شورای رقابت: سازمان حمایت قیمت خودروهای مونتاژی را محاسبه کرده است

23:43 - 27 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۳۶۲
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
شورای رقابت: سازمان حمایت قیمت خودروهای مونتاژی را محاسبه کرده است
 در پی دستور رئیس جمهور مبنی بر اصلاح قیمت خودرو‌های مونتاژی که از سوی شورای رقابت افزایش یافته این شورا اعلام کرد محاسبه کارشناسی قیمت‌ها در سازمان حمایت انجام شده است.

خبرگزاری میزان – طبق اعلام روابط عمومی مرکز ملی رقابت درباره مصوبه ۵۸۴ شورای رقابت مبنی بر اصلاح و اعلام قیمت خودرو‌های مونتاژی، نکات زیر را به اطلاع می‌رساند:

سازمان حمایت قیمت خودرو‌های مونتاژی را محاسبه کرده است

۱- پیش از از ورود شورای رقابت و تشخیص انحصار در بازار خودرو، قیمت‌گذاری محصولات تولیدی خودروسازان مونتاژی بر اساس تصمیمات هیئت مدیره شرکت خودروساز انجام می‌گرفت و با توجه به انحصار ایجاد شده در بازار خودرو که عمدتاً به دلیل قوانین و مقررات حاکم بر بازار بوده است، قیمت‌هایی بسیار بالاتر از مصوبات کنونی شورا به مشتریان ارائه می‌شد (به صورت فروش مستقیم و یا از طریق عرضه در بورس کالا).


۲- حفظ، تداوم و تحقق تولید که یکی از ارکان اصلی شعار سال توسط مقام معظم رهبری است، مستلزم ایجاد انگیزه برای استمرار تولید بر اساس برنامه‌های ارائه شده و رفع مشکلات بر مبنای هدف مذکور بوده و عدم سودآوری یا تحمیل زیان، قطعاً این بخش از تولید را که عمدتاً توسط بخش خصوصی انجام می‌شود، دچار مخاطره و توقف خواهد کرد.

۳- اصلاح قیمت‌ها نه بر اساس نظر خودروسازان، بلکه صرفاً بر اساس بررسی اسناد و داده‌های حسابداری و صورت‌های مالی مورد تأیید حسابرسان قانونی که توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به عنوان مرجع رسمی، تخصصی و حاکمیتی محاسبه قیمت، بررسی و نهایی شده است. کما اینکه در حال حاضر برخی شرکت‌های تولیدکننده، قیمت‌های بیشتری را نسبت به قیمت‌های اعلامی شورای رقابت، متقاضی هستند، لیکن صرفاً درخواست‌ها بر اساس مستندات مورد تأیید سازمان‌های مذکور ملاک عمل قرار گرفته است.

۴- تأکید می‌شود قیمت‌های مصوب شورای رقابت در جلسه ۵۸۴، نسبت به قیمت‌های مورد عمل شرکت‌های خودروساز کاهش داشته که این موضوع در بازار خودرو کاملاً محسوس است و انتظار می‌رود با استمرار در تولید و افزایش عرضه و تحقق برنامه واردات که مورد مطالبه مجلس و دولت محترم بوده و در چارچوب دستورالعمل ۵۴۳ مصوب شورا مورد تأکید قرار گرفته و در حال پایش است، ثبات در بازار کنونی استمرار یابد.

۵- نهایتاً یادآور می‌شود شورای رقابت از هر گونه بررسی کارشناسی و فنی در خصوص مبانی و دلایل افزایش قیمت محصولات تولیدی مذکور و هر اقدامی که باعث رقابت‌پذیری بیشتر در بازار خودرو و رفاه مصرف‌کنندگان است، استقبال کرده و همواره پشتیبان سیاست‌ها و برنامه‌های ریاست محترم جمهور و دولت محترم است. 

بر این اساس رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت روز ۲۵ تیر به وزرای اقتصاد و صمت مأموریت داد تا علت افزایش قیمت خودرو‌های مونتاژی به وسیله شورای رقابت را بررسی و این روند را اصلاح کنند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه شورای رقابت با چه توجیهی قیمت خودرو‌های مونتاژی را افزایش داده است؟، معاون اول رئیس جمهور و وزرای اقتصاد و صمت را مامور بررسی و اصلاح این روند کرد.

رئیس جمهور، گفت: اینکه در سال «رشد تولید و مهار تورم»، یک بخش بدون اخذ مجوز‌های لازم کالا‌ها را گران کند، قابل پذیرش نیست و دستگاه‌ها باید خود را موظف به مقابله با گرانی و تورم بدانند.


انتهای پیام/


برچسب ها: شورای رقابت

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *