفت و ده‌ها نفر دیگر شهید و مجروح شدند.

 

۱۷ شهریور ۱۳۵۷ روند انقلاب را سرعت بخشید/ رژیم منحوس پهلوی با ارتکاب جنایت ۱۷ شهریور هرگز نمی‌تواند خود را تطهیر کنند

روحانیت مبارز ایران در اعتراض به کشتار‌های فجیع رژیم شاه در تهران و شهر‌های دیگر، روز پنجشنبه ۱۶ شهریور را روز عزای عمومی و تعطیل اعلام کرده و برای بزرگداشت شهدای چند روز اخیر دعوت به راهپیمایی گسترده‌تری کرد. علیرغم ممانعت دولت، رژیم ناگزیر در مقابل اراده پولادین مردم عقب نشست و ملت ایران با جمعیتی بیش از راهپیمایی عید فطر به خیابان‌ها آمدند و از همان مسیر راهپیمایی عید فطر (قیطریه) به راه افتادند و از مسیر خیابان دکتر شریعتی به سوی جنوب تهران سرازیر شدند پس از این دو راهپیمایی میلیونی بود که شاه پس از مشورت با فرماندهان نظامی و با تبادل نظر با سفرای آمریکا و انگلیس، پنجشنبه شب (۱۶ شهریور) دستور حکومت نظامی صادر کرد و هیئت دولت نیز آن را تایید کرد.

صبح روز هفده شهریور در حالی که اکثر مردم از اعلام حکومت نظامی بی‌خبر بودند، همانند روز‌های گذشته در میدان شهدا (ژاله سابق) اجتماع کردند تا راهپیمایی دیگری را ترتیب دهند، اما با نظامیانی مواجه شدند که میدان و خیابان‌های اطراف را در محاصره خود داشتند، زنان در نزدیکی میدان و مردان کمی با فاصله از میدان نشسته بودند و شعار‌های انقلابی سرمی‌دادند، تا راهپمایی خود را آغاز کنند اما ناگهان ماموران بی‌رحمانه به سویشان آتش گشودند، مردم که انتظار چنین قساوتی نداشتند، شجاعانه در مقابل رگبار گلوله‌ها نشستند و در حالی که شعار مرگ بر شاه و درود بر خمینی برلب داشتند به خون خود غلتیدند.

حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) پس از فاجعه هفده شهریور، پیامی به همین مناسبت به هموطنان مظلوم ایران فرستادند و در این پیام با محکوم نمودن اعمال وحشیانه رژیم، فرمودند: «شما‌ ای ملت ایران که تصمیم گرفته‌اید خود را از شر رژیم شاه خلاص گردانید، در رفراندومی که در عید فطر و چهارم شوال در برابر ناظران سراسر جهان انجام دادید، به دنیا نشان دادید که رژیم شاه جایی برای خود در ایران ندارد...»

حجت‌الاسلام سیدمحسن محمودی، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران در گفت‌وگو با میزان، درباره حوادث ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ بیان کرد: یوم الله ۱۷ شهریور از روز‌های بسیار مهم در تاریخ انقلاب اسلامی است، امام راحل برای این حادثه دردناک چندین پیام صادر و از شهدای مظلوم این روز بسیار تقدیر کردند به طوری به در یک سخن از شهدای شهریور به «مصطفی‌های من» تعبیر می‌کنند.

جنایت هفدهم شهریور به عنوان سند ننگین در کارنامه رژیم پهلوی برای همیشه ثبت و ضبط شده است

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران بیان کرد: آنچه رژیم منحوس پهلوی در این روز رقم زد جنایت بسیار سنگینی بود و مستقیم مقابل مردم قرار گرفت، جان مردم را هدف قرار داد و بسیاری از ملت ایران را به شهادت رساندند. خاندان پهلوی با جنایتی است که در این روز مرتکب شد هرگز نمی‌تواند خود را تطهیر کنند و به عنوان سند ننگین در کارنامه رژیم پهلوی برای همیشه ثبت و ضبط شده است.

وی افزود: بر اساس توصیه قرآن کریم، امام خمینی (ره) و رهبر انقلاب ما وظیفه داریم روزهای سرنوشت‌ساز همچون یوم‌الله  ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ را گرامی بداریم تا حماسه و ایثارهای ملت ایران فراموش نشود.

 

۱۷ شهریور ۱۳۵۷ روند انقلاب را سرعت بخشید/ رژیم منحوس پهلوی با ارتکاب جنایت ۱۷ شهریور هرگز نمی‌تواند خود را تطهیر کنند

 

محمودی گفت: جنایت رژیم منحوس پهلوی در ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ روند انقلاب را سرعت بخشید و نسبت به حضور مردم در صحنه انگیزه بیشتری ایجاد کرد. به همین مناسبت برنامه‌های ویژه برگزار می‌شود و امسال که مقارن با روز جمعه است. سخنرانان قبل از خطبه این رخداد را تبیین و برای امروز جامعه پیام لازم را ارسال می‌کنند.

امام جمعه موقت ورامین افزود: از برنامه‌های دیگر گلباران مزار شهدای ۱۷ شهریور در عصر جمعه است. شب جمعه نیز در مساجد محوری تهران و کشور به یاد این شهدای مظلوم کرسی تلاوت قرآن و جلسات تبیینی برگزار و یاد شهدا زنده نگه داشته می‌شود.

وی با بیان اینکه مراسم محوری در تهران در مسجد «قبا» برگزار می‌شود در پایان گفت: این مسجد نقش حیاتی در زمینه‌سازی حماسه ۱۷ شهریور داشت. مرحوم آیت‌الله شهید مفتح از این مسجد حرکات انقلابی را آغاز کردند که منجر به این حماسه شد. شب جمعه در مسجد «قبا» بعد از نماز مغرب و عشا مراسم ویژه برگزار می‌شود و از برخی خانواده‌های شهدا تجلیل به عمل می‌آید.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *