تشریح جزئیات جلسه مشترک وزرای بهداشت ایران و تاجیکستان

12:48 - 26 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۰۱۴
تشریح جزئیات جلسه مشترک وزرای بهداشت ایران و تاجیکستان
صبح امروز در جلسه مشترک وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران و وزیر بهداشت و تندرستی تاجیکستان توافقاتی در جهت همکاری‌های این دو کشور به منظور رشد شاخص‌های سلامت منطقه صورت گرفت.

خبرگزاری میزان- به گزارش وبدا، بهرام عین اللهی صبح امروز در جلسه مشترک با عبدالله‌ زاده وزیر بهداشت و تندرستی تاجیکستان، اظهار داشت: یکی از نقاط عطف پیشرفت حوزه سلامت در ایران ادغام آموزش در درمان بود که از جمله استاندارد‌های جهانی است و در نظام سلامت ما به اجرا درآمد.

عین اللهی تصریح کرد: ما در ابتدای انقلاب فقط ۹ دانشگاه علوم پزشکی داشتیم و اکنون ۶۷ دانشگاه علوم پزشکی، ۲۷۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی و ۲۲ هزار عضو هیات علمی داریم که نتیجه ادغام آموزش در درمان است.

وزیر بهداشت و تندرستی تاجیکستان نیز در این دیدار خواستار انتقال تجارب موفق حوزه سلامت جمهوری اسلامی ایران به این کشور شد و گفت: ایران در تامین داروی مورد نیاز خود در مرحله خودکفایی است و ما برای تأمین نیاز دارویی خود در راستای تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی به همکاری ایران نیاز داریم.

گفتنی است جلسه مشترک وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان با همتای تاجیکستانی صبح امروز با هدف گسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه رشد شاخص‌های سلامت برگزار شد.

دور جدید صادرات دارو و تجهیزات پزشکی ایران به تاجیکستان

عین‌ اللهی با اشاره به پیشرفت‌های حوزه سلامت ایران گفت: نظام سلامت ما پس از انقلاب رشد بالایی داشته است؛ شبکه بهداشتی در همه مناطق کشور وجود دارد و اگر بیمار به بهورزی در دور‌ترین نقاط ایران مراجعه کند در صورت نیاز از طریق نظام شبکه به متخصص ارجاع داده می‌شود.

وی با اشاره به پیشرفت‌های واکسیناسیون ایران، افزود: فلج اطفال در ایران سالهاست به مدد واکسیناسیون سراسری ریشه‌کن شده و در کنترل بیماری‌های واگیر تجربیات ارزنده‌ای داریم که قابل انتقال به کشور تاجیکستان است.

وی افزود: تحریم‌هایی که سال‌ها به ما تحمیل شده است نه تنها موجب توقف ما نشده بلکه روند و سرعت پیشرفت ما را افزایش داده است. ما برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت برای تعاملات مشخص با کشور تاجیکستان در حوزه سلامت داریم.

عین اللهی ادامه داد: در دوره کرونا در حالی که توزیع واکسن معطل بروکراسی جهانی بود، ما ۶ نوع واکسن تولید کردیم و با کاهش موانع دیوانسالاری توانستیم مجوز ۵ واکسن را اخذ کنیم.

وزیر بهداشت کشورمان گفت: در اجلاس جی ۵ باید ۵ کشور در کنار یکدیگر و به صورت گروهی برنامه‌های دارویی و درمانی را به پیش ببریم و موانع دیوانسالارانه را در روابط با کشور‌ها به حداقل برسانیم.

وی افزود: دارو‌های ما از راه غیرمعمول و با چند برابر قیمت به تاجیکستان می‌رسد، در حالی که با حذف بوروکراسی‌ها این دارو‌ها با قیمت واقعی به دست مردم تاجیکستان خواهد رسید.

عین اللهی بیان کرد: ایران آزمایشگاه‌های پیشرفته‌ای دارد که می‌تواند در ارتقای شاخص‌های سلامت تاجیکستان موثر باشد و دانشمندان برجسته‌ای داریم که در تولید دارو‌های بسیار پیشرفته از جمله در حوزه سل‌تراپی نقش دارند.

ایران می‌تواند به ارتقای سلامت در تاجیکستان کمک کند

وزیر بهداشت و تندرستی تاجیکستان نیز در این دیدار گفت: سفر من به ایران تجربیات بسیاری در حوزه سلامت، بهداشت و درمان به همراه داشت؛ به خصوص که تجهیزات دندانپزشکی و آزمایشگاهی در ایران حائز اهمیت و در خور توجه بود.

عبدالله زاده ادامه داد: با توجه به زبان مشترک ایران و تاجیکستان، تبادل تجربیات ایران می‌تواند به تحول حوزه سلامت ما کمک کند. برگزاری دوره‌های بازآموزی برای متخصصان ما از سوی اساتید ایرانی و صادرات دارو و تجهیزات پزشکی از ایران به تاجیکستان از جمله نیاز‌های ما است.

وی ادامه داد: هم اکنون داروی مورد نیاز تاجیکستان از ۱۱ شرکت دارویی ایرانی تامین می‌شود و همچنین می‌توان ظرفیت دارو‌های گیاهی و شفابخش تاجیکستان را نیز در اختیار متخصصان داروساز ایرانی قرار داد.

عبدالله زاده گفت: ایران در تامین داروی مورد نیاز خود در مرحله خودکفایی است و ما برای تأمین نیاز دارویی خود در اجرای تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی به همکاری ایران نیاز داریم.

تأسیس شعبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تاجیکستان

در ادامه محمد حسین نیکنام، دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در این جلسه با اشاره به نقاط مشترک دو کشور در حوزه سلامت، افزود: به زودی شعبه‌ای از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تاجیکستان تأسیس می‌شود.

وی افزود: ما مؤسسه آموزش بین‌المللی به نام «معتمد» داریم که آموزش مدیران نظام سلامت را برعهده دارد و در صورت نیاز، مدیران سلامت تاجیکستان می‌توانند از ظرفیت‌های این مؤسسه استفاده کنند.

وی ادامه داد: به زودی فهرستی از راهنما‌های بالینی از ایران برای شما ارسال می‌شود تا برای کنترل و هدفمند کردن نظام سلامت در تاجیکستان مورد استفاده قرار گیرد.

نیکنام با بیان اینکه در زمینه سطح‌بندی نظام درمان نیز ایران آمادگی همکاری با تاجیکستان را دارد، گفت: در نظر داریم بیمارستان ایرانیان یا ابن سینا در تاجیکستان مرجع اصلی ارجاع بیماران از ایران به تاجیکستان شود. یعنی با تبادل با دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، بیماران از این مرکز برای ادامه روند درمان ارجاع شوند که این مهم نیازمند تبادل بین وزارت بهداشت دو کشور و دانشگاه‌های علوم پزشکی دو کشور خواهد بود.

ضرورت تسهیل شرایط ورود دارو‌های ایران به تاجیکستان

در ادامه محمدتقی صابری، سفیر ایران در تاجیکستان با اشاره به تبادل دارویی بین دو کشور و رفع نیاز دارویی کشور تاجیکستان با کمک ایران، افزود: پیشنهاد من این است در همین سفر تفاهم شود دارو‌هایی که در ایران تایید شده و دارای مجوز هست دیگر نیازی به تایید مجدد در کشور تاجیکستان نداشته باشد. با این تمهیدات هم قیمت دارو پایین می‌آید و هم زمان دسترسی به دارو کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که واردکنندگان داروی تاجیکستانی به ما می‌گویند طی کردن زمان‌های طولانی و بعضا ۶ ماهه برای خروج دارو از بروکراسی‌های موجود و اخذ مجوزهاست.

سفیر ایران در تاجیکستان گفت: این مشکلات با رفع بروکراسی‌های دست و پا گیر حل شدنی است.

گفتنی است؛ در پایان این جلسه نمایشگاهی از دارو‌های با فناوری بالا (های تک) و زیست فناوری (بایوتک) ایرانی برای معرفی به نمایندگان کشور تاجیکستان ارائه شد.

همچنین وزیر بهداشت و سفیر ایران در تاجیکستان به همراه وزیر بهداشت و تندرستی تاجیکستان از مرکز سلول‌های بنیادین این کشور بازدید کردند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *