برجسته‌نگار هوشمند در اختیار نابینایان مناطق محروم قرار گرفت

11:41 - 29 مرداد 1402
کد خبر: ۴۷۳۰۰۶۷
دسته بندی: جامعه ، عمومی
برجسته‌نگار هوشمند در اختیار نابینایان مناطق محروم قرار گرفت
به همت بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان امام برجسته‌نگار هوشمند در اختیار نابینایان مناطق محروم قرار گرفت.

خبرگزاری میزان- رییس مرکز نوآوری جمعیت، سلامت و خانواده بنیاد ۱۵ خرداد از توزیع برجسته‌نگار هوشمند در میان کتابخانه‌های عمومی کشور خبر داد و افزود: این تبلت‌ها برای نابینایان و به ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان امکان استفاده از متون کتابخانه‌ای را فراهم کرده است.

محمدرضا دهقان خاطرنشان کرد: با مشارکت بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تاکنون تعدادی از این برجسته‌نگار‌های هوشمند تهیه و در اختیار کتابخانه‌های عمومی مناطق محروم کشور از جمله در استان‌های سیستان و بلوچستان، ایلام، بوشهر، گرگان، آذربایجان غربی، فارس و خراسان جنوبی قرار گرفته است.

رییس مرکز نوآوری «مثبت پنج» درباره ویژگی‌های برجسته‌نگار هوشمند توضیح داد: این تبلت مخصوص نابینایان توسط یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی ساخته شده و با برخورداری از وزن و حجم کم صفحه کلید، نمایشگر بریل و خروجی صوتی، قابلیت تبدیل متن به گفتار را دارد.

دهقان تاکید کرد: از مزایای عمده این برجسته‌نگار هوشمند در مقایسه با نمونه مشابه خارجی می‌توان به پشتیبانی کامل از زبان فارسی، پشتیبانی فنی در داخل کشور، شناسایی خودکار توسط سیستم عامل و قیمت ارزان‌تر اشاره کرد.

به گفته رییس مرکز نوآوری جمعیت، سلامت و خانواده بنیاد ۱۵ خرداد، تبلت مخصوص نابینایان از قابلیت تنظیم میزان برجستگی نقاط بریل و ویرایش پایه دوزبانه فارسی و انگلیسی نیز برخوردار است.

دهقان تصریح کرد: این برجسته‌نگار هوشمند به دلیل داشتن خروجی‌های بریل و صوتی، سیستم عامل، قابلیت شارژ و وزن و حجم کم بهترین وسیله کمکی توانبخشی برای نابینایان ایرانی به‌شمار می‌رود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *