قتل جمعی در مرز‌های آبی اروپا/نتایج تحقیقات درباره غرق شدن کشتی پناهجویان در سواحل یونان

8:37 - 31 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۷۹۸
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
قتل جمعی در مرز‌های آبی اروپا/نتایج تحقیقات درباره غرق شدن کشتی پناهجویان در سواحل یونان
غرق شدن کشتی حامل پناهجویان در یونان نمونه بارز قتل جمعی در مرز‌های اروپا به شمار می‌رود.

خبرگزاری میزان - به تازگی یک کشتی ماهیگیری حامل صد‌ها پناهجو به نام «آدریانا» در نزدیکی شهر بندری «پیلوس» یونان غرق شد.

حدود ۶۰۰ نفر از جمله کودکان غرق شدند و تحقیقاتی که از سوی چندین نهاد حقوق بشری و رسانه‌ای انجام شد، اکنون به این نتیجه رسیده است که «آدریانا» به وسیله گارد ساحلی یونان به سمت آب‌های ایتالیا کشیده شده و پس از ناموفق بودن این عملیات، واژگون شده است.

تیم تحقیقاتی با ۲۶ نفر از بازماندگان صحبت کرد، سوابق موجود دادگاه را ارزیابی و ورودی‌های دفتر ثبت کشتی‌های درگیر در این ماجرا را بررسی کرد. 

کشتی گارد ساحلی یونان در ۱۳ ژوئن به «آدریانا» رسید که به تازگی آب، غذا و سوخت را از نفتکش Faithful Warrior دریافت کرده بود. 

فیلم‌های ویدیویی نشان می‌دهند که آدریانا با ظرفیت بیش از حد، قبلا در فهرست خطرناکی قرار گرفته بود و باید یک اقدام نجات فوری برای آن آغاز می‌شد.

«آدریانا» ساعت‌ها به دلیل شکسته شدن قطب‌نما و کمبود سوخت که تنها به وسیله جریان آب حرکت می‌کرد، در حال طی کردن مسیر بود، اما پس از ورود گارد ساحلی یونان، این کشتی دوباره با سرعت ثابت به سمت ایتالیا حرکت کرد. 

بازماندگان گزارش می‌دهند که گارد ساحلی آن‌ها را هدایت و ادعا می‌کرد که یک کشتی گارد ساحلی ایتالیایی از قبل منتظر آن‌ها بوده است.

۲ بازمانده درباره چگونگی واژگونی کشتی روایاتی را مطرح کرده و گفتند گارد ساحلی یونان چگونه اقدام به یدک‎کشی این کشتی کرده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اظهارات ضبط و منتشر شده از سوی گارد ساحلی یونان تحت فشار و شامل دستکاری بوده است.

تعدادی از بازماندگان کشتی «آدریانا» می‌گویند که از سوی گارد ساحلی یونان هدف ارعاب قرار گرفته و به آن‌ها گفته شده که درباره نحوه غرق شدن «آدریانا» سکوت کنند.

حوادث دیگری که نشان می‌دهد گارد ساحلی یونان هرگز علاقه‌ای به نجات پناهجویان نداشته است، آشکار شده است؛ آژانس حفاظت از مرز‌های اروپایی نیز اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

اسنادی که از سوی رسانه‌ها و نهاد‌های حقوق بشری به دست آمده با آنچه که مقام‎های «فرانتکس» درباره نحوه غرق شدن «آدریانا» بیان می‌کنند، در تضاد کامل است.

«فرانتکس» تحقیقات خود را درباره غرق شدن «آدریانا» آغاز کرده است اما در عین حال، کمیسیون اتحادیه اروپا به حمایت از تحقیقات مقام‎های یونانی ادامه می‌دهد؛ این تحقیقات بر ۹ شهروند مصری دستگیر شده پس از غرق شدن کشتی تمرکز می‌کنند که ظاهرا هدایت کشتی و توزیع آب و غذا را در میان پناهجویان بر عهده داشتند.

علاوه بر این هنوز مشخص نیست که چرا قایق‌های در نزدیکی منطقه غرق شدن «آدریانا» هیچ تماس هشداری از سوی «آدریانا» دریافت نکرده‌اند.

چند شهروند مصری که هدایت این کشتی را بر عهده داشتند، متهم به عضویت در یک باند قاچاق انسان و واژگونی کشتی هستند و در صورت گناهکار شناخته شدن، به حبس ابد محکوم می‌شوند. 

به گزارش «wsws»، بازماندگان «آدریانا»، می‎گویند که گارد ساحلی آن‌ها را مجبور کرد که این ۹ نفر را «عامل غرق شدن کشتی و قاچاقچی انسان» معرفی کنند. 

یکی از بازماندگان، گفت: مقام‎های یونان آن‌ها را بازداشت کرده و به ناحق آن‌ها را متهم به سرپوش گذاشتن بر جنایت خود کردند.

با توجه به شواهد موجود، اولویت گارد ساحلی یونان بیشتر این بوده که «آدریانا» را از آب‌های سرزمینی این کشور خارج کند تا آن‌ها را نجات دهد.

غرق شدن آدریانا، که منجر به کشته شدن بیش از ۶۰۰ پناهجو شد، آشکارا یک قتل عام بود که عمدا یا با عدم ارائه به موقع کمک روی داد و در هر صورت اتحادیه اروپا مسئول آن است.

انتهای پیام/


برچسب ها: اروپا پناهجویان

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *