عضو حقوقدان شورای نگهبان: در امر نظارت بر انتخابات طبق قانون عمل می‌شود

19:09 - 26 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۱۰۳
عضو حقوقدان شورای نگهبان: در امر نظارت بر انتخابات طبق قانون عمل می‌شود
عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: آرای مردم حق‌الناس است و شورای نگهبان ضمن اینکه از این حق صیانت و پاسداری می‌کند، در امر نظارت بر انتخابات طبق قانون عمل خواهد کرد.

خبرگزاری میزان - غلامرضا مولابیگی، عضو حقوقدان شورای نگهبان در جمع اعضای شبکه ناظران بر انتخابات در شهرستان ملایر ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه شهدای ناظر از تلاش‌ها و اقدامات دست‌اندرکاران امر نظارت بر انتخابات قدردانی کرد و گفت: قانون اساسی که میثاق ملی در هر کشوری است، در جمهوری اسلامی ایران مزین به ۲ موضوع «جمهوریت» و «اسلامیت» است که به «مردم‌سالاری دینی» تعبیر می‌شود. رهبر معظم انقلاب معتقدند که جمهوریت و اسلامیت یکی است و جمهوریت در درون اسلامیت وجود دارد.

وی اظهار کرد: شما حافظان و پاسداران مردم‌سالاری دینی و امین نظام و مردم در موضوع نظارت بر انتخابات هستید.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان با گرامیداشت سالروز تشکیل این شورا که مصادف با روز ۲۶ تیر است، عنوان کرد: شورای نگهبان طبق اصولی از قانون اساسی، عهده‌دار وظایف و صلاحیت‌هایی است. یکی از آن وظایف، نظارت بر انتخابات‌های ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و همه‌پرسی‌هاست.

مولابیگی، خاطرنشان کرد: این شورا وظیفه مهم دیگری هم برعهده دارد که کمتر به آن شناخته می‌شود و آن نظارت بر مصوبات مجلس شورای اسلامی و صیانت از احکام مقدس شرع و قانون اساسی است. مصوبات مجلس باید قبل از ابلاغ و اجرا برای بررسی و تایید به شورای نگهبان ارسال شود؛ این نوع از نظارت پیشینی و با نظارت پسینی که در برخی از کشور‌ها وجود دارد، متفاوت است.

وی افزود: در نظارت پسینی ممکن است برخی از اصول قانون اساسی برای مدتی یا برای همیشه نقض شود، اما در نظارت پیشینی از نقض قانون اساسی جلوگیری به عمل می‌آید تا حقی از مردم ضایع نشود. شورای نگهبان در نظرات پیشینی باید ظرف مدت ۱۰ روز اظهارنظر کند که قابل تمدید تا ۲۰ روز هم است؛ در غیر این‌صورت مصوبه خود به خود تبدیل به قانون می‌شود.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان اظهار کرد: دیگر وظیفه شورای نگهبان تفسیر اصول قانون اساسی بنابر استفسار مراجع ذی‌صلاح است که این کار طبق اصل ۹۸ انجام می‌گیرد.

مولابیگی در بخشی دیگر، بیان کرد: انقلاب اسلامی مردم ایران با شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» به پیروزی رسید. تحقق جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری دینی در گرو برگزاری انتخابات‌های ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری است.

وی در خصوص اهمیت انتخابات پیش‌رو، گفت: رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال جاری به موضوع انتخابات اشاره فرمودند و در سخنرانی دیگری عنوان کردند که توپخانه دشمن علیه انتخابات شروع به کار کرده است. امید است انتخابات امسال پرشور و باشکوه برگزار شود.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به راهبرد‌های اعلامی از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر «مشارکت»، «سلامت»، «رقابت» و «امنیت» در انتخابات پیش‌رو، عنوان کرد: این راهبرد‌ها باید مدنظر تمامی دست‌اندرکاران و دستگاه‌های مرتبط با انتخابات قرار گیرد. شورای نگهبان درباره راهبرد سلامت مسئولیت اصلی برعهده دارد و در مورد سایر راهبرد‌ها مسئولیت فرعی دارد.

وی یادآور شد: آرای مردم حق‌الناس است و شورای نگهبان ضمن اینکه از این حق صیانت و پاسداری می‌کند، در امر نظارت بر انتخابات طبق قانون عمل خواهد کرد تا حقی از مردم و داوطلبان تضییع نشود.

مولابیگی در پایان ابراز امیدواری کرد که نهاد‌ها و دستگاه‌های مسئول زمینه مشارکت مردم در انتخابات را فراهم آورند و دغدغه‌مندان و دلسوزان نیز با تکیه بر دو عنصر «ایمان» و «امید» به تبیین نقش انتخابات در پیشرفت کشور بپردازند.

انتهای پیام/


برچسب ها: شورای نگهبان

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *