پیرهادی: خلأ قانونی شورایاری‌ها در برنامه هفتم حل شد

۰۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۷:۳۹
کد خبر: ۴۷۳۲۱۴۴
دسته بندی‌: سیاست ، مجلس و دولت
پیرهادی: خلأ قانونی شورایاری‌ها در برنامه هفتم حل شد
رئیس فراکسیون شورا‌ها و مدیریت شهری، گفت که در برنامه هفتم نحوه تشکیل شورایاری‌ها و خلأهای قانونی پیش پای این نهاد مردمی و انتخابی برداشته خواهد شد.

خبرگزاری میزان - محسن پیرهادی، رئیس فراکسیون شورا‌ها و مدیریت شهری مجلس با بیان اینکه طرح ضوابط و چگونگی تشکیل شورایاری‌ها در محلات تهیه و به تصویب کمیته شورا‌ها رسیده است، گفت: بر اساس این طرح، شورایاری‌ها زیر نظر شورا‌های اسلامی شهر‌ها توسط مردم انتخاب می‌شوند و به مدت ۴ سال زیر نظر شورای‌عالی استان‌ها به فعالیت خواهند پرداخت.

‎پیرهادی با اشاره به اینکه عدم تصویب قانون شورایاری‌ها به عنوان نهادی مردمی و اثرگذار در مدیریت شهری از سوی قوه مقننه یک خلأ قانونی بود که رفع آن به درستی مورد مطالبه نهاد‌های نظارتی بود، اظهار کرد: اگرچه طی دو دهه گذشته شورایاری‌ها بر اساس مصوبه شورای شهر فعالیت می‌کرد، اما در انتخابات قبلی این نهاد مردمی و محلی حواشی‌ای بوجود آمد که منجر به انحلال آن شد بر همین اساس رفع خلأ قانونی و موانع تشکیل شورایاری‌ها سبب شد در قالب طرحی تقویت و قانونمند کردن این نهاد مردمی را مطرح کنم.

‎وی با بیان اینکه طرح «قانون تشکیل و انتخابات شورایاری‌ها» در کمیته شورا‌ها و مدیریت شهری برنامه هفتم توسعه کشور مطرح و تصویب شده است، افزود: امیدوارم با توجه به اهمیت و جایگاه شورایاری‌ها در تقویت نقش مردم در حکمرانی و بصورت مشخص عرصه مدیریت شهری این طرح به تصویب صحن مجلس برسد و ذیل برنامه هفتم توسعه به اجرا گذاشته شود.

‎پیرهادی، افزود: در این طرح آمده است که به منظور افزایش مشارکت اجتماعی و واگذاری مناسب اداره امور محلی به مردم، به شورای اسلامی شهر‌ها اجازه داده می‌شود با نظارت وزارت کشور و با کسب نظر و جلب آراء مردم، معتمدین محله را به عنوان شورایار به مدت چهار سال انتخاب کنند.

‎رئیس فراکسیون شورا‌ها و مدیریت شهری مجلس، افزود: بر اساس این طرح، اعطای مجوز فعالیت سازمان‌های مردم نهاد فعال در زمینه‌های مرتبط با مدیریت شهری در این شهرها، توسط شهرداری امکان‌پذیر است. 

به گفته پیرهادی، شورایاری‌ها تشکلی صنفی و مردمی هستند و هیچگونه بار مالی برای دولت نخواهند داشت و نحوه انتخاب و فعالیت آن‌ها به تصویب شورایعالی استان‌ها می‌رسد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه هفتم توسعه، بیان کرد: قانون شورایاری‌ها در ادامه به اصل صدم قانون اساسی که به ترغیب مردم در امور حکمرانی تأکید دارد توجه می‌کند.

وی ادامه داد: همانطور که در این اصل، تصریح شده است پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی، اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می‌گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می‌کنند. 

پیرهادی، عنوان کرد: انتخاب‌کنندگان و انتخاب‌شوندگان و حدود وظایف و اختیارات و نحوه انتخاب و نظارت شورا‌های مذکور و سلسله مراتب آن‌ها را که باید با رعایت اصول وحدت ملی و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی باشد قانون معین می‌کند.

‎رئیس فراکسیون شورا‌ها و مدیریت شهری تأکید کرد: با رأی مجلس به این طرح؛ نحوه تشکیل شورایاری‌ها و خلاء‌های قانونی پیش پای این نهاد مردمی و انتخابی برداشته خواهد شد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *