زمان پاسخگویی به استعلام‌های سازمان غذاودارو به ۸ روز کاهش یافت

17:18 - 29 مرداد 1402
کد خبر: ۴۷۳۰۱۷۴
زمان پاسخگویی به استعلام‌های سازمان غذاودارو به ۸ روز کاهش یافت
رئیس کل گمرک با اشاره به کاهش زمان پاسخگویی به استعلام‌های سازمان غذا و دارو به ۸ روز، از تعامل ویژه برای تسریع ترخیص فراورده‌های دارویی، تجهیزات و ملزومات پزشکی و شیرخشک به صورت ویژه با سازمان غذاودارو خبر داد.

خبرگزاری میزان- به گزارش وبدا، محمد رضوانی‌فر در مراسم امضای تفاهم‌نامه با سازمان غذا و دارو، گفت: تامین مواد اولیه، دارو و تجهیزات پزشکی در شرایط کنونی کار سختی است که دست اندرکاران سازمان غذا و دارو آن را به خوبی انجام می‌دهند.

وی با اشاره به وجود مشکلات حقوق گمرکی در ابتدای سال، یادآور شد: با مصوبه سران قوا این مشکل برطرف شد؛ همچنین سود بازرگانی با پیگیری سازمان غذا و دارو صفر شد و در حقوق گمرکی، مالیات بر ارزش افزوده و سود بازرگانی، دولت حداکثر همراهی را با تولیدکنندگان و واردکنندگان انجام داد تا علاوه بر حمایت از بخش خصوصی، بیماران با کمترین هزینه دارو و تجهیزات پزشکی را تهیه کنند.

امکان مبادله اطلاعات بین سازمان غذا و دارو و گمرک بر حسب IRC

معاون وزیر اقتصاد به برخی محور‌های تفاهم‌نامه منعقد شده بین گمرک و سازمان غذا و دارو اشاره و تصریح کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه امکان مبادله اطلاعات بین سازمان غذا و دارو و گمرک بر حسب IRC امکان‌پذیر و با توجه به اینکه سازمان غذا و دارو متولی تامین تسهیلات شرکت‌های دارویی و کنترل قیمت داروست، مبادله اطلاعات قیمت و ارزش و همچنین ارائه اطلاعات بر اساس واحد مصرف نیز امکان‌پذیر شد.

وی اظهار کرد: علی‌رغم پیگیری‌های سازمان غذا و دارو و تسهیل گری‌هایی که گمرک در زمینه ترخیص کالا‌های سلامت محور انجام داده بود، مهلت قانونی برای ترخیص برخی از کالا‌ها از دست می‌رفت و گمرک این کالا‌ها را به سازمان اموال تملیکی تحویل می‌داد که بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد اظهارنامه‌های کالا‌های سلامت محور متروکه، پیش از تحویل به اموال تملیکی به صورت آنلاین در اختیار سازمان غذا و دارو قرار گیرد.

تسریع در ترخیص محموله‌های پستی دارو

رئیس کل گمرک همچنین در خصوص تسهیل ترخیص امانات و محموله‌های پستی شامل دارو گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه مبادله اطلاعات محموله‌ها چه به صورت شخصی و چه نمونه‌های وارداتی امکان‌پذیر و در اسرع وقت، ترخیص می‌شود.

رضوانی‌فر با بیان اینکه مبادله اطلاعات دقیق امکان کنترل بر قیمت، ارزش و کنترل محموله‌ها را به صورت دقیق‌تر مهیا می‌کند، عنوان کرد: این همکاری‌ها، کاهش هزینه‌ها، افزایش سرعت ترخیص، کاهش تشریفات و اعمال نظارت بیشتر را برای هر دو سازمان امکان‌پذیر می‌کند.

پاسخگویی سه روزه به ۴۵ درصد از استعلامات سازمان غذا و دارو

وی از کاهش زمان پاسخگویی به استعلام‌های سازمان غذا و دارو توسط گمرک خبر داد و گفت: اظهارنامه‌هایی که بصورت خودکار در سازمان غذا و دارو وجود دارد باید طی مدت زمانی مشخص برای استعلام به سازمان گمرک ارسال شود، تا پیش از این مدت استعلام این اظهارنامه‌ها ۱۱ روز بود که اخیرا به ۸ روز رسیده است، همچنین از ابتدای سال جاری از ۵ هزار و ۶۹۱ مورد استعلام این سازمان، ۴۵ درصد در کمتر از ۳ روز پاسخ داده شده که امیدواریم هرچه زودتر به هدفگذاری میانگین ۷ روز پاسخگویی برسیم.

به گفته رضوانی‌فر با تعاملی که با سازمان غذا و دارو داشتیم تمام محموله‌هایی که طبق نظر سازمان غذا و دارو باید به صورت حمل یکسره و یا با ارائه حداقل اسناد ترخیص می‌شد با حداکثر سرعت و تسهیل‌گیری صورت و درخواست ۷ شرکت دارویی از ابتدای سال مبنی بر ایجاد انبار اختصاصی مورد موافقت قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه تسهیلات گمرکی برای شرکت‌های دارویی، تجهیزات و ملزومات پزشکی به صورت ویژه انجام می‌شود، گفت: نگاه تعاملی کمک می‌کند فرایند‌ها سرعت مناسبی داشته باشند؛ این شکل نگاه باعث می‌شود که ضمن رعایت ضوابط فنی، کالا‌های سلامت محور در حداقل زمان ممکن ترخیص شوند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *