جزئیات اجرای طرح‌های جایگزین آبرسانی در سیستان و بلوچستان

13:02 - 30 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۷۳۰
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
جزئیات اجرای طرح‌های جایگزین آبرسانی در سیستان و بلوچستان
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان از حفر ۱۱۵ حلقه چاه در دشت‌های دارای پتانسیل آبی استان به منظور جبران کوتاه‌مدت حق‌آبه ایران از هیرمند توسط وزارت نیرو خبر داد.

خبرگزاری میزان _ به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، علیرضا قاسمی گفت: با توجه به بدعهدی کشور افغانستان در خصوص تحویل حق‌آبه هیرمند، برنامه‌ریزی برای تأمین آب منطقه سیستان و زاهدان انجام گرفت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان بیان کرد: طی سنوات قبل، طرحی جهت جبران کمبود آب شهر زاهدان از دشت حرمک آغاز شده بودکه با توسعه این پروژه، جایگزین طرح اضطراری آبرسانی شد و ۱۵ حلقه چاه با دبی ۴۰۰ لیتر بر ثانیه از این دشت وارد مدار بهره‌برداری شده و همزمان برداشت آب از چاه‌نیمه کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: طرح دومی که اکنون در حال اجرا است، حفر ۳۵ حلقه چاه با دبی ۱۲۰۰ لیتر بر ثانیه در دشت هامونِ هیرمند و حفر ۱۵ حلقه چاه در منطقه شیله با پیش‌بینی ۳۵۰ تا ۴۰۰ لیتر در ثانیه است که مجموعا با چاه‌های حرمک دو مترمکعب در ثانیه آب تولید شده و از این میزان ۵۰ درصد برای سیستان و نیمی دیگر برای زاهدان وارد مدار می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان اضافه کرد: با توجه به ظرفیت خطوط انتقال موجود، امکان انتقال آب برای سیستان معادل ۱۰۰۰ لیتر بر ثانیه از آبخوان‌های هامونِ، هیرمند و شیله فراهم است.

قاسمی با اشاره به آخرین وضعیت پروژه‌های در دست اجرا گفت: در چاه‌های حفر شده، ۴۹ کیلومتر عملیات برق‌رسانی به اتمام رسیده و پیشرفت فیزیکی خطوط انتقال آب ۸۰ درصد است، پیش‌بینی می‌شود تا مردادماه آب برای شیرین‌سازی آماده تحویل شود.

وی با اشاره به طرح میان‌مدت تهلاب نیز گفت: با توجه به وسعت آبخوان تهلاب در شرق استان، تامین آب از محل این آبخوان شرقی، توسط وزارت نیرو در حال برنامه‌ریزی است که توسط شرکت آب‌نیرو انجام خواهد شد.

این گزارش حاکی است در جریان اجرای طرح اضطراری تأمین آب سیستان و زاهدان احداث ۲ آب‌شیرین‌کن نیز پیش‌بینی شده است که در حال طی کردن فرآیند خرید تجهیزات است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *