هوش مصنوعی؛ محور اصلی نشست بایدن و مدیران شرکت‎های فناوری

13:51 - 31 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۹۲۷
هوش مصنوعی؛ محور اصلی نشست بایدن و مدیران شرکت‎های فناوری
شرکت‌های معروف آمریکایی فعال در حوزه هوش مصنوعی با تعهداتی درباره موضوع توسعه هوش مصنوعی موافقت کردند.

خبرگزاری میزان - کاخ سفید، می‌گوید که روسا و مدیران عامل شرکت‌های فناوری پیشرو که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند، با تعهدات متعددی در زمینه اشتراک‌گذاری، آزمایش و توسعه فناوری جدید هوش مصنوعی موافقت کرده‌اند. 

مدیران ۷ شرکت «گوگل»، «مایکروسافت»، «متا»، «آمازون»، «OpenAI»، «Anthropic» و «Inflection» جمعه در کاخ سفید گرد هم آمدند تا با «جو بایدن» دیدار کنند.

«جف زینتز»، رئیس کارکنان کاخ سفید، گفت: شرکت‌های آمریکایی فعال در حوزه نوآوری در جهان پیشتاز هستند، و آن‌ها مسئولیت دارند که این کار را انجام دهند و به انجام آن ادامه دهند، اما مسئولیت یکسانی برای اطمینان از ایمن و قابل اعتماد بودن محصولاتشان دارند.

اما طرح کلی دقیقی برای اینکه کاخ سفید چگونه می‌تواند شرکت‌ها را در صورتی که به تعهدات خود عمل نکنند، پاسخگو نگه دارد، وجود ندارد. 

«زینتز»، می‎گوید: ما از هر اهرمی که در دولت فدرال داریم برای اجرای این تعهدات و استاندارد‌ها استفاده خواهیم کرد. در عین حال، ما به قانون در این زمینه نیاز داریم.

مقام‎های کاخ سفید می‌گویند که در حال توسعه قوانین هوش مصنوعی هستند که این فناوری را تنظیم می‌کند و همچنین روی اقدامات اجرایی که در هفته‌های آینده اعلام خواهد شد، از نزدیک با کنگره همکاری می‌کنند. 

این تعهدات چیست؟ 

جزئیات زیادی درباره تعهدات شرکت‌های فناوری درباره به اشتراک‎گذاری اطلاعات، آزمایش و شفافیت ارائه نشده است.

برای مثال، تعهدی برای توسعه مکانیسم‌هایی وجود دارد که کاربران بدانند چه زمانی محتوا از سوی هوش مصنوعی، از طریق «واترمارک» تولید می‌شود.

شرکت‌ها همچنین گفتند که برای جلوگیری از تعصب، تبعیض و حفظ حریم خصوصی، تمهیداتی را در نظر خواهند گرفت. 

شرکت‌ها همچنین متعهد شده‌اند که سیستم‌های هوش مصنوعی خود را قبل از انتشار از طریق طرف ثالث آزمایش کنند.

یک نمونه از این کار در کنفرانس DEF-CON در لاس وگاس ماه آینده برگزار خواهد شد. 

برخی از شرکت‎ها، از جمله گوگل و OpenAI، با تشویق کاخ سفید، سیستم‌های هوش مصنوعی خود را در آنجا آزمایش خواهند کرد. 

فراتر از آن، طرح کلی واضحی از اینکه طرف‌های شخص ثالث چه کسانی هستند و چگونه انتخاب می‌شوند، وجود ندارد.

اما کاخ سفید می‌گوید این توافق‌ها تنها اولین قدم است. 

منتقدان می‌گویند که شرکت‌های بزرگ فناوری نباید مرکز گفت‎وگو باشند

برخی از کارشناسان هوش مصنوعی درباره حضور شرکت‌های بزرگ فناوری در خط مقدم گفت‎وگو درباره تنظیم مقررات هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده‌اند.

«ایفئوما آجونوا»، کارشناس حقوق در اموری که تلاقی فناوری و کار را مطالعه می‌کند، گفت که برای او ناامید کننده است که کسانی که سهم مالی در توسعه هوش مصنوعی دارند در خط مقدم اعلامیه‌های کاخ سفید درباره هوش مصنوعی قرار گرفته‌اند.

به گفته وی، ما همچنین می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که گفتگو‌ها صدا‌های دیگری را که انگیزه‌ی مالی از این موضوع ندارند نیز در بر بگیرند.

همچنین نگرانی‌هایی وجود دارد که تمرکز شرکت‌های بزرگ‌تر و تثبیت‌شده‌تر در توافق‌های جدید، می‌تواند به آن کسب‌وکار‌ها کمک کند، در حالی که شرکت‌های کوچک‌تری را که تازه شروع به کار کرده‌اند، با چالش مواجه می‌کند. 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *