سفر معاون وزیر خارجه به ورشو/ باقری: ناتو عامل ترویج ناامنی است

22:36 - 28 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۵۶۴
سفر معاون وزیر خارجه به ورشو/ باقری: ناتو عامل ترویج ناامنی است
معاون سیاسی وزارت امور خارجه که به لهستان سفر کرده می‌گوید: ناتو نه‌ تنها امنیت‌ساز نیست بلکه به‌عنوان عامل ترویج ناامنی نیز عمل می‌کند. 

خبرگزاری میزان - علی باقری، معاون وزیر امور خارجه که برای برگزاری دور جدید رایزنی‌های سیاسی با همتای لهستانی در ورشو به سر می‌برد، در دیدار با تعدادی از سفرا و دیپلمات‌های خارجی مقیم لهستان، گفت: سیاست همسایگی دولت جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اینکه مناسبات سیاسی ۲ جانبه ایران و همسایگان را در این مقطع ارتقا داد، بسترساز ثبات و مشوق همکاری‌های اقتصادی نیز شد.

باقری با اشاره به کارآمدی سیاست راهبردی همسایگی دولت جمهوری اسلامی ایران، در تبیین مولفه‌های اصلی این سیاست، تصریح کرد: اعتماد متقابل سیاسی، اتکا به ظرفیت‌های منطقه برای حل و فصل مشکلات، بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرامنطقه برای توسعه و پیشرفت و در نهایت تحکیم پیوند‌های اقتصادی و به عبارت دیگر نهادینه‌سازی همکاری‌های اقتصادی و ارتقای سرمایه‌گذاری و توسعه تجارت میان کشور‌های منطقه از جمله مهم‌ترین مولفه‌های سیاست همسایگی است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به احیای روابط ایران و عربستان، اظهار کرد: ابتکار راهبردی تهران و ریاض نشان داد کشور‌های منطقه از بلوغ سیاسی لازم برای حل و فصل مشکلات در درون منطقه برخوردارند.

باقری با اشاره به استقبال همه بازیگران سیاسی از توافق ایران و عربستان، بیان کرد: تنها موجودیت که از تعامل تهران و ریاض نگران شد و حتی نتوانست ناراحتی و دل‌مشغولی خود را پنهان کند رژیم اشغالگر قدس بود، چرا که ماهیت آن بر تنش و بی‌ثباتی بنا شده و تنها عامل ناامنی و آشوب در منطقه است.

معاون وزیر خارجه همچنین در پاسخ به پرسش یکی از سفرا درباره نقش ناتو در منطقه، تصریح کرد: حضور ناتو در افغانستان بر همه ثابت کرد که ناتو نه‌ تنها امنیت‌ساز نیست، بلکه به‌عنوان عامل ترویج ناامنی نیز عمل می‌کند. 

باقری، عنوان کرد: حاصل ۲۰ سال حضور کشور‌های عضو ناتو در افغانستان، ۴۵ برابر شدن تولید مواد مخدر در این کشور بود. 

در این نشست که سفرا و دیپلمات‌هایی از آسیا و اروپا حضور داشتند چند تن از سفرا به اظهارنظر پرداختند.

انتهای پیام/


برچسب ها: علی باقری

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *