قالیباف: طرح برگزاری آزمون سراسری در دستور کار مجلس قرار دارد

9:34 - 26 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۹۳۷
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
قالیباف: طرح برگزاری آزمون سراسری در دستور کار مجلس قرار دارد
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: طرح برگزاری آزمون سراسری پس از انجام برخی اصلاحات در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

خبرگزاری میزان - حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۲۶ تیرماه) مجلس شورای اسلامی با استناد به ماده ۱۵۹ و ۱۶۰ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تذکر داد و گفت: طبق این مواد باید طرح‌ها و لوایح یک فوریتی در دستور کار مجلس قرار گیرد، طرحی در خصوص آزمون سراسری در تاریخ ۲۲ آبان ماه۱۴۰۱ یک فوریت آن تصویب شد و ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ گزارش کمیسیون آموزش در این زمینه برای ارائه در صحن آماده بود.

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار مجلس با تأکید بر اینکه آیین‌نامه داخلی مجلس باید ملاک عمل همه ما باشد، اظهار داشت: طبق آیین‌نامه باید این گزارش خارج از نوبت در دستور کار صحن علنی قرار گیرد و با توجه به اینکه آزمون سراسری امسال نیز برگزار شده است فرصت داریم نحوه برگزاری آزمون سراسری را بررسی کنیم.

وی با استناد به بند (۳) اصل (۱۵۶) قانون اساسی گفت: قوه قضائیه مسئول نظارت بر حسن اجرای قوانین است، در قانون تسهیل صدور کسب و کار قانونگذار تکلیف را برعهده قوه قضائیه و وکلای دادگستری قرار داده است تا از طریق برگزاری آزمونی از سوی سازمان سنجش کشور پروانه کارآموزی به افرادی که ۷۰ درصد میانگین نمرات را کسب کرده‌اند، صادر کند.

حاجی دلیگانی ادامه داد: تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است و کانون وکلای تهران اعلام کرده است که تا دو روز آینده در دانشگاه علم و صنعت آزمون علمی برگزار می‌کند. با توجه به قانون برگزاری آزمون علمی بعد از قبولی در آزمون سازمان سنجش خلاف است. این موضوع در خصوص سردفتران نیز تکرار شده است، ما با برگزاری آزمونی برای تعیین صلاحیت مشکل نداریم، اما برگزاری آزمون علمی خلاف قانون است.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به تذکر و اخطار قانون اساسی این نماینده گفت: نکته اول در خصوص برگزاری آزمون سراسری در دستور کار است، اگر این دستور کار عقب افتاد به دلیل برگزاری امتحانات بود، همچنین با دوستان شورای انقلاب فرهنگی در کمیسیون و هیأت رئیسه جلساتی گذاشتیم، اصلاحاتی باید بر اساس ماده (۲) قانون سال ۹۲ اعمال شود چرا که ترکیب کسانی که نحوه چگونگی برگزاری امتحانات را برعهده دارند باید مبنا باشد، اصلاحاتی باید انجام شود و کار آن انجام می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درخصوص موضوع آزمون وکلا جنابعالی تحقیق و تفحصی دارید که در حال اقدام است، حتما من هم از قوه قضائیه موضوع را پیگیری می‌کنم، اینکه قانون اجرا نمی‌شود درست است و ما حتماً پیگیری خواهیم کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *