دوره آموزش عمومی دوره طلایی شناسایی استعداد‌های درخشان است

۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲:۵۳
کد خبر: ۴۷۲۹۰۲
دسته بندی‌: جامعه ، عمومی
وزیر آموزش و پرورش گفت: دوران طلایی شناسایی و تقوبت پایه‌های استعداد‌های برتر در دوره آموزش عمومی است

دوره آموزش عمومی دوره طلایی شناسایی استعداد‌های درخشان است

به گزارش خبرنگار گروه جامعه ، سید محمد بطحایی در آیین افتتاح باشگاه دانش پژوهان جوان با بیان اینکه حضور در جمع نخبگان افتخاری برای ماست اظهار کرد: یکی از مهمترین مسائل که در دوره آموزش عمومی مطرح است بحث پرورش استعداد‌های درخشان است. آموزش عمومی یعنی دوره قبل از دیپلم یعنی دروان شکوفایی و طلایی شناخت استعداد‌های برتر در جوانان است. نمی‌توان نسبت به این مسئله غفلت کرد.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: دوران طلایی شناسایی و تقوبت پایه‌های استعداد‌های برتر در دوره آموزش عمومی است و نمی‌توان از این موضوع به سادگی گذشت. از سوی دیگر توجه بیش از اندازه نوعی درخواست غیر واقعی نسبت به این مسئله ایجاد می‌کند. اگر سیاست گذاران دوره آموزش عمومی کشور به این خط تعادل توجه نکنند ضرر زیادی کشور را فرا خواهد گرفت. مسئولان با بی توجهی به نخبگان و توجه زیاد به نخبگان ضرر زیادی برای کشور دارد و باید یک خط تعادل برای آن پیدا کرد.

وی افزود: در سال‌های گذشته توجه بیش از حد به این مسئله داشتیم و بچه‌ها را صرفا بر اساس قابلیت ذهنی غربال کردیم. امروز یک حرکت خوب در حال رخ دادن است.

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت : اندیشکده نخبگان باید بتواند تصمیم سازی کند و قید و بند‌های سازمان‌های دولتی را نداشته باشد و باید بخش عمده این اندیشکده‌ها غیر دولتی باشد تا بتواند از پتانسیل‌های موجود استفاده کند و در این صورت است که می‌تواند برای حل مشکلات جامعه موفق عمل کند.

وی گفت: این پژوهشکده نباید به یک ساختار سازمانی تشکیلاتی تبدیل شود. کرسی‌ها این اندیشکده و واحد‌های این اندیشکده باید با رویکرد بسط و توسعه شبکه علمی در سایر بخش‌ها عمل کند.

بطحایی با بیان اینکه اندیشکده باید بتواند راه جلب مشارکت را به کار بگیرد افزود: کمک به این اندیشکده‌ها به عنوان اتاق فکر وظیفه ما است.

وی ادامه داد: در تمام زمینه‌ها به کمک این اندیشکده‌ها خواهیم آمد. باید شورای راهبری، سازوکار‌های اجرای عملیات و ساختار این اندیشکده‌ها را راه اندازی کنیم تا بتوانند به خوبی وارد عمل شوند. باید نقشه راه این اندیشکده تا ۲ ماه دیگر مشخص شود. همچنین باید اقدامات عملی این اندیشکده تا سال آینده مشخص شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *