همه کلاس‌های دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید حضوری است

18:41 - 26 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۱۰۲
دسته بندی: صفحه نخست ، عمومی
همه کلاس‌های دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید حضوری است
معاون آموزشی وزیر علوم می‌گوید: همه دانشگاه‌ها به صورت یکپارچه و همزمان، سال تحصیلی جدید را از اول مهر آغاز می‌کنند.

خبرگزاری میزان – قاسم عموعابدینی، معاون آموزشی وزیر علوم در اجلاس رؤسای دانشگاه‌های کشور، گفت: همه کلاس‌ها به صورت حضوری خواهد بود و امکان حضور و غیاب هوشمند هم در برخی دانشگاه‌ها فراهم شده است.

معاون آموزشی وزارت علوم، اظهار کرد: شورای گسترش آموزش عالی در خصوص آمایش آموزش عالی تصمیم می‌گیرد و در استان‌ها نیز کمیته‌ای با محوریت دانشگاه معین برای آمایش شکل گرفته است.

وی اضافه کرد: به کمیته‌های استانی ابلاغ شده است تا طبق جدول زمانی اعلام شده رشته‌های تحصیلی قابل حذف را به وزارت علوم اعلام کند.

عموعابدینی، تأکید کرد: در شورای گسترش تصویب شد که در هر شهرستان فقط یک دانشگاه دولتی فعالیت کند و اجرای این مصوبه در ۲۵ شهرستان آغاز شده است.

وی افزود: کمیته‌های استانی با همکاری و هماهنگی مسولان شهرستان و استان برنامه آمایش مؤسسات آموزش عالی را به وزارت ارسال می‌کنند و تاکنون برنامه ۵ شهرستان به تصویب شورای گسترس رسیده است.

معاون وزیر علوم وظایف کمیته استانی آمایش را در ۳ محور، آمایش رشته‌ها، مأموریت‌گرایی و ساماندهی مؤسسات آموزش عالی اعلام کرد و عنوان کرد: مسؤلیت این کمیته با دانشگاه معین استان است.

معاون آموزشی وزیر علوم، بیان کرد: طرح تحول جزو برنامه‌های دولت سیزدهم است و در برنامه هفتم هم پیشنهاد شده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ اقدام مهم طرح تحول به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است و ۳ محور اصلی آن، برنامه محوری، استاد محوری و شاگرد پروری است، اضافه کرد: اولین برنامه درسی به شیوه استاد محور تصویب شد و به صورت آزمایشی در یکی از دانشگاه‌ها اجرا می‌شود.

معاون آموزشی وزیر علوم، افزود: براساس طرح تحول ۲۰ دانشکده فناوری‌های نوین و تعدادی دانشکده نیاز محور در کشور تأسیس می‌شود.

به گفته عموعابدینی، ایجاد ۱۵ رشته تحصیلی ویژه بانوان خانه‌دار به تصویب رسیده است که به شکل غیرحضوری خواهند بود.


معاون آموزشی وزارت علوم همچنین گفت: طرح استاد راهنما برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی از مهرماه امسال آغاز می‌شود و در هنگام ثبت نام دانشجویان در دانشگاه، هر استادی مسؤلیت راهنمایی تحصیلی ۲۰ تا ۳۰ دانشجو را برای کل دوران تحصیل بر عهده می‌گیرد.


انتهای پیام/


برچسب ها: وزارت علوم

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *