سردار منتظرالمهدی: تئاتر بستری مناسب برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی است

22:01 - 29 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۶۶۹
سردار منتظرالمهدی: تئاتر بستری مناسب برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی است
معاون فرهنگی و اجتماعی فراجا با تاکید بر استفاده از ظرفیت بسزا و بستر معنوی تئاتر برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی گفت: بهره مندی از توان هنرمندان می‌تواند حس انسان دوستی، همدلی و همراهی را در جامعه تعمیم دهد.

خبرگزاری میزان - سردار محمدسعید منتظرالمهدی، معاون فرهنگی و اجتماعی فراجا در حاشیه دیدار با اعضای گروه تئاتر نابینایان و کم بینایان گروهِ باران و نمایش این گروه در تالار مشاهیر تئاتر شهر تهران علاوه بر تحسین فنی و زیبایی شناسانه نمایش گروه باران، ترویج نشاط و زندگی پر امید آنان را مایه مسرت و البته گونه‌ای عینیت یافته از سایکو درام (تئاتر درمانی) دانست.

معاون فرهنگی و اجتماعی فراجا با تاکید بر استفاده از ظرفیت بسزا و بستر معنوی تئاتر برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی گفت: بهره‌مندی از توان هنرمندان می‌تواند حس انسان دوستی، همدلی و همراهی را در جامعه تعمیم بدهد.

وی افزود: این عزیزان علی‌رغم ناتوانی ظاهری و جسمانی (نابینایی، کم بینایی و ...) هنرمندانه توانستند، تئاتری با موضوع اعتیاد به نمایش گذاشته و با انتقال حس خوب انسان دوستی و همذات پنداری، مخاطب را به گونه‌ای جذاب و شیرین درگیر موضوع تلخ اعتیاد کنند.

گروه درمانی، راهکار رهایی

سردار منتظرالمهدی با بیان اینکه امروز اعتیاد به عنوان معضلی اجتماعی خانواده‌ها را گرفتار خود کرده، اظهار کرد: در این تئاتر به‌درستی گروه درمانی به عنوان راهکار رهایی فرد از چنگال اعتیاد تاکید شده البته مهم‌ترین مسئله خاستگاه و اراده فرد گرفتار است که خود بخواهد درمان شود؛ در این صورت با گروه درمانی و کمک خانواده به طور قطع درمان به جامعه باز می‌شود‌.

تئاتر، تلنگری ملموس

وی با بیان اینکه تماشای این تئاتر تلنگری است که به مخاطب یادآور می‌شود، خداوند بخشنده نعمت‌های بی شماری را به انسان اعطا کرده و گفت: من و شما در تمرینی ساده اگر فقط یک ساعت چشم هایمان را ببندیم به طور ملموس‌تری حس می‌کنیم بینایی چه نعمت بزرگی است که باید قدردان آن باشیم، اما این عزیزان هنرمند با وجود نقص جسمانی خوشحال و امیدوار به آینده با تقویت توانایی‌های درونی خود توانسته‌اند به هدف و خواسته‌های خود دست یابند.

معاون فرهنگی و اجتماعی فراجا، تصریح کرد: پشتکار، تمرین، ممارست، همت و توکل به خدا از مشخصه‌های بارزی است که در وجود این عزیزان موج می‌زند و باید از تک تک این هنرمندان درس زندگی و امید به آینده را آموخت.

وی افزود: امیدوارم بتوانیم از ظرفیت و بستر گسترده و معنوی تئاتر که در بسیاری از زمینه‌ها مغفول مانده آن طور که بایسته و شایسته است در فرهنگ سازی و آگاهی رسانی جامعه برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی بهره‌مند شویم؛ چرا که چنین افراد توانمندی به زیبایی می‌توانند حس انسان دوستی، همدلی و همراهی را به مخاطب منتقل کنند. باید در این مسیر موانع را برداشته و راه را هموار کنیم.

بازاجتماعی کردن فرد معتاد

معاون فرهنگی و اجتماعی فراجا با تاکید بر اینکه معتاد نشوید که درمانش سخت است، گفت: برای بازاجتماعی و درمان فرد معتاد به عنوان یک بیمار و رهایی از چنگال اعتیاد باید همه با هم همانطور که اشاره شد با گروه درمانی و به کمک خانواده اقدام کنیم.

گروه تئاتر نابینایان و کم بینایان باران با بیش از ۱۰ سال سابقه و ۴۰۰ اجرا توانسته است از جشنواره‌های مختلف نظیر جشنواره بین المللی تئاتر فجر جایزه کسب کند.

در پایان مراسم، هدایایی از سوی معاونت اجتماعی فراجا به این عزیزان اهدا شد.

انتهای پیام/


برچسب ها: فراجا

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *