داوری: سرپرست تیم ملی انتخاب من بود نه حدادی/ مربی برزیلی بسکتبال ۳ نفره ماه آینده در تهران

9:53 - 28 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۴۰۱
دسته بندی: ورزشی ، توپ و تور
داوری: سرپرست تیم ملی انتخاب من بود نه حدادی/ مربی برزیلی بسکتبال ۳ نفره ماه آینده در تهران
رییس فدراسیون بسکتبال گفت: باتوجه به تکنیک و هوش بسکتبالیست‌های ایرانی، همیشه خودمان را با تیم‌های خوب اروپایی مقایسه می‌کنم.

خبرگزاری میزان - نشست خبری جواد داوری، رییس فدراسیون بسکتبال از ساعت ۹:۳۰ امروز (چهارشنبه) با حضور خبرنگاران در سالن جلسات کمیته ملی المپیک برگزار شد.

داوری در ابتدای این نشست اظهار داشت: ۱۶ ماه از حضورم در فدراسیون بسکتبال می‌گذرد و تلاش‌مان بر اینست تا در مسیر ساختارسازی با قدرت ادامه دهیم. تلاش مجموعه ما اینست که دوباره بسکتبال ایران را در آسیا و جهان بر سر زبان‌ها بیاندازیم. باید جدا از کسب سهمیه‌ها، در جام‌های جهانی عملکرد بهتری داشته باشیم. آموزش و توجه به رده‌های پایه که سال‌ها مغفول مانده باید بیشتر از قبل مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: یکی از اقدامات مهم در همین راستا بحث برگزاری مسابقات و لیگ‌های مختلف در رده‌های سنی است. از همین رو سازمان لیگ فعالیت‌هایش را به صورت مستقل اداره می‌کند تا نظام باشگاه‌داری در بسکتبال کشورمان به استاندارد‌های جهانی نزدیک شود. باید حواشی برگزاری لیگ‌ها از فدراسیون دور شود تا ما وظایف مان در راستای توجه بیشتر به تیم ملی را به نحو احسن انجان دهیم. استعدادیابی دیگر مانند گذشته نیست و باید شرایط در تمام شهر‌ها به صورتی باشد که بتوانند در تیم‌داری ورود کنند و استعدادیاب‌های فدراسیون با حضور در لیگ‌های پایه، بسکتبالیست‌های مستعد را شناسایی کنند. برنامه‌ریزی تیم‌های ملی تا ۲۰۳۰ را انجام داده‌ایم و این برنامه با حضور من یا بدون من باید انجام شود. باید چرخه استعدادیابی تا رسیدن به تیم ملی بزرگسالان یکدست باشد.

رییس فدراسیون بسکتبال تاکید کرد: از همین رو طرح جامع خوبی درخصوص لیگ‌های پایه انجام شد و یکی از معدود رشته‌های توپی هستیم که حدود ۲۳۰ برای حضور در لیگ‌های نوجوانان و جوانان اعلام آمادگی کرده‌اند. به هیات‌های استانی اعلام کرده‌ام که اصلی‌ترین مرکز استعدادیابی برای تیم‌های ملی پایه، همین لیگ‌های رده‌های سنی است. پشتوانه‌سازی قطعا در آینده‌ای نه چندان دور جواب خواهد داد. امیدوارم با تغییر نگرش در تیم ملی بزرگسالان فراتر از بسکتبال آسیا نگاه کنیم. باتوجه به تکنیک و هوش بسکتبالیست‌های ایرانی، من همیشه خودمان را با تیم‌های خوب اروپایی مقایسه می‌کنم که علاوه بر این برخلاف اروپایی‌ها، فاکتور غیرت و تعصب ملی را داریم. 

وی در مورد درخشش تیم بانوان گفت: بانوان ما توانایی زیادی دارند و به نظرم تأخیر در نتیجه‌گیری در این حوزه به خاطر دیده نشدن در سال‌های قبل بوده است. در رده بانوان تمام اعزام‌ها انجام شد چرا که نیاز داریم رده سنی بانوان تجربه بین‌المللی بیشتری با حضور تورنمنت‌های مختلف کسب کند. در همین راستا تیم ملی بانوان امروز برای برگزاری چند دیدار دوستانه راهی اردن خواهد شد و پس از آن در جام ویلیام جونز شرکت خواهند کرد.

داوری با تاکید بر موضوع آموزش در فدراسیون گفت: باید در حوزه آموزش خودمان را با معیار‌های فیبا هماهنگ کنیم. قرار است در ۸ منطقه مختلف کشور کلاس‌های دانش‌افزایی را برگزار کنیم. شاید در لیگ ۲۰ مربی خوب کشورمان درگیر باشند و باید از مربیان خوب دیگر در حوزه آموزش استفاده کنیم. در ۱۶ ماه گذشته بیش از ۱۰۰ ساعت جلسه در حوزه آموزش داشته‌ایم.

رییس فدراسیون بسکتبال خبر داد: با یک مربی خوب خارجی از کشور برزیل برای تیم بسکتبال ۳ نفره بانوان به توافق رسیده‌ایم و قرار است ماه آینده به تهران بیاید. در نظر داریم از حضور این مربی سطح بالا در حوزه بسکتبال ۳ نفره بانوان استفاده کنیم تا در بازی‌های آسیایی بتوانیم نمایش خوبی در این بخش داشته باشیم. باید در داوری بسکتبال ۳ نفره هم تلاش کنیم، زیرا هیچ داور بین‌المللی در بسکتبال ۳ نفره نداریم.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه تیم ملی در دوران گذار قرار دارد، باید کمی صبور باشیم. این روند با ارمغانی شروع شد و خوشبختانه در نهایت توانستیم به جام جهانی صعود کنیم. سرمربیان تیم ملی باید مستقل فعالیت کنند و هیچ وقت اجازه نخواهم داد که یک سرمربی تیم ملی در رده باشگاهی شاغل باشد. حتی در نظر داریم رفته رفته حضور دستیاران و مربیان تیم‌های ملی در در رده باشگاهی را محدود کنیم تا تمرکز کادرفنی تیم‌های ملی کاملا متمرکز بر تیم ملی باشد. 

داوری افزود: در مورد تغییر ارمغانی اصلا بحث نارضایتی و پایین بودن سطح فنی مطرح نبوده و فقط در راستای تسریع در روند تغییر نسل در تیم ملی بسکتبال تصمیم گرفتیم تا از حضور سرمربی ترکیه‌ای استفاده کنیم. همچنین در نظر داریم ارتباط با بسکتبال ترکیه را توسعه دهیم، زیرا معتقدم با ارتباط بیشتر با بسکتبال ترکیه می‌توانیم زودتر به سطح جهانی نزدیک شویم.

رئیس فدراسیون بسکتبال در پاسخ به سوالی در مورد نارضایتی‌ها در مورد وضعیت پرداختی‌های لیگ بسکتبال بانوان، گفت: حضور کلیه تیم‌های حاضر در لیگ آتی بسکتبال بانوان منوط به تسویه حساب با اعضای تیم در فصل قبل است و اصلا اجازه نخواهیم داد که تیمی بدون تسویه حساب در لیگ شرکت کند حتی اگر این اتفاق باعث تقلیل تعداد تیم‌های لیگ شود.

وی در واکنش به سوالی در مورد حواشی انتخاب بهادرزاده به عنوان مدیر اجرایی و سرپرست تیم ملی، گفت: در این باره خیلی صحبت‌ها شد و من خیلی شناخت خوبی از او دارم. انتخاب بهادرزاده انتخاب شخصی من بوده و اصلا ارتباطی به حامد حدادی نداشته. قرار است سهراب کیهانی، نایب رییس فدراسیون نیز به عنوان سرپرست تیم ملی بسکتبال به زودی کارش را آغاز خواهد کرد.

داوری در خصوص مطالبات سعید ارمغانی گفت: اختلاف نظر تنها در خصوص یک بند است و قرار است یا به ایران بیایند یا اینکه به صورت جلسه وبیناری این اختلافات در مورد فسخ قرارداد برگزار شود.

وی درباره دلایل آغاز نشدن روند ساخت کمپ جدید تیم ملی نیز گفت: یکسری مشکلات در روند اداری زمین سه نفره و پنج نفره داریم که به زودی برطرف می‌شود تا ساخت این کمپ را آغاز کنیم که دستاورد بزرگی خواهد بود.

رئیس فدراسیون بسکتبال درباره قرار گرفتن ایران در رتبه ۳۱ پاور رنکینگ جام جهانی نیز گفت: این موضوع متاسفانه نشأت گرفته از نتایج تیم ایران در المپیک بود، اما من قول می‌دهم این تیم فعلی افتخار آفرین باشد.

داوری در پاسخ به این سوال که برای بازی‌های آسیایی هدف فدراسیون بسکتبال ایران چیست؟ اظهار کرد: برنامه‌های تدارکاتی تیم ملی تا آخر بازی‌های هانگژو بسته شده است. دیدِ من همیشه مدال قهرمانی است، اما بسکتبال است و شرایط مشخص نمی‌کند. صحبت کردن درباره مقام خوب نیست، اما این تیم منسجمی که الان تمرین می‌کند، اگر حدادی هم برسد حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت. دمیر از شرایطی نرمال به شرایطی پر تنش وارد شد که نشان می‌دهد تفکر برنده دارد و مطمئن باشید اتفاق خوبی برای تیم رقم خواهد خورد.

رئیس فدراسیون بسکتبال درباره حامی مالی جدید فدراسیون عنوان کرد: حدود یک ماه و نیم است که قرارداد ما با اسپانسر قبلی تمام شده و در حال رایزنی برای پیدا کردن یک حامی واقعی هستیم که یکی دو هفته دیگر نهایی خواهد شد.

داوری درباره روابط فدراسیون در حوزه بین‌الملل گفت: هاکوپ خاجیریان، دبیرکل فیبا آسیا در جریان امتناع تیم ملی استرالیا برای حضور در ایران، طرف ما را گرفت و ارتباط خوبی با او دارم. ارتباطات خوبی هم با دبیر فدراسیون جهانی دارم و اعتقاد دارم که در نشست بعدی فدراسیون جهانی، شیخ ثانی رئیس فیبا خواهد شد. بعد از جام جهانی از مسئولان آسیایی و جهانی دعوت خواهم کرد به ایران بیایند. عدم حضور مسئولان جهانی در ایران اصلاً خوب نیست.

وی تصریح کرد: پیشنهاد میزبانی کاپ آسیا ۲۰۲۵ و جوانان آسیا ۲۰۲۴ را ارائه کرده‌ایم، اما مشکلات بزرگ سخت افزاری و هتلینگ داریم. شرایط شرق و غرب آسیا کاملاً با هم متفاوت است. گرفتن میزبانی، عوامل و روابط خاصی می‌خواهد و امیدوارم حداقل به یکی از میزبانی‌ها برسیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا کیهانی با وجود دغدغه‌های زیاد خود می‌تواند کنار تیم باشد؟ تصریح کرد: با کیهانی صحبت کرده‌ام و گفتم که ما از اردو‌ها که برگردیم مسابقات زیادی داریم، اما وی با وجود همه درگیری‌هایی که داشت، بدون مشکل کنار تیم خواهد بود و قطعا بدون مشکل با ما همراه خواهد بود. ضمن اینکه او با تصمیمات ما بسیار همراه است.

داوری تاکید کرد: اگر بخواهیم موفق باشیم، با تخریب یکدیگر این موضوع حاصل نمی‌شود. در دوره گذشته یک تخلفی می‌شود، این تخلف توسط مخالفان مخابره شد و باعث دو سال محرومیت داوران ما شد. یکسری اتفاقاتی درباره بسکتبال افتاده است که نمی‌خواهم درباره آن‌ها صحبت کنم. مسائل زیادی رخ داده است که مطرح شدنش به پیکره بسکتبال آسیب می‌زند. من بین منافع خودم و بسکتبال اگر منافع خودم را ببینم، قطعا یک روز هم نمی‌مانم، چون در اخلاق من نیست. اگر دید را نسبت به مسائل باز کرده و بسکتبال را ببینیم، قطعا پیشرفت می‌کنیم. انتقاد لازم است، اما به شرطی که مغرضانه نباشد.

وی درباره راه اندازی کمپ جدید تیم ملی افزود: من اخلاق جهادی در کار دارم و اگر بخواهم کاری کنم به سرعت آن را آغاز می‌کنم، اما یکسری محدودیت‌های قانونی وجود دارد. فکر می‌کنم بتوانم تا پایان سال زمین سه به سه را فراهم کنم، اما تکمیل این پروژه که یک پروژه عظیم است با تامین بودجه به زودی انجام خواهد شد. سعی می‌کنم با به کار گیری اسپانسر هزینه‌ها را تامین کنیم. چیزی حدود ۲۰۰ میلیارد هزینه نیاز داریم.

او با اشاره به مصاحبه اخیر حامد آفاق گفت: بسیار ناراحتم که شرایط برای حضور چنین ستاره‌هایی که ۲۰ سال تجربه ملی دارند فراهم نیست. همانطور که آفاق گفت، مشحون یک مدیر استثنایی بود که داشته‌های خود را به بهترین شکل مدیریت کرد. او اسطوره مدیریت و اخلاق است، چون ۴۰ سال رئیس بسیاری از فدراسیون‌ها و ارگان‌ها بود و بعد از رفتن هم با آرامش رفتند که بسیار مهم است. ما هم سعی می‌کنیم با مدیریت مناسب حق خود را بگیریم.

داوری همچنین گفت: مدیر باید بتواند پول بیاورد، از هر راهی که می‌تواند. من از مسائل مالی نمی‌ترسم، چون هیچوقت و در هیچ کاری، در این زمینه مشکل نداشته‌ام. اسپانسر ما بیاید دستم بازتر می‌شود و هدف من این است که به سمت هیات‌های استانی بروم. هیات‌های استانی ما هم اکنون نیز در زمینه آموزش و مینی بسکتبال فعال هستند و مطمئن باشید در دو سه سال آینده نتیجه می‌گیریم. من بدنه فدراسیون را خلوت‌تر می‌کنم تا به هدف اصلی خودم که تیم ملی است رسیدگی کنم. درباره مسائل مالی هم نگرانی ندارم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *