رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تأکید روسای مجالس ایران و الجزایر بر فعال شدن کمیسیون مشترک اقتصادی میان دو کشور

12:41 - 30 مرداد 1402
کد خبر: ۴۷۳۰۳۱۱
دسته بندی: سیاست ، عمومی
تأکید روسای مجالس ایران و الجزایر بر فعال شدن کمیسیون مشترک اقتصادی میان دو کشور
رئیس مجلس شورای اسلامی و ابراهیم بوغالی رئیس مجلس الجزایر بعد از پایان دیدار و گفت‌وگوی دوجانبه خود در بهارستان، در جمع رسانه‌ها حاضر شدند و با برگزاری نشست خبری مشترک به بیان اهم مسائل و موضوعات مطرح شده در این دیدار پرداختند.

خبرگزاری میزان - به‌ گزارش خانه ملت، محمد باقر قالیباف در ابتدای این نشست خبری ضمن ابراز خرسندی از حضور ابراهیم بوغالی، رئیس مجلس الجزایر و هیأت همراه در ایران و مجلس شورای اسلامی، گفت: بعد از سفری که در چند ماه گذشته (بهمن ماه ۱۴۰۱) به منظور حضور در اجلاس پارلمان‌های کشور‌های اسلامی داشتیم از آقای ابراهیم بوغالی به‌عنوان رئیس مجلس الجزایر و رئیس PUIC برای سفر به ایران دعوت رسمی به عمل آوردم.

رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از موارد مهم در روابط دوجانبه را تأکید جدی بر فعال شدن کمیسیون مشترک اقتصادی میان دو کشور دانست که با توجه به حضور اخیر رئیس جمهور الجزایر در ایران پیگیری شد، گفت: از این طریق به دنبال توسعه هرچه سریع‌تر روابط اقتصادی میان دو کشور هستیم.

وی با اشاره به راه اندازی خطوط کشتیرانی میان دو کشور و توسعه همکاری‌های دانش بنیان میان دو کشور گفت: قرار است بازدیدی از نمایشگاه دانش بنیان جمهوری اسلامی توسط هیأت پارلمانی الجزایر صورت بگیرد تا این نمایشگاه به صورت دائمی در الجزایر راه اندازی شود تا تمام کشور‌های حوزه شمال آفریقا از آن بهره‌مند شوند.

قالیباف همچنین اضافه کرد: از سوی دیگر توسعه روابط و همکاری‌های پارلمانی می‌تواند منجر به توسعه روابط سیاسی و اقتصادی میان ایران و الجزایر شود.

رئیس قوه‌مقننه اضافه کرد: موضوع دیگری که در این جلسه نهایی شد این بود که آقای بوغالی به عنوان رئیس اتحادیه‌بین المجالس اسلامی (PUIC) نشستی میان رؤسای مجالس کشور‌ها به صورت مجازی برگزار شود تا محکومیت جدی نسبت به اهانت به مقدسات و از جمله قرآن‌سوزی در کشور‌های غربی صورت بگیرد و با تصمیم‌گیری نسبت به این موضوع، برخورد لازم را صورت دهیم.

وی با اشاره به‌ضرورت همکاری‌های جدی در حوزه حقوق بشر، اظهار کرد: امروز الجزایر با حمایت ایران به عضویت موقت شورای امنیت و عضویت دائم شورای حقوق بشر درآمده که خود ظرفیتی در این حوزه‌ها به شمار می‌رود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در پایان بار دیگر از میزبانی رئیس مجلس الجزایر از هیأت پارلمانی جمهوری اسلامی به این کشور که در بهمن ماه سال گذشته صورت گرفت قدردانی کرد.

رئیس مجلس الجزایر: تصویب قانون تسهیل سرمایه‌گذاری میان دو کشور در مجلس الجزایر

ابراهیم بوغالی نیز بعد از صحبت‌های دکتر قالیباف، با اشاره به حضور خود در ایران بنا به دعوت رسمی جمهوری اسلامی ایران با هدف تأکید بر مسیر مشترک میان دو کشور، گفت: الجزایر مواضع مشترکی با کشور دوست و برادر خود جمهوری اسلامی ایران دارد و در جریان این سفر پیام برادری خود را به همراه آورده است.

رئیس مجلس الجزایر با اشاره به سفر‌های متعدد و دیدار‌های متقابل میان دو کشور در سطوح مختلف که با هدف یکپارچه سازی تلاش‌ها برای توسعه همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای صورت می‌گیرد، اظهار داشت: امیدواریم این ملاقات‌ها بتواند زمینه توسعه همکاری‌ها را بیش از پیش فراهم کند.

وی یکی از اهداف این سفر را توسعه سطح روابط اقتصادی دانست و گفت: افزایش سطح روابط اقتصادی به‌ویژه در حوزه صنعت دریایی می‌تواند به پیشرفت دو کشور کمک کند. از طرفی قانونی در مجلس الجزایر به تصویب رسیده که می‌تواند سرمایه‌گذاری میان دو کشور را تسهیل کند که امیدواریم بتوانیم در این حوزه همکاری‌های خوبی با ایران داشته باشیم ضمن اینکه معتقدیم روابط سیاسی خوب به روابط اقتصادی خوب نیز منجر می‌شود.

بوغالی با اشاره به مواضع مشترک و مشابه الجزایر و ایران، گفت: در حوزه هتک حرمت‌های صورت گرفته به مقدسات جهان اسلام تلاش داریم با همکاری و هماهنگی از هر اتفاقی که باعث تحریک احساسات مسلمانان شود جلوگیری کنیم و معتقدیم باید به تمام عقاید و ادیان احترام گذاشته شود.

رئیس مجلس الجزایر در پایان از تأمین منافع دو کشور و سایر کشور‌های مسلمان در جریان این سفر ابراز امیدواری کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *