چرا سریال «نیکان» با استقبال مخاطبان مواجه شده است؟/ یک ملودرام جذاب دخترانه

11:54 - 24 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۶۰۰
چرا سریال «نیکان» با استقبال مخاطبان مواجه شده است؟/ یک ملودرام جذاب دخترانه
طیف قابل توجهی از بینندگان تلویزیون را نوجوانان و به ویژه دختران نوجوان تشکیل می‌دهند و سریال‌سازی برای این قشر از مخاطبان یکی از الزامات و اصول اولیه رسانه ملی به شمار می‌رود. 

اتفاقاً تجربه نشان داده است که هرگاه سریالی جذاب با محوریت یا با نگاهی به دختران نوجوان ساخته شده است، بینندگان از آن استقبال کرده‌اند و در زمره آثار پرمخاطب سال قرار گرفته است. 

هنوز هم بسیاری از مخاطبان تلویزیون سریال‌های جذاب و دیدنی «دوران سرکشی»، «به رنگ صدف» و «دبیرستان خضرا» را به یاد می‌آورند که قهرمانانش دختران نوجوان بودند و بسیار هم مورد استقبال قرار می‌گرفتند. 

در سینما هم هرگاه فیلم جذابی درباره دختران نوجوان ساخته شده، توجه مخاطبان پرده نقره‌ای را به خود دیده است که می‌توان از فیلم‌های «دختری با کفش‌های کتانی» و «من ترانه ۱۵ سال دارم» نام برد.

ساخت ملودرام‌های اجتماعی با محوریت دختران نوجوان البته یک پیش‌شرط اساسی دارد و آن هم شناخت کافی از سلایق، مطالبات و دغدغه‌های آنهاست. شکی نیست که دختر نوجوان امروزی از هر نظر و به ویژه به لحاظ دیدگاهش به زندگی و نگاهش به دنیا از زمین تا آسمان با نوجوانان سریال‌هایی که از آنها نام برده شد، تفاوت دارد و اصولاً در یک حال و هوای دیگر زندگی می‌کند. 

یکی از اصول اولیه برنامه‌سازی، شناخت منطقی و درست از جامعه مخاطبان هدف آن برنامه است. این اصل درباره ساخت سریال هم مصداق دارد و شرط اولیه سریال‌سازی برای دختران نوجوان، آگاهی از دغدغه‌های  ذهنی و فکری و خواسته‌ها و انتظارات آنهاست.

سریال «نیکان» که این شب‌ها از شبکه سوم سیما در حال پخش است، یک ملودرام اجتماعی است که قصه دختر نوجوانی به نام نیکان را در مواجهه با اتفاقات زندگی و آدم‌های دور و برش روایت می‌کند. تصویری که از نیکان در این سریال ارائه می‌شود یک دختر نوجوان امروزی است که در مواجهه با مسائل خودش و مشکلاتی که در خانواده‌اش می‌گذرد از جمله اتفاقاتی که برای پدرش حادث می‌شود، منفعل برخورد نمی‌کند و سعی دارد تا در حد توان ضمن حل مسائل خودش، باری هم از روی دوش خانواده بردارد. نیکان در این مسیر حتی به فکر کارآفرینی می‌افتد و تلاش می‌کند تا با راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک، گره از مشکلات خود و خانواده باز کند. 

نویسندگان سریال کوشیده‌اند تا با گره‌افکنی در مسیر زندگی نیکان و اطرافیانش، بار درام فیلمنامه را بالا ببرند و مخاطب را تشویق کنند که تا پایان با قصه همراه شود و به فرجام کار و آخر و عاقبت شخصیت‌ها پی ببرد. تلاشی که به نظر می‌رسد با موفقیت همراه بوده و سریال «نیکان» توانسته بینندگانش را حفظ کند و حتی بر تعداد آنها بیفزاید.

برگ برنده سریال علی سراهنگ اما طراحی درست و واقعی شخصیت‌های قصه و در راس همه، نیکان است. شباهت نیکان به دختران نوجوان امروزی باعث شده که مخاطب با او همذات پنداری کند و قهرمان سریال را ملموس و دست‌یافتنی ببیند. نیکان در مسیر قصه و با توجه به اتفاقات و حوادثی که برای خود و خانواده‌اش رقم می‌خورد، آب‌دیده می‌شود و روزگار از او دختری امروزی اما مقاوم و پرتوان می‌سازد. 

حضور بازیگران شناخته شده و توانمندی همچون پژمان بازغی، سیما تیرانداز، بهنام تشکر، شقایق فراهانی، رضا داوودنژاد، رویا جاویدنیا و مریم سعادت در کنار مه‌لقا می‌نوش‌زاد که نقش نیکان نوجوان را بازی می‌کند و انصافاً در گام‌های اولیه بازیگری‌اش به خوبی توانسته از پس نقش برآید، بر جذابیت‌های سریال افزوده است.

در مجموع، سریال «نیکان» در حد استاندارد و قابل قبول ویژگی‌های یک ملودرام اجتماعی جذاب را دارد و به خوبی توانسته با جامعه اصلی مخاطبان هدفش که نوجوانان هستند، ارتباط بگیرد. این مهم با لحاظ این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که نوجوانان امروزی سختگیر هستند و گزینه‌های زیاد برای انتخاب، این فرصت را به آنها می‌دهد که نهایت دقت وسواس را در انتخاب آثار نمایشی مورد علاقه‌شان به خرج دهند. در چنین شرایطی، ساخت سریالی که بتواند نظر آنها را جلب کند، واقعاً کار دشواری است. ساخت و پخش سریال‌هایی مانند «نیکان» از زاویه‌ای دیگر نیز حائز اهمیت است. 

این آثار نمایشی علاوه بر این‌که می‌توانند بینندگان خود را برای ساعتی سرگرم کنند، این قابلیت را دارند که جامعه و به طور مشخص، خانواده‌ها و والدین را نیز با دغدغه‌ها و دلمشغولی‌های دختران نوجوان آشنا کنند. فاصله میان نسل‌ها موضوع دیروز و امروز نیست و همیشه در خانواده‌ها معمول بوده است.

سریال «نیکان» و آثاری از این دست، این قابلیت را دارند که اقدام به نوعی فرهنگ‌سازی در خانواده‌ها و جامعه کنند.

اگر والدین به شناخت درست و بهتری از دختران نوجوان خود برسند، حتماً در ایجاد و برقراری یک حس و رابطه مشترک با آنها موفق‌تر خواهند بود و به این توانایی خواهند رسید که به بسیاری از پرسش‌های فرزندان خود پاسخ دهند. اگر دختران نوجوان پاسخ سوالات و ابهام‌های خود را در خانواده دریافت کنند، بسیاری از مشکلاتی که جامعه امروز ما به آن مبتلا است مرتفع خواهد شد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *