رئیس سیا عضو کابینه بایدن می‌شود

16:15 - 31 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۹۵۸
رئیس سیا عضو کابینه بایدن می‌شود
جو بایدن می‎گوید که از رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا خواسته است تا به عضویت کابینه او درآید.

خبرگزاری میزان - «جو بایدن»، رئیس‌ جمهور آمریکا، می‎گوید که از «ویلیام برنز»، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، خواسته است تا به عضویت کابینه وی درآید و یکی از نزدیک‌ترین مشاورانش در زمینه امنیت ملی و سیاست خارجی باشد.

«بایدن» با اشاره به رویکرد «برنز» در قبال جنگ اوکراین و رقابت آمریکا با چین، گفت: سیا تحت مدیریت «برنز» رویکردی روشن و بلندمدت برای چالش‌های اصلی امنیت ملی آمریکا ارائه می‌دهد.

این اقدام پیش‌تر از سوی «واشنگتن پست» گزارش شده بود؛ این پایگاه گفته بود که حضور «ویلیام برنز» در کابینه آمریکا تا حد زیادی نمادین است و به «برنز» هیچ مقام جدیدی نمی‌دهد.

یک کارشناس در این رابطه، می‎گوید که انتصاب «برنز» نشان دهنده اعتماد بایدن به وی و تجربه شغلی اوست. 

به گفته وی، «برنز» سهم مهمی در تصمیم‎گیری درباره امنیت ملی آمریکا به ویژه در موضوع روسیه و چین داشته است. 

«ویلیام برنز» که تحصیلکرده دانشگاه «لا سال» در فیلادلفیا و دانشگاه آکسفورد است، در سال ۱۹۸۲ به وزارت خارجه آمریکا پیوست.

وی در سال ۲۰۰۵ سفیر آمریکا در روسیه بود و همچنین مشاور ارشد وزیران خارجه پیشین آمریکا از جمله «وارن کریستوفر» و «مادلین آلبرایت» بوده است.

«برنز» در سال ۲۰۱۴ و پس از ۳۳ سال سابقه کار در وزارت خارجه آمریکا بازنشسته شده بود، اما با پیروزی «جو بایدن» دوباره به سیاست آمریکا بازگشت. 

«ویلیام برنز» اولین مدیر سیا نیست که به مقام کابینه آمریکا دست یافته است.

«بیل کلینتون»، رئیس جمهور پیشین آمریکا از مدیران سیا، یعنی «جان دوچ» و «جورج تنت» برای فعالیت در کابینه خود نام برده بود، همانطور که «رونالد ریگان» «ویلیام کیسی» را به کابینه دعوت کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *