تاج: داور حق مصاحبه ندارد و نباید در تلویزیون حاضر شود/ دنبال وارد کردن VAR با روش خاصی هستیم

11:27 - 27 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۲۲۰
دسته بندی: ورزشی ، فوتبال
تاج: داور حق مصاحبه ندارد و نباید در تلویزیون حاضر شود/ دنبال وارد کردن VAR با روش خاصی هستیم
رییس فدراسیون فوتبال گفت: اشتباهات را تکذیب نمی‌کنیم و همین باعث می‌شود بیش از پیش سهوی بودن اشتباهات داوری ثابت شود.

خبرگزاری میزان - به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال گفت: آغاز ماه محرم را خدمت همه عزیزان عرض تسلیت دارم. از اینکه در جمع شما داوران زحمتکش و کم درآمدترین قشر فوتبال هستم، خوشحالم. همواره در فوتبال داخلی، آسیا و جهانی مطرح هستید. در AFC همیشه یکی از موارد مورد اشاره مسأله داوری است و هیات رییسه فدراسیون نیز همواره توجه خاصی دارد. اهمیت این نشست باعث حضور مدیران فدراسیون و سازمان لیگ مشخص شده است و عدم حضور دیگر مدیران همگی دلایل خاصی داشته است. از پیشکسوتان و داوران عزیز و اصحاب رسانه تقدیر و تشکر می‌کنم.

وی در ادامه گفت: از اقدام منصوری که درخواست تشویق داوران غایب در این جلسه را مطرح کرد، تشکر می‌کنم. این‌ها تاثیرات خودشان را در داوری گذاشتند و جای آن‌ها هم خالی است. در جلسات هیات رییسه بار‌ها عرض کردم که با وجود کمیته‌های زیادی که داریم دو بخش کمیته تیم‌های ملی و داوری تاثیر زیادی بر سایر ارکان فدراسیون دارند. داوری فوتبال تا حدی تاثیر دارد که زمانی که به تلویزیون دسترسی ندارم از افشاریان پیگیر مباحث داوری می‌شوم و جویای شرایط می‌شوم. داوری تاثیرگذار است و روزانه شاهد آن هستیم. معتقدم آمار افشاریان که امروز مطرح کرد بسیار خوب بود و اینکه به سمت پذیرش اشتباه می‌رویم و به دنبال عدم تکرار آن باشیم شجاعت می‌خواهد که قابل تقدیر است.

رییس فدراسیون فوتبال ادامه داد: مطمئنا به کمیته داوران و داوران پس از این پذیرش اشتباهات احترام بیشتری از سوی مردم گذاشته می‌شود. در واقع اشتباهات را تکذیب نمی‌کنیم و همین مسئله باعث می‌شود که بیش از پیش سهوی بودن اشتباهات داوری ثابت شود. چون داوران زیاد بودند امکان سوت زدن در فواصل زمانی کم را نداشتند و همین یکی از مسایل تاثیرگذار در عدم آمادگی داوران بود.

تاج گفت: همه باید به این سمت برویم که دفاع از داوری باید منطقی باشد. اگر بگوییم هیچ اشتباهی صورت نمی‌گیرد که اشتباه است، اینکه حفاظ داوری را برداریم هم اشتباه دیگر است. کمیته انضباطی باید یک حفاظ برای داوری ایجاد کند. اگر اعتراضی وجود دارد باید قانونی و از چارچوب قانون مطرح شود. از نظرم داور اصلا حق مصاحبه ندارد و نباید در شبکه تلویزیونی حاضر شود و اولین پرسش نیز این است که آیا حق داوری را دریافت کردید؟ کسی این را میپرسد که خودش حق فوتبال را پرداخت نمی‌کند. در واقع مدعی ما، خودشان مقصران اصلی هستند که حق پخش را پرداخت نمی‌کنند. دریافتی ما از طریق‌ AFC نیز که محقق نمی‌شود، با وجود اینکه همه تلاش ما برگزاری همه برنامه‌هاست و همین الان یک تیم ما خارج از کشور بوده و دو تیم دیگر اعزام می‌شوند. تیم ملی امید در ترکیه است، فوتسال عازم کافا می‌شود و ساحلی نیز عازم روسیه است، این اقدامات با درآمد خیلی ناچیز صورت می‌گیرد. یک مسئول در کشور پیدا شود و بپرسد چرا VAR را وارد نکردید تا مشکلات اصلی را بگوییم.

رییس فدراسیون فوتبال تاکید کرد: سیستم کمک داور ویدیویی وارد خواهد شد. اما از ۵ شرکت با ٣ شرکت امکان همکاری نداریم. از ٢ شرکت دیگر همه کار‌ها انجام شده، اما بیش از ١٢ درصد ساخت تجهیزات ساخت آمریکا است و امکان واردات نداریم. تلاش کردیم از طریق فیفا که جا دارد از اینفانتینو نیز تشکر کنم، شرایط مورد بررسی قرار گرفته و همین الان دبیرکل، رییس بین الملل و خزانه دار در سوییس هستند تا با روش خاصی VAR را وارد کنیم. با وجود تحریم‌های ظالمانه همین مجموعه در تلاش است که تجهیزات را وارد کنیم.

وی اظهار داشت: توقع من از دولت این است که جلسه‌ای را برگزار کنند تا با همکاری در راستای رفع موانع پیش برویم. الان در بحث ورود بانوان همه دستگاه‌ها در تلاش و هماهنگی بسیار خوبی هستند تا این اقدام انجام شود. اما باید همین کار در بحث ورود تجهیزات کمک داور ویدیویی نیز صورت بگیرد. داوری ما علیرغم اشتباهات، شرافتمندانه است. داور در وسط زمین باید تصمیمی بگیرد که میلیون‌ها تماشاگر دارد و از چند زاویه قابل بررسی است. تازه در کارشناسی‌های داوری بعضا از پنج کارشناس بازهم چند نظر متفاوت بیان می‌شود. پس چه انتظاری می‌توان از داوران داشت. همه باشگاه نیز مدعی هستند. چندین جلسه با کمیته‌های قضایی فدراسیون داشتیم و مطمئن باشید نتیجه آن را خواهید دید، چون از این مورد در بحث آینده‌ای ملی نیز متضرر شدیم. هرکسی تحت هر شرایطی به داوری شکایت کند، ورود خواهد شد.

رییس فدراسیون درباره سقف قرارداد و تعداد بازیکنان در ادامه گفت: سقف قرارداد و تعداد بازیکنان تحت پوشش دلالان غیررسمی، بحث مهم دیگری بود که به من گفتند ورود به این حیطه شاید با حواشی زیادی همراه باشد، اما اینکار را کردیم. وقتی درآمد کم است باید کنترل هزینه کرد، باید مصارف را مدیریت کنیم و این یک اصل اقتصادی است؛ بنابراین سقف قرارداد را باتوجه به متضرر بودن باشگاه‌ها که حتی نتوانستند مجوز حرفه‌ای بگیرند، انجام دادیم. چرا بازیکن خارجی بیاید که حتی بازی نمی‌کند. خود باشگاه‌ها که از شرایط اقتصادی شکایت داشتند، ما فقط بر اساس شرایط، آن را تبدیل به قانون کردیم.

وی در ادامه در خصوص دستمزد داوری افزود: خوشبختانه همین پرداختی ناچیز را انجام دادیم، البته به غیر از لیگ دسته سوم و فوتسال. اما از اینکه این مبلغ واقعا ناچیز است قبول داریم، اینکه آن را بخواهیم با دستمزد‌های دلاری بین‌المللی مقایسه کنیم اشتباه است. اما تغیبراتی در آن انجام خواهد شد. در حال حاضر پنج میلیون تومان است. البته تعداد داوران را کم کردیم و تعداد قضاوت‌ها بیشتر می‌شود. با این حال آن را افزایش خواهیم داد.

تاج در پایان گفت: از همه داوران تشکر می‌کنم، در زمین بازی باید بسیار متمرکز عمل کرد. مثلاً خود داور نباید در جشن قهرمانی یک تیم شرکت کند. دیروز یک تیتر زدند از قول من که ورود رونالدو و بنزما به ایران ممنوع است، از AFC پیگیری کردند که چرا اینطور است، توضیح دادم که منظور من این بود که با توجه به شرایط مورد نیاز نظیر اسپانسر و ... امکان حضورشان را نداریم. شک نکنید که امسال اتفاق متفاوت داوری خواهیم داشت. اشتباهات کمتر خواهد بود و با قابلیت‌هایی که دارید موثرتر قضاوت خواهید کرد. VAR نیز وارد خواهد شد. کمیته انضباطی نیز با قاطعیت شرایط را زیر ذره بین خواهد داشت.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *