ایران اقدام آمریکا را در جلوگیری از میزبانی اجلاس سالانه آیمو محکوم کرد

12:27 - 30 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۷۱۷
ایران اقدام آمریکا را در جلوگیری از میزبانی  اجلاس سالانه آیمو محکوم کرد
سخنگوی وزارت امور خارجه به اقدام خلاف موازین آمریکا در جلوگیری از میزبانی ایران برای مراسم روز جهانی دریانوردی با همکاری سازمان آیمو واکنش نشان داد.

خبرگزاری میزان - «ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت امورخارجه، اقدام آمریکا در جلوگیری از میزبانی جمهوری اسلامی ایران برای اجلاس سالانه سازمان بین‌المللی دریانوردی را شدیدا محکوم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اقدام خلاف عرف و موازین بین‌المللی آمریکا در سوء استفاده از سازمان‌های بین‌المللی گفت: آمریکا بار دیگر ماهیت زورگویانه و استکباری خود را با ممانعت از برگزاری اجلاس سالانه روز جهانی دریانوردی در ایران نشان داد؛ این در حالیست که رویداد یادشده از سوی سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) در لندن در سال ۱۳۹۴ به تصویب شورای آیمو رسیده و توسط مجمع عمومی این سازمان وابسته به ملل متحد نیز تایید شده بود.

کنعانی افزود: اقدام آمریکا که با همراهی انگلیس بود، ثابت کرد که سوء استفاده سیاسی از نهاد‌های فنی و تخصصی ملل متحد، برای این کشور هیچ حد و مرزی ندارد حتی اگر به کاهش اعتبار جهانی این سازمان‌ها منجر شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به نادیده گرفتن آرای اکثریت سازمان بین‌المللی دریانوردی از سوی آمریکا افزود: این اقدام خلاف موازین بین‌المللی آمریکا، با مخالفت شدید بسیاری اعضای شورا مواجه شد که به پیشنهاد آن کشور رای مخالف و یا ممتنع دادند و تاکید کردند که نادیده گرفتن مصوبات قبلی سازمان باعث بی‌اعتباری خود سازمان خواهد شد.

کنعانی افزود: متاسفانه دولت آمریکا با توسل به دروغ پردازی، اتهام زنی و بیان خلاف واقع، می‌خواهد سرپوشی بر اقدامات غیرقانونی و ناموجه خود فراهم سازد.

کنعانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای آیمو، همواره بر کنشگری فعال و مسئولانه خود در عرصه دریانوردی بین‌المللی تاکید داشته و وفق تعهدات بین المللی عمل می‌کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *