خرازی: ایران با هرگونه مداخله نظامی و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی کشور‌ها مخالف است

17:08 - 26 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۰۹۵
خرازی: ایران با هرگونه مداخله نظامی و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی کشور‌ها مخالف است
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در دیدار سفیر ژاپن گفت که ایران با هرگونه مداخله نظامی و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی کشور‌ها مخالف است

خبرگزاری میزان - «کازوتوشی آیکاوا»، سفیر ژاپن در تهران صبح امروز با سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی دیدار کرد؛ در این دیدار مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز آخرین وضعیت روابط دو کشور مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

در این دیدار، خرازی با تاکید بر اهمیت تحولات منطقه خاور دور و آثار جنگ اوکراین بر این منطقه گفت: شورای راهبردی روابط خارجی با توجه به افزایش تحرکات نظامی و دفاعی کشور‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در محیط پیرامونی ژاپن و احتمال وقوع درگیری‌های نظامی در آینده، این تحولات را با حساسیت دنبال می‌کند.

سفیر ژاپن در واکنش به اظهارات خرازی با تشریح موضع کشورش در باره جنگ اوکراین و تبعات احتمالی این بحران برای ژاپن و محیط پیرامونی آن، به اختلاف ارضی کشورش با روسیه اشاره کرد و گفت: با شروع جنگ اوکراین، روسیه مذاکرات دوجانبه با ژاپن در خصوص جزایر اشغالی کوریل را متوقف کرده است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک موضع اصولی با هر گونه مداخله نظامی و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی کشور‌ها مخالف است و به اعتقاد اینجانب بهترین راه برای حل و فصل اختلافات ارضی بین ژاپن و روسیه بر سر جزایر چهارگانه، مذاکره مستقیم بین دو کشور است.

روسیه پس از جنگ جهانی دوم، جزایر کوریل را به سرزمین خود منضم کرد، ولی ژاپن این جزایر را سرزمین شمالی می‌نامد و آن‌ها را «اشغال شده توسط روسیه» می‌داند.

خرازی همچنین با تاکید بر ضرورت ارتقاء روابط دوجانبه ایران و ژاپن، یکی از موانع اصلی در این مسیر را بدعهدی آمریکا درباره برجام و تحمیل تحریم‌های ثانویه بر کشور‌های دیگر خواند و گفت: به رغم وجود برخی مشکلات ناشی از تحریم ثانویه فرصت‌های روشنی برای توسعه همکاری بین دو کشور وجود دارد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *