گزارش|

یک بام و دوهوا در تصمیمات فوتسال بانوان/ وقتی همه به یک چشم دیده نمی‌شوند

0:45 - 23 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۱۶۲۷
دسته بندی: ورزشی ، فوتبال
یک بام و دوهوا در تصمیمات فوتسال بانوان/ وقتی همه به یک چشم دیده نمی‌شوند
فدراسیون فوتبال رفتار دوگانه‌ای نسبت به آیین نامه مقرراتی ممنوعیت بکارگیری مربیان لیگ برتری فوتسال در تیم‌های ملی که خود مصوب کرده، دارد.

خبرگزاری میزان - اواخر سال گذشته آیین‌نامه مقرراتی فدراسیون فوتبال درخصوص ممنوعیت به کارگیری مربیان لیگ برتری در تیم‌های ملی ابلاغ شد، اما بر خلاف این آیین‌نامه، فروزان سلیمانی به عنوان سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان منصوب شد. انتخاب سلیمانی در اواخر سال گذشته حرف و حدیث‌های زیادی به وجود آورد، به طوری که پیشکسوتان فوتسال معتقد بودند چرا باید یک مربی لیگ برتری که خود در لیگ تیم دارد به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شود.

سلیمانی سابقه حضور در تیم ملی فوتسال و قهرمانی با این تیم را در کارنامه خود دارد و تنها مشکل وی، طبق آیین نامه فدراسیون این بود که نمی‌تواند همزمان سرمربی تیم ملی باشد به این دلیل که سرمربی تیم حفاری در لیگ برتر نیز بوده است.

نخستین دوره مسابقات فوتسال جام ملت‌های زنان آسیا در سال ۲۰۱۵ با حضور ۸ تیم در شهر کوالالامپور مالزی برگزار شد و تیم ملی فوتسال بانوان در اولین حضورش با هدایت سلیمانی توانست قهرمان آسیا شود و در دومین دوره این مسابقات در سال ۲۰۱۸ که سکان هدایتش در دستان شهرزاد مظفر بود این تیم مجدداً و برای بار دوم توانست این قهرمانی را در تایلند تکرار کند.

مظفر بعد از قهرمانی در سال ۲۰۱۸ و شرایط ویروس کورنا و عدم تمدید قراردادش از سوی فدراسیون فوتبال، با قرادادی ۲ ساله رسماً به عنوان سرمربی تیم ملی فوتسال کویت انتخاب شد و همچنان بعنوان سرمربی این تیم فعالیت دارد و به همین راحتی یکی از پرافتخارترین مربیان ملی و لیگ برتر را از دست دادیم.

بعد از رفتن مظفر شوک بزرگی به تیم ملی و بانوان فوتسالیست و علاقمندان به این رشته وارد شد و بعد از رفتن وی شهناز یاری بعنوان سرمربی تیم ملی معرفی شد و با توجه به عدم تمدید قراردادش از سوی فدراسیون فوتبال، این مربی نیز هدایت تیم ملی فوتسال زنان عراق را بر عهده گرفت و در اولین حضورش روی نیمکت این تیم توانست عراق را برای اولین بار قهرمان غرب آسیا کند.

بهمن سال گذشته بود که فدراسیون فوتبال تصمیم می‌گیرد تیم ملی فوتسال بانوان را با هدایت فروزان سلیمانی بعد از وقفه‌ای طولانی و تعطیلی مسابقات به دلیل ویروس کرونا، به تورنمنت کافا اعزام کند. فروزان در آن مقطع بعنوان سرمربی تیم لیگ برتری حفاری فعالیت داشت و بر خلاف آیین نامه فدراسیون فوتبال مبنی بر ممنوعیت حضور مربیان لیگ برتری در تیم‌های ملی، وی بعنوان سرمربی تیم ملی بانوان معرفی و با این تیم در تورنمنت کافا حضور پیدا کرد.

بعد از حضور سلیمانی در تیم ملی بعضی از مربیان و پیشکسوتان فوتسال معترض بودند که چرا با توجه به آیین نامه فدراسیون این مربی از سمتش در تیم حفاری استعفا نداده؟ یا چرا فدراسیون فوتبال خودش به آیین‌نامه‌ای که صادر کرده، پایبند نبوده است؟ و اینکه چرا سلیمانی همچنان هم به عنوان سرمربی تیم ملی و هم تیم حفاری در لیگ فعالیت دارد؟

ممنوعیت همزمان مربیان لیگ برتری در تیم‌های ملی در زمان ریاست کفاشیان در فدراسیون فوتبال و در کمیته فنی فوتسال به یک آیین نامه مقرراتی به تصویب ریاست فدراسیون فوتبال رسیده است.

ناظم‌الشریعه: فدراسیون از من خواست برای حضور در تیم ملی از تیم حفاری استعفا بدهم

سیدمحمد ناظم‌الشریعه، سرمربی سابق تیم ملی و کنونی کویت در این باره گفت: یادم است زمانی که پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی امید را از فدراسیون داشتم سرمربی تیم لیگ برتری حفاری بودم که با توجه به آیین نامه ممنوعیت مربیان لیگ برتری، فدراسیون و کمیته فوتسال از من خواست که اول از تیم حفاری استعفا بدهم تا بتوانم سرمربی تیم امید شوم، حتی زمانی که از مس سونگون هم پیشنهاد داشتم، با توجه به آیین نامه ممنوعیت بکارگیری مربیان لیگ برتری از پیشنهاد مس هم انصراف دادم.

ترابیان: حضور همزمان مربی باشگاهی در تیم ملی تبعات زیادی خواهد داشت

عباس ترابیان، رئیس سابق کمیته فنی فوتسال و فوتبال ساحلی در این باره عنوان کرد: یادم است زمان کفاشیان ریاست فدراسیون فوتبال ما در کمیته فنی فوتسال آیین نامه مقرارتی ثبت شد که دیگر هیچ مربی لیگ برتری نمی‌تواند سرمربی تیم‌های ملی در رده‌های مختلف شود.

وی افزود: البته این موضوع منطقی و قابل قبول نیست که یک مربی لیگ برتری سرمربی تیم ملی هم شود چراکه انتخاب این مربی می‌تواند تبعات زیادی برای تیم ملی و بازیکنان جوان داشته باشد. اول اینکه تمام فکر و ذهن این مربی این است که بیشترین بازیکن را از تیم خودش به تیم ملی دعوت کند. وقتی که بازیکنانی به تیم ملی دعوت می‌شوند قطعا قیمت آن‌ها بالا می‌رود و در نهایت خودش هم از این موضوع بهره می‌برد.

ترابیان تصریح کرد: موضوع دیگر اینکه بازیکن خوب و مطرح معنایی پیدا نمی‌کند و معیار‌ها جهت انتخاب بازیکن ملی‌پوش رعایت نمی‌شود و به خودی خود بهترین‌ها فراموش می‌شوند و حتی تمرکز خود سرمربی هم از بین می‌رود. مربی تیم ملی باید تمام فکر ذهنش این تیم باشد و اگر این مربی درگیر باشگاهی باشد ذهنش درگیر آن باشگاه می‌شود و دیگر نمی‌تواند بازی‌های لیگ را نزدیک ببیند و بازیکن انتخاب کند و حتی این موضوع باعث می‌شود که یک سری بازیکن با استعداد جوان دیده نشوند و شانسی برای دیده شدن پیدا نکنند.

ترابیان ادامه داد: البته دلایل بسیارمنطقی و قابل قبول دیگری هم وجود دارد؛ وقتی یک بازیکن جوان متوجه می‌شود سرمربی تیم ملی از نزدیک شاهد بازی کردنش هست قطعاً تلاش خود را برای دیده شدن بیشتر می‌کند همانطور که گفتم این موضوع اگر رعایت نشود تبعات زیادی دارد و در آینده تیم‌های ملی ما به مشکل برخورد می‌کنند.

حال باید دید واکنش فدراسیون فوتبال نسبت به آیین نامه مقرراتی ممنوعیت بکارگیری مربیان لیگ برتری در تیم‌های ملی که خود مصوب کرده چه بوده و چرا فدراسیون و کمیته فوتسال از این آیین نامه عدول کرده‌اند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *