نگاهی به توسعه فرهنگی چین در زیمبابوه

۲۴ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۱:۲۹
کد خبر: ۴۷۲۳۵۵۰
دسته بندی‌: فضای مجازی ، عمومی
نگاهی به توسعه فرهنگی چین در زیمبابوه
روابط چین و زیمبابوه به دهه ۱۹۶۰ برمی گردد، زمانی که چین به آموزش و تامین مبارزان چریکی در مبارزه با حکومت اقلیت سفیدپوست کمک کرد.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه تحلیلی جامعه و فرهنگ ملل، روابط چین و زیمبابوه به دهه ۱۹۶۰ برمی گردد، زمانی که چین به آموزش و تامین مبارزان چریکی در مبارزه با حکومت اقلیت سفیدپوست کمک کرد. دو کشور در ۱۸ آوریل ۱۹۸۰، روز استقلال زیمبابوه، رسما روابط دیپلماتیک برقرار کردند. از سال ۲۰۰۳، که زیمبابوه پس از درگیری با کشور‌های غربی، به نقض حقوق بشر و تقلب در آرا توسط رئیس جمهور وقت، رابرت موگابه، متهم شد، به دنبال افزایش همکاری‌ها با چین و همچنین روسیه بوده است و هر روز این روابط افزایش یافته است. چین همچنین به طور گسترده در ساخت و تامین مالی پروژه‌های زیرساختی (از انرژی گرفته تا صنعت، معدن و کشاورزی) با بودجه کلان در زیمبابوه مشارکت دارد که این پروژه‌ها شامل بازسازی فرودگاه‌های بزرگ، ساخت کالج دفاع ملی، ساخت پارلمان زیمبابوه و بسیاری دیگر از پروژه‌ها را شامل می‌شود.

کمک مالی و سرمایه گذاری چین برای توسعه زیمبابوه:

زیمبابوه و چین از روابط دوجانبه خوبی برخوردارند که به مبارزات آزادی‌بخشی بازمی‌گردد که منجر به استقلال زیمبابوه در سال ۱۹۸۰ شد. فقط طی سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲، تقریباً ۱۲۸ پروژه مالی توسعه رسمی چین در زیمبابوه از طریق گزارش‌های رسانه‌های مختلف شناسایی شده است. این پروژه‌ها از وام ۶۷۰ میلیون دلاری برای توسعه سد برق آبی در دریاچه کاریبا، تا قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری برای تامین مالی تولید محلی پنبه زیمبابوه، یا قرارداد وام برای تهیه ماشین آلات کشاورزی به کشاورزان زیمبابوه متغیر است. در سال ۲۰۱۶، جمهوری خلق چین ۴۰ میلیون دلار از بدهی خود را بخشید. تنها در سال جاری، بین ژانویه تا سپتامبر، تجارت بین دو کشور ۲۹.۹ درصد افزایش یافته و به ۱.۷۳۴ میلیارد دلار رسیده است. چین ساختمان شش طبقه و باشکوه و بزرگ ۲۰۰ میلیون دلاری پارلمان را در حدود ۱۸ کیلومتری غرب پایتخت، هراره، به عنوان "هدیه" تامین مالی کرد و این نشان دهنده نفوذ فزاینده آن بر مستعمره سابق بریتانیا است. این غول آسیایی در سه سال گذشته بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است تا به بزرگترین سرمایه گذار خارجی در زیمبابوه تبدیل شود و با استناد برخی آمار، شرکت‌های چینی تا ۱۰۰.۰۰۰ شغل ایجاد کرده اند.

اقدامات فرهنگی چین در زیمبابوه

فرصت‌های اقتصادی ایجادشده ناشی از حضور شرکت‌های چینی در زیمبابوه باعث شده تا تقاضا برای آموزش زبان چینی، علاقه مندی به فرهنگ چینی و درخواست برای توسعه همکاری‌های فرهنگی مطرح شود. مهمترین مرکزی که برای ترویج زبان و فرهنگی چینی فعالیت می‌کند موسسه کنفسیوس است. این موسسه فعالیت‌های گسترده‌ای در زیمبابوه دارد و آموزگاران محلی نیز با توجه به وجود این علاقه مندی، همواره مورد حمایت این موسسه کنفسیوس قرار می‌گیرند.

تلاش‌های دولت چین برای تبادلات وسیع فرهنگی با آفریقا فعالیت می‌کنند. مؤسسه کنفوسیوس معمولا در قالب یک اقدام مشترک بین چین و دانشگاه‌های خارجی، فعالیت خود را آغاز می‌کنند. دولت چین نیز به نوبه خود، مبلغی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار دلار را برای هزینه آغاز بکار در دو سال اول تأمین می‌کند. علاوه براین، با اعزام مدیر و معلم، مواد درسی، سایر هزینه‌های جاری را نیز پوشش می‌دهد. در سال ۲۰۰۷ مؤسسه کنفوسیوس در ساختار‌های آکادمیک دانشگاه زیمبابوه تشکیل شد. این اقدام تا حد زیادی موفقیت آمیز بوده است و هم اکنون هزاران فراگیر زبان چینی در دانشگاه زیمبابوه تربیت شده و در حال تحصیل هستند. 

پروفسور مشیری (Pedzisai Mashiri)، مدیر موسسه کنفوسیوس در دانشگاه زیمبابوه می‌گوید که یکی از اهداف این موسسه ترویج زبان و فرهنگ چینی در زیمبابوه است. از آنجایی که دولت زیمبابوه هنوز زبان چینی را در برنامه درسی ملی مدارس ابتدایی و متوسطه وارد نکرده است، مدارسی که کلاس‌های کنفوسیوس را میزبانی می‌کنند، زبان چینی را به عنوان یک فعالیت فوق برنامه ارائه می‌کنند. بیش از هزار دانشجو از سال ۲۰۰۹ آموزش زبان چینی را از طریق این موسسه دریافت کرده اند. برخی از این دانشجویان نیز ژس از اتمام تحصیل برای تحصیلات عالیه به چین اعزام می‌شوند. پروفسور مشیری می‌گوید برنامه‌هایی برای افتتاح حداقل پنج مرکز آموزشی چینی دیگر در سایر نقاط کشور زیمبابوه و ساختن ساختمان موسسه کنفوسیوس در دانشگاه زیمبابوه وجود دارد.

علاقه افراد بومی به فراگیری زبان چینی

یک از دانشجویان (بلسینگ)، می‌گوید که تسلط بر زبان چینی بسیار مفید بوده است، او پس از اتمام دوره تحصیلی خود در سال ۲۰۱۴ در دانشگاه زیمبابوه، بورسیه‌ای از موسسه کنفوسیوس دریافت کرد تا به مدت یک سال به تحصیل زبان در یکی از دانشگاه‌های چین ادامه دهد. وقتی او به خانه بازگشت، کمتر از یک ماه طول کشید تا شغلی به عنوان مترجم در یک شرکت چینی که تجهیزات معدنی در هراره، پایتخت زیمبابوه می‌فروشد، پیدا کند. او می‌گوید که برخی از دوستانش که در رشته‌های دیگر تحصیل کردند و در همان سال فارغ التحصیل شدند، هنوز بیکار هستند. هجوم اتباع و مشاغل چینی فرصت‌های شغلی بی شماری برای زیمبابوه ای‌ها به وجود می‌آورد. یادگیری زبان چینی در بین دانشجویان دانشگاه و متخصصان جوان در زیمبابوه به طور فزاینده‌ای محبوب شده است. نائومه چاکانیا، اقتصاددان و محقق ارشد موسسه تحقیقات توسعه اقتصادی زیمبابوه در کارگروه و کار می‌گوید: وقتی چینی‌ها به زیمبابوه می‌آیند، معمولاً مترجم خود را دارند، بنابراین داشتن افراد محلی که زبان و فرهنگ را می‌فهمند، یک گام رو به جلو برای درک نحوه کار چینی‌ها است.

مرکز طب چینی:

یکی دیگر از موارد گسترش فرهنگی چین در زیمبابوه راه اندازی مراکز طب سنتی است. در سال ۲۰۲۰، مرکز طب سنتی چینی زیمبابوه-چین (TCM) و طب سوزنی، در این کشور در پایتخت (هراره)، افتتاح شد. سفیر چین در زیمبابوه گو شائوچون گفت که افتتاح این مرکز فصل جدیدی از همکاری در بخش بهداشت بین چین و زیمبابوه است. اونیاس ندورو، مدیر طب مکمل و یکپارچه سنتی در وزارت بهداشت و مراقبت از کودکان زیمبابوه، گفت که سیستم مراقبت‌های بهداشتی سنتی چین درس‌های ارزشمندی را به زیمبابوه ارائه می‌دهد.

ایجاد مرکز فرهنگی:

در سال ۲۰۱۹، سفیر چین در زیمبابوه گفت که چین آماده است تا با دولت در ایجاد یک مرکز فرهنگ چینی در هراره اقدام کند، جایی که فرهنگ‌های متنوع دو کشور تحت طرح کمربند و جاده (BRI) آموزش داده می‌شود. طرح کمربند و جاده ابتکاری است که دولت چین در سال ۲۰۱۳ به منظور تشویق هماهنگی بیشتر سیاست جهانی، اتصال زیرساخت ها، سرمایه گذاری و همکاری تجاری، یکپارچگی مالی، فرهنگی ارائه کرد. سفیر چین گفت که این مرکز برنامه‌های تبادل فرهنگی را تسهیل می‌کند که شاهد افزایش تعداد سفر‌های هنرمندان زیمبابوه و چینی به هر دو کشور خواهد بود.

برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری:

یکی از راه‌های آشنایی مردم با فرهنگ سایر کشور برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری است. بر این اساس جشنواره‌هایی برای اشنایی مردم با فرهنگ چینی در زیمبابوه برگزار می‌شود. هدف از این جشنواره‌ها در نگاه اول معرفی فرهنگ و هنر چین است و در نگاه عمیق‌تر شناسایی نخبگان، افراد موثر و هنرمندان و اعطای بورس و فرصت‌های مطالعاتی و حتی سفر رایگان برای دیدن چین است. هجوم سرمایه گذاری‌های چینی در این کشور در دهه گذشته باعث شده است که افراد بیشتری به دنبال یادگیری این زبان و فرهنگ و رسوم چینی باشند.

نتیجه گیری:

همانطور که در متن گزارش اشاره شد توسعه فرهنگی چین با توسعه اقتصادی این کشور درهم تنیدگی دارد. موسسه کنفسیوس وظیفه توسعه زبان، فرهنگ و اداب و رسوم چین در سراسر جهان را دارد. نکته قابل توجه در این گزارش آن است که موسسه کنفسیوس معمولا در یکی از دانشگاه‌های معتبر سایر کشور‌ها تاسیس می‌شود و جزئی از فضای آکادمیک آن دانشگاه می‌شود. بر این اساس چین افراد علاقمند به زبان چینی را آموزش می‌دهد و پس از فارغ التحصیلی زمینه سفر این افراد را برای آشنایی و سفر به این کشور فراهم می‌کند. همچنین چین با سرمایه گذاری عظیم خود و آوردن تکنولوژی به زیمبابوه، مشکل اشتغال فراگیران زبان چینی را حل کرده است و افراد مطمئن هستند که با فراگیری این زبان می‌توانند مشغول به کار شوند؛ لذا استقبال از یادگیری این زبان بسیار زیاد است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *