امیر آشتیانی: کشور‌های مستقل به دنبال مشارکت با یکدیگر در عرصه منطقه‌ای و جهانی هستند

12:51 - 25 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۸۰۸
دسته بندی: سیاست ، دفاعی و مقاومت
امیر آشتیانی: کشور‌های مستقل به دنبال مشارکت با یکدیگر در عرصه منطقه‌ای و جهانی هستند
وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح گفت: مجموعه‌ای از کشور‌های مستقل با همکاری یکدیگر به دنبال مشارکت بیشتر در عرصه منطقه‌ای و جهانی هستند و در این میان ایران و بولیوی به عنوان دو کشور مستقل و انقلابی می‌توانند در دو جغرافیای متفاوت به ایفای نقش بپردازند.

خبرگزاری میزان - به گزارش دفاع‌پرس، امیر سرتیپ «محمدرضا آشتیانی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در دیدار «ادموندو نوبیو آگیلار» وزیر دفاع دولت چندملیتی بولیوی که در ستاد وزارت دفاع انجام شد، ضمن تبریک پیشاپیش ۶ آگوست (۱۵ مرداد) روز استقلال بولیوی که بعد از ۱۶ سال مبارزات استقلال‌طلبانه به دست آمد، اظهار داشت: آمریکای لاتین و به ویژه کشور‌های انقلابی و مستقل آن، در سیاست خارجی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه‌ای دارد که روابط جمهوری اسلامی ایران با کشور‌های دوست و همسو در امریکای لاتین از جمله بولیوی نمونه‌ای از روابط میان کشور‌های مستقل است.

وزیر دفاع با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با رئیس جمهور سابق بولیوی که فرموده بودند: "ایران از هر کس که مقابل زورگویی ایستادگی کند حمایت می‌کند و ما باید با تقویت اراده‌ها و افزایش همکاری­ها، در مقابل این سیاست سلطه جویانه ایستادگی کنیم و لذا لذا ظرفیت متعدد روابط بین دو کشور می‌تواند در خدمت منافع ملت‌ها و ایستادگی در مقابل زورگویان قرار بگیرد" افزود: قریب به دو دهه برقراری روابط دیپلماتیک، همکاری‌ها و رایزنی‌های سیاسی، همکاری‌های آموزشی، علمی و فناورانه به ویژه در حوزه نانو، ایجاد مراکز بهداشتی و درمانی و همکاری در زمینه مبارزه با مواد مخدر و همینطور همکاری‌های دفاعی از جمله مناسبات رو به پیشرفت فی ما بین می‌باشند که البته می‌تواند توسعه بیشتری پیدا کند.

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه شاهد شکست سیاست‌های دوران یکنجانبه گرایی هستیم، تصریح کرد: جهان، در حال گذار به نظام بین المللی جدیدی است که در آن مجموعه‌ای از کشور‌های مستقل با همکاری یکدیگر به دنبال مشارکت بیشتر در عرصه منطقه‌ای و جهانی هستند و در این میان ایران و بولیوی به عنوان دو کشور مستقل و انقلابی می‌توانند در دو جغرافیای متفاوت به ایفای نقش بپردازند؛ لذا استحکام روابط ایران و بولیوی یک الزام راهبردی است.

وزیر دفاع ضمن اشاره به دشمنان مشترک دو کشور اظهار داشت: هدف این دشمنان، تضعیف و شکست دولت‌های مستقل است که در این راستا عقلانیت حکم می‌کند در برابر تهدیدات هوشیار و متحد باشیم.

امیر سرتیپ آشتیانی ضمن اعلام آمادگی برای تامین نیازمندی‌های دفاعی و فناوری پیشرفته جهت مقابله با تهدیدات اظهار داشت: معتقدیم تقویت مناسبات دفاعی دوجانبه، موجب افزایش قدرت بازدارندگی دولت بولیوی می‌شود.

«ادموندو نوبیو آگیلار» وزیردفاع دولت بولیوی نیز در این دیدار با بیان اینکه ملت‌هایی که برای آزادی خود تلاش می‌کنند باید به طرق و اشکال مختلف با یکدیگر متحد شوند گفت: این دیدار فرصت تعمیق روابط برای اهداف مشترک را برای دو کشور بیشتر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی برای ما یک الگو جهت رسیدن آزادی ملت‌ها به شمار می‌رود گفت: جمهوری اسلامی ایران نمونه‌ای است که توانسته طی این سال‌ها نه تنها برای حفظ و آزادی ملت خود تلاش کند بلکه با وجود تحریم‌های مختلف موفق شده است در حوزه علم و فناوری به ویژه امنیت و حوزه دفاعی به موفقیت‌های قابل توجهی دست بیابد.

وی با اشاره به انقلابی که در این کشور از سال ۲۰۰۵ آغاز شد گفت: کشور بولیوی تحت اصول فلسفی و ایدئولوژیک، اکنون یک کشور ضد نئو لیبرایستی، ضد استعماری و ضد سلطه است.

وزیر دفاع بولیوی با اشاره به دستاورد‌های انقلاب این کشور گفت: در طی این ۱۴ سال گذشته توانستیم در حوزه اقتصادی، اجتماعی و رفاه ملی به موفقیت‌هایی دست یابیم و همچنین در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، امنیت، حوزه‌های علمی و دفاعی با جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری هستیم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *