در هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام بررسی شد؛

مصوبه مجلس در خصوص توقف اجرای ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی

15:26 - 24 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۶۶۶
دسته بندی: سیاست ، عمومی
تعداد نظرات: ۲ دیدگاه
مصوبه مجلس در خصوص توقف اجرای ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی
هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام امروز ۲۴ تیرماه ۱۴۰۲ به ریاست محمدباقر ذوالقدر تشکیل جلسه داد.

خبرگزاری میزان - به گزارش مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدای این جلسه گزارش بررسی‌های کمیسیون نظارت دبیرخانه مجمع درباره ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی و مغایرت‌های مصوبه مجلس مبنی توقف اجرای این ماده با سیاست‌های کلی ارایه شد. سپس نماینده مجلس اشکالات پیش آمده ناشی از اجرای قانون‌های فعلی و پیشین و مصوبه مجلس برای رفع آن‌ها را توضیح داد.

در این جلسه همچنین رییس سازمان تامین اجتماعی در مخالفت با مصوبه مجلس، اشکالات آن از جمله کاهش درآمد‌های سازمان و در نتیجه حذف بیمه تعداد قابل توجهی از کارگران ساختمانی را برشمرد.

ذوالقدر با تاکید بر نظر برخی از اعضای هیات اظهار داشت: بر اساس سند الزامات اجرای سیاست‌های کلی نظام، مجلس و دولت موظف بوده و هستند تا ۶ ماه پس از ابلاغ سیاست‌های کلی، برنامه‌ی اجرایی آن را تصویب و ارایه نمایند، که متاسفانه چنین نشده است.

اعضای هیات نیز ضمن تایید نظر کمیسیون در مغایرت‌های اعلامی، مواردی از مغایرت مصوبه مجلس با سیاست‌های کلی از جمله: "بار مالی و کاهش درآمد‌های سازمان تامین اجتماعی و بلاتکلیف ماندن محل تامین آن"، "عدم ثبات و پایداری قانون"، "فراگیر نبودن و کاهش پوشش بیمه ای"، "بی عدالتی در امر بیمه کارگران" و "تحت شعاع قرار گرفتن هزینه تولید و مسکن" و نیز "موضوع اشتغال" را بیان کردند.

پس از آن هیات عالی نظارت وارد رای گیری شد که بر اساس آن مصوبه مجلس مغایر برخی بند‌های سیاست‌های کلی تامین اجتماعی شناخته شد.

در این جلسه سید مصطفی میرسلیم، حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری، محمدجواد ایروانی، حسین مظفر، پرویز داوودی، سید مرتضی نبوی، محمدرضا باهنر، حجت الاسلام و المسلمین قربانعلی دری نجف آبادی و سعید جلیلی حضور داشتند.

انتهای پیام/


ناشناس
|
Canada
|
۱۷:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۰
0
0
خب بعدش؟ نتیجه؟
D
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۱
0
0
با عرض سلام
چرا سازمان تامین اجتماعی دستور اصلاح حق بیمه ساختمانی را صادر نمیکنند 5ماه از سال گذشت مردم بلاتکلیف می باشند مگر امسال سال رشد تولید نیست در تمام شهرداری ها منتظر اجرای اصلاح ماده پنج هستن
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *