رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

نگاهی به عملکرد ورزش قهرمانی در دولت سیزدهم/ رضوانی: ۷۳ رکورد ملی شنا در ۲ سال اخیر شکسته شده

11:51 - 29 مرداد 1402
کد خبر: ۴۷۳۰۰۷۳
دسته بندی: ورزشی ، سایر حوزه ها
نگاهی به عملکرد ورزش قهرمانی در دولت سیزدهم/ رضوانی: ۷۳ رکورد ملی شنا در ۲ سال اخیر شکسته شده
یکی از توفیقات به دست آمده در حوزه ورزش در دولت سیزدهم به ویژه در بخش بانوان رشد مدال‌آوری در بخش قهرمانی بوده است.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، یکی از توفیقات به دست آمده در حوزه ورزش کشور در دولت سیزدهم به ویژه در بخش بانوان رشد مدال‌آوری در بخش قهرمانی بوده است. مدال‌های کسب شده از شهریور ۱۴۰۰ تا مرداد ۱۴۰۲ جمعا ۲۵۳۴ عدد بوده که در این بین با رشد ۱۶.۷ درصدی روبرو بوده‌ایم. در این بین در بخش مردان ۱۹۲۶ مدال به دست آمده که رشد ۵.۹ درصدی داشته و در بخش بانوان ۶۴۴ مدال کسب شده که رشد قابل توجه ۸۳.۷ درصدی داشته است.

عملکرد حوزه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای به این شرح است:

*مدال‌های کسب شده در دو سال گذشته:

-در بخش مسابقات المپیک، جهانی و کاپ جهانی مدال‌های کسب شده از شهریور ۱۴۰۰ تا مرداد ۱۴۰۲ جمعا ۷۱۳ مدال بوده که رشد ۴.۸ درصدی داشته است. در این بین در بخش مردان ۵۳۸ مدال به دست آمده که با کاهش ۰.۷ درصدی روبرو بودیم و در بخش بانوان ۱۸۵ مدال کسب شده که رشد قابل توجه ۳۷.۱ درصدی داشته است.

-در بخش مسابقات قهرمانی آسیا و کاپ آسیایی از شهریور ۱۴۰۰ تا مرداد ۱۴۰۲ جمعا ۷۹۵ مدال به دست آمده که با رشد ۴۶.۸ درصدی همراه بوده است. در این بین در بخش مردان ۵۸۹ مدال کسب شده که رشد ۲۳.۹ درصدی داشته است و در بخش بانوان ۲۰۶ مدال به دست آمده که رشد چشم‌گیر ۱۴۹.۱ درصدی داشته است.

-در بخش مسابقات بین‌المللی از شهریور ۱۴۰۰ تا مرداد ۱۴۰۲ جمعا ۱۰۱۱ مدال به دست آمده که رشد ۲.۲ درصدی داشته است. در بخش مردان ۷۸۱ مدال به دست آمده که با کاهش ۲۳.۷ همراه بوده است و در بخش بانوان ۲۳۰ مدال به دست آمده که رشد قابل توجه ۲۰۳.۵ درصدی داشته است.

*کسب عناوین مهم قهرمانی برای اولین بار یا پس از سال‌ها در دولت سیزدهم:

رشد و توسعه مدال‌آوری ورزش کشور در دو سال گذشته با اتفاقات خوب دیگری نیز همراه بوده است. در بسیاری از رشته‌های ورزشی، قهرمانان ما توانستند برای اولین بار در آسیا و جهان تاریخ‌سازی کنند و یا اینکه در برخی رشته‌ها بعد از سال‌های زیاد موفق به مدال‌آوری شدیم.

-کسب مدال جهانی بوکس برای اولین بار در تاریخ (برنز دانیال شه بخش در جهانی صربستان)
-کسب مدال تاریخی تیم ملی وزنه برداری بانوان در رقابت‌های نوجوانان جهان (مدال برنز در حرکت دوضرب غزاله حسینی در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ عربستان)
-قهرمانی تیم ملی مردان تکواندو ناشنوایان در مسابقات قهرمانی جهان برای اولین بار (با ۲ طلا، یک نقره و ۲ برنز در جهانی تهران)
-قهرمانی تیم ملی مردان کاراته ناشنوایان در مسابقات قهرمانی جهان برای اولین بار (با ۳ طلا و ۶ برنز در جهانی تهران)
-قهرمانی تیم ملی بانوان کاراته ناشنوایان در مسابقات قهرمانی جهان برای اولین بار (با ۴ طلا و ۴ برنز در جهانی تهران)
-کسب دو نشان طلا در مسابقات قهرمانی یخ نوردی جهان در سوئیس برای نخستین بار (طلای محسن بهشتی راد در ماده سرعت و محمدرضا صفدریان در ماه کمبایند)
-کسب مقام سوم تیم ملی بانوان دوچرخه‌سواری در مسابقات تایم تریل تیمی آسیا برای نخستین بار
-قهرمانی تیم‌های ملی نوجوانان و بزرگسالان هندبال ساحلی در رقابت‌های آسیایی و صعود به مسابقات جهانی برای نخستین بار
-قهرمانی تیم ملی نوجوانان دختر هندبال و نایب قهرمانی تیم ملی جوانان دختر هندبال و صعود به مسابقات جهانی برای نخستین بار
-سریع‌ترین صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر
-حضور تیم ملی بزرگسالان والیبال در جمع ۸ تیم برتر جهان در لیگ ملت‌ها ۲۰۲۲ با مربیان ایران برای نخستین بار
-حضور تیم ملی نوجوانان دختر هندبال در جمع ۱۶ تیم برتر جهان در مسابقات قهرمانی ۲۰۲۲ جهان در مقدونیه برای نخستین بار
-عنوان هشتمی نازیین ملایی در مسابقات قایقرانی روئینگ ۲۰۲۲ جهان در جمهوری چک برای نخستین بار
-کسب مدال برنز مهرداد ظفری در مسابقات پاورلیفتینگ قهرمانی ۲۰۲۲ جهان در افریقای جنوبی برای نخستین بار
-کسب عنوان سومی کاروان ورزشی ایران با ۴۰ مدال رنگارنگ در المپیک ناشنوایان در برزیل برای نخستین بار
-طلای محمدنبی رضایی در ۵ هزار متر کانو قهرمانی قایقرانی ۲۰۲۲ جهان در جمهوری چک برای اولین بار
-برنز هدیه خیرآبادی در مسابقات قایقرانی قهرمانی جوانان جهان به عنوان نخستین مدال تاریخ قایقرانی زنان ایران در مسابقات جهانی
-نایب قهرمانی تیم ملی بانوان نجات غریق در ماده ۴ در ۹۰ متر قهرمانی ۲۰۲۲ جهان در ایتالیا برای نخستین بار
-طلای عرفان کُر در مسابقات قهرمانی امید‌ها و جوانان مچ انمدازی ۲۰۲۲ جهان در ترکیه برای نخستین بار
-راهیابی سمانه بیرامی باهر و دانیال ساوه شمشکی در فینال مسابقات قهرمانی اسکی صحرانوردی ۲۰۲۲ جهان در اسلوونی برای نخستین بار
-کسب اولین مدال ترای اتلون در مسابقات قهرمانی ۲۰۲۲ آسیا در قزاقستان توسط پارسا محجوب
-قهرمانی تیم ملی تکواندو بانوان در مسابقات قهرمانی ۲۰۲۲ آسیا در کره جنوبی برای نخستین بار
-نایب قهرمانی تیم ملی واترپلو در مسابقات قهرمانی ۲۰۲۳ آسیا در سنگاپور بعد از ۲۸ سال
-طلای تاریخی تکواندو بانوان در مسابقات قهرمانی ۲۰۲۳ جهان در آذربایجان توسط ناهید کیانی برای اولین بار
-مدال طلای علی پاکدامن در مسابقات شمشیربازی سابر ۲۰۲۳ آسیا در کره جنوبی بعد از ۲۲ سال
-عنوان سومی بسکتبال باویلچر در مسابقات قهرمانی ۲۰۲۳ جهان در امارات برای اولین بار و کسب مجوز حضور در المپیک ۲۰۲۴
-کسب عنوان قهرمانی تیم ملی جوانان والیبال در مسابقات قهرمانی جهان در بحرین بدون باخت
-کسب سه مدال طلا توسط الهام حسینی در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا ۲۰۲۲ در قطر در رشته وزنه برداری برای نخستین بار
-قهرمانی حسین وفایی ملی¬پوش اسنوکر ایران در رقابت¬های Shoot out ۲۰۲۲ (نخستین جام ورزشکاران ایرانی در رویداد حرفه¬ای¬های اسنوکر جهان) (راه¬یافتن حسین وفایی برای اولین بار و به عنوان نخستین فرد ایرانی به مسابقات قهرمانی اسنوکر جهان)
- صعود به مرحله دوم و حضور در جمع ۱۶ تیم برتر رقابت‌های جهانی هندبال برای اولین بار (۲۰۲۳ در لهستان)
-کسب اولین مدال (برنز) جهانی تاریخ هندبال توسط تیم ساحلی نوجوانان پسر (یونان ۲۰۲۲)
-مقام سوم تیم ملی نوجوانان تنیس روی میز در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۲۲ در لائوس برای اولین بار
-کسب عنوان قهرمانی جام ملت‌های فوتبال ساحلی آسیا با پیروزی مقتدرانه مقابل ژاپن (صعود تیم ملی فوتبال ساحلی به جام‌جهانی بعد از ۶ سال)
-قهرمانی کاروان ورزش‌های جانبازان و معلولین در بازی‌های پاراآسیایی جوانان ۲۰۲۱ در بحرین با کسب ۴۴ طلا ۵۴ نقره و ۳۶ برنز
-کسب مدال تاریخی تیم ملی پاورلیفتینگ در مسابقات قهرمانی بزرگسالان جهان ۲۰۲۲ افریقای جنوبی

همچنین محسن رضوانی، رئیس فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو با بیان اینکه در ۲ سال اخیر در رشته شنا پیشرفت خوبی داشتیم و موفق به ثبت رکورد‌های ملی شده‌ایم گفت: همچنین ما در رشته واترپلو تلاش کردیم که با برنامه‌ریزی مدال برنزی را که در سال ۹۷ پس از ۴۴ سال در بازی‌های آسیایی کسب کردیم را حفظ کنیم و در خصوص رشته شیرجه نیز با توجه به کمبود سخت افزار‌های مورد نیاز برای حفظ و نگهداری استعداد‌های این رشته با مشکلات زیادی رو برو بودیم.

وی در ادامه با بیان اینکه اکنون باید شرایط کشور به گونه‌ای باشد که تمامی نوجوانان و جوانان بتوانند شنا کردن را بیاموزند، اظهار داشت: در همین راستا طرحی از سوی فدراسیون جهانی شنا تحت عنوان شنا برای همه، شنا برای زندگی مدنظر قرار گرفته است و حسین المسلم مدیر شورای المپیک کنفدراسیون شنا آسیا و مدیرکل شورای المپیک در سفری که در تابستان سال ۱۴۰۱ به ایران داشت درخصوص شنای ایران با معاون اول رئیس جمهور دیدار کرد.

رضوانی با اشاره به بررسی طرح هفت سطح شنا در سراسر کشور در این دیدار گفت: این طرح برای نوآموزان شنا ۶ الی ۱۲ سال برنامه ریزی شده و به آموزش شنا در هفت سطح از پایه تا پیشرفته می‌پردازد و اجرای آن زمینه را برای همگانی کردن و کشف و رشد استعداد‌های این رشته ورزشی فراهم میکند که خوشبختانه طی این ۲ سال اقدامات خوبی برای اجرای این طرح انجام شده است.

رئیس فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو تاکید کرد: شناگران جوان و آینده دار ایران در سال‌های اخیر نشان داده اند در صورت فراهم سازی شرایط و امکانات مناسب می‌توانند آینده خوبی برای این رشته رقم بزنند و اگر ما برای آموزش شنا بعنوان یک ورزش پایه به فرزندانمان پیش از ۱۲ سالگی برنامه ریزی کنیم، قطعا شاهد رشد و موفقیتشان در رشته‌های ورزشی مختلف و حتی محیط کار و زندگیشان خواهیم بود.

رضوانی با اشاره به موفقیت‌های کسب شده در این رشته ورزشی در سال ۱۴۰۱ گفت: در طول سال ۱۴۰۱ با تلاش شناگران ایران ۷۳ رکورد در رده‌های سنی و ملی به ثبت رسیده است و همچنین در بازی‌های همبستگی کشور‌های اسلامی که سال گذشته به میزبانی ترکیه برگزار شد ملی پوشان کشورمان موفق شدند مدال برنز تیمی در ماده ۴ در ۱۰۰ متررا کسب کنند.

وی در ادامه با اشاره به موفقیت‌های کسب شده توسط ملی پوشان شنای ایران در رقابت‌های انتخابی مسابقات شنا قهرمانی جهان در اوایل سال جاری بیان کرد: خوشبختانه نتایج کسب شده در این رشته ورزشی نشان‌دهنده روند رو به رشد شنای کشورمان است، اما تعدادی از ابر قدرت‌های دنیا در آسیا حضور دارند و برای کسب مدال نیازمند تلاش و برنامه ریزی همه جانبه هستیم.

رضوانی در خصوص وضعیت رشته واترپلو گفت: ما در رشته واترپلو در سال ۲۰۱۸ موفق شدیم پس از ۴۴ سال به مدال بازی‌های آسیایی دست یابیم که این اتفاق مهم برای این رشته بسیار مفید بود، اما با توجه به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی استخر‌ها به مدت دو سال بازی رسمی نداشتیم؛ با پایداری شرایط کرونا و بازگشایی استخر‌ها شرایط تمرین و آماده سازی تیم ملی با قدرت از سر گرفته شد و ملی پوشان واترپلو ایران با حضور مربی صربستانی خود سال گذشته عازم رقابت‌های واترپلو قهرمانی آسیا به میزبانی تایلند شد.

وی افزود: با توجه به پایان قرارداد مربی خارجی تیم ملی واترپلو ایران و فراهم نشدن ادامه همکاری با این مربی، با تصمیم کمیته فنی یک مربی داخلی برای هدایت تیم جهت حضور در مسابقات قهرمانی آسیا انتخاب شد و از آنجاییکه مسابقات قهرمانی آسیا سنگاپور بعنوان رقابت‌های ورودی لیگ جهانی بود و تیم‌ملی واترپلوی ایران برای کسب جواز حضور در برلین نیازمند کسب موفقیت در این مسابقات بودند.

رئیس فدراسیون ادامه داد: ملی پوشان واترپلو ایران در این مسابقات خوش درخشیدند و موفق شدند برای نخستین بار در تاریخ این رشته ورزشی به مدال نقره قهرمانی آسیا دست یابند و طلسم مدال آوری در این رقابت‌ها را پس از ۲۸ سال بشکنند؛ و تیم ملی ایران با کسب این مدال تاریخی جواز حضور در مسابقات لیگ جهانی را کسب کرد و پس از آن راهی این رقابت‌ها در آلمان شد که اتفاق بزرگی برای این رشته ورزشی بود.

همچنین رضوانی در خصوص شیرجه کشورمان گفت: با رایزنی‌های صورت گرفته موفق شدیم سال ۱۴۰۱ شیرجه کشورمان را همراه با یک مربی به کمپ تمرینی فدراسیون جهانی که کشور مالزی برگزار شد اعزام کنیم. اگر مشکلی پیش نیاید به صورت گلخانه‌ای ۳ تا ۴ شیرجه‌رو خوب داریم که این شیرجه‌رو‌ها آینده بسیار درخشانی دارند و اگر بتوانیم آن‌ها را حمایت کنیم به صورت گلخانه‌ای می‌توانند موفق باشند، اما در مجموع برای توسعه شیرجه از ابزار مناسب و کافی برخوردار نیستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ حدود ۲۴ رکورد در بخش بانوان جابجا شد، اظهار داشت: این اتفاق نشان از علاقه و انگیزه بانوان کشورمان است و خوشبختانه در حال حاضر دارای لیگ واترپلوی بانوان هستیم و در بخش بانوان چندین مسابقه شنا نیز سالیانه برگزار می‌کنیم. آن چیزی را که مدنظر ما است فقط و فقط در ایران می‌توانیم برگزار کنیم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *